0

Feren Os 2019.12 İnceleme

Paylaş

Feren Os, Debian tabanını kullanan görselliği ile dikkat çeken Amerika meşeli bir dağıtım olarak karşımıza çıkıyor. Bir çok masaüstü ortamına destek sunuyor. Daha önce de eski bir sürümünü incelediğim Feren Os o günden bu yana baya yol katetmiş durumda. Önceki incelemeyi de okumak isterseniz Buradan ulaşabilirsiniz. Siteme ait fotoğrafları yazı boyunca görebilirsiniz 🙂

İlk İzlenim:

İlk izlenim olarak Feren Os’un çok hoşuma gittiğimi söyleyebilirim. Gayet akıcı çalışan Feren Os bir önceki sürümüne göre baya yol katetmiş. Görselliğinden, akıcılığa, performansa kadar bir çok yolda kat etmiş. Bunun yanında ilk kez kullanacak olan biri de kısa sürede uyum sağlayabilir. Çok rahatlıkla kullanan ve genel olarak gayet aradığınızı aradığınız yerde bulabileceğiniz bir işletim sistemi.

Kurulum:

Kurulum konusunda da gayet kolaylık saplayan bir işletim sistemi Feren Os. Herhangi bir Linux dağıtımı kuran herhangi bir kişi Feren Os’u da çok rahatlıkla kurabilir. Zaten özel bir kurulum arayüzü kullanmıyor. Kde arayüzünden alışkın olduğumuz kurulum ortamı bizi karşılıyor.  Windows’a göre de çok daha kolay kurulduğunu söylemem yalan olmaz. Bunun yanında sistemin ilk açılışında bizi karşılayan ekran da deneyimimizi artırıyor ve hem ilk özelleştirme seçeneklerini bize sunuyor hem de sistemi kısaca tanımamıza olanak tanıyor.

Kurulu Gelen Uygulamalar:

Kurulu gelen uygulamalar konusunda Feren Os bize çok cömert davranıyor. Aklınıza gelebilecek bir çok program çoğu Linux dağıtımında olduğu gibi kurulu geliyor. Bunun yanında İnternet tarayıcısı kurmak için bile özel bir araç geliştirmesi benim çok hoşuma gitti. İstediğiniz tarayıcıyı tek tıkla kurabileceğiniz bir aracı olması benden geçer not aldı. Boot Repair gibi özellikle Windows’un veya farklı bir işletim sisteminin yanına Feren Os kurmak isteyenlerin işine yarayacak programların da kurulu olarak gelmesi de ayrı bir avantajı olarak karşımıza çıkıyor. Bunun yanında zaten mağazasının olması ve gayet akıcı bir şekilde çalışması ile de yüklü gelen uygulamalar konusunda tam puan ile ayrılıyor.

Özelleştirme Seçenekleri:

Özelleştirme seçenekleri konusunda da bize fazlası ile yardımcı oluyor Feren Os. İstediğimiz hatta istediğimizden fazlasını bize sunuyor. Bu konuda da bu nedenle tam puan almayı başarıyor. Zaten Kde ortamının sunduğu özelleştirme seçenekleri de ek olarak bize eşlik ediyor.  Böylelikle sistem üzerinde tam bir hakimiyet kurabiliyor ve istediğimiz tüm özelleştirme seçeneklerine ulaşabiliyoruz.

Performans: 

Performans olarak kullanımın sırasında gördüğüm bir sorun olmadı. Gayet akıcı çalışan sistemde donma, kasma gibi sorunlar. Takılma vb gibi problemler olmuyor. Gayet akıcı bir deneyim sağlıyor. Oyunlardaki deneyimimde de diğer Linux dağıtımlarından farklı bir sonuç almadım ve gayet akıcı olarak oyunlarımı oynamayı başardım.

Türkçe Dil Desteği:

Bu konuda da ufak tefek hatalar olsa da genel olarak kullanıma engel bir dil problemi yer almıyor.(yazı da kullanılan resimleri Virtual Box üzerinden kurulum yapmadan aldım bu yüzden onlar İngilizce 🙂 onlara dil konusunda aldırış etmeyin) Gayet anlaşılır şekilde sistemi kullanabiliyorsunuz. Sadece bir iki ufak araçta dil sorunu olsa da bunlar çok göze batmıyor ve kullanıma engel olmuyor.

Sonuç: 4.6/5

Olumlu Yanları:

 

  1. Gayet akıcı bir deneyim sunması.
  2. Dil sorunu olmaması.
  3. Yeni kullanıcıların bile kolaylıkla adapte olması.
  4. Gelişmiş özelleştirme seçenekleri sunması.
  5. Yüklü olarak gelen uygulamaların fazlası ile yeterli olması. Bunun yanında mağazasının olması.
  6. Performans sorunu olmaması. Akıcı olarak çalışması.
Olumsuz Yanları:
  1. Bir iki ufak dil problemi olması. (Puanın bir kısmını buradan kırdım. Dil problemi kullanıma engel olmasa da tamamen Türkçe olması sonuçta her zaman tercihimizdir.)
  2. Ekran çözünürlüğü konusunda ufak bir problem yaşatması. (Düşük ekran çözünürlüğünde biraz problem yaşadım. Fakat bu da kullanıma engel olmadı. Günlük kullandığımız çözünürlüklerde zaten hiç bir problem yok)