0

Fedora İnceleme

Paylaş

Blogumda çoğunlukla Debian arada bir de Arch tabanlı dağıtımlar dışında farklılık arayanlar için pek de bir seçenek olmadığını fark ettim. Bunun sonucunda da inceleme takvimimi biraz Fedora İncelemedeğiştirerek Fedora’yı öne alma kararı aldım. Fedora girişten de anlayabileceğiniz gibi kendi tabanını oluşturmuş bir dağıtım. Fedora bir çok masaüstü ortamı ile kullanılabilir durumda ben ise Gnome ortamında testlerimi yaptım. Sürüm olarak ise son sürüm olan 28 Workstation’u kullandım. (Workstation kafanızı karıştırmasın son kullanıcı için olan sürümü bu 🙂 )

Kurulumu:

Kurulumu standart bir Linux ile çok da farklı değil. Hatta çoğu dağıtıma göre daha sade, çok daha az soru ile kafa karıştırmadan kurulumunu yapıyor. Kurulum dili tamamen Türkçe ve en ufak bir çeviri sorunu ile de karşılaşmadım. Bu nedenle kolaylıkla ilk defa kuracak olanlar bile kurup, kullanabilir.
Kurulum süresine bakacak olursak da onun da standartın biraz üzerinde (tabii benim denemelerimde ulaştığım sonuç) olduğunu gördüm. Tabii bu fark saatlerce süren bir fark değil diğer dağıtımlara göre 5-10 dk daha geç kuruluyor.

İlk İzlenim:

Daha önce hiç Fedora kullanmamıştım. Bu nedenle gerçekten benim için de yeni bir tecrübe, yeni bir tat oldu. İlk izlenimim olarak tabii ki Gnome arayüzünü kullandığı ve artık çoğu dağıtımda Gnome kullandığı için büyük bir yabancılık çekmedim.  İlk defa Linux kullanacaklar veya farklı bir dağıtımdan Fedora’ya geçeceklerinde pek zorlanmayacağını düşünüyorum.

Yüklü Gelen Uygulamalar:

Yüklü gelen uygulamalar konusunda gerekli olanlar dışında çok da bir şey sunmuyor. Bir Endless os gibi aklınıza gelebilecek her şey kurulu olarak gelmiyor. Fakat bunun olumsuz bir özellik olarak kabul edemeyeceğim çünkü yazılım mağazası sayesinde istediğiniz uygulamaları kolaylıkla kurabiliyorsunuz. Bu nedenle az sayıda uygulama gelmesi hem düşük kapasiteli hdd’niz veya ssd’niz varsa bunun daha az kullanılmasına hem de iso dosyasının küçük olmasına büyük fayda sağlıyor.

Performans ve Sürücü Destekleri:

Önce sürücü desteğinden başlayacak olursak standart olarak Linux’ün faydasını burada da görüyoruz ve sürücü konusunda sorun yaşamıyoruz (tabii her yazımda belirtiğim gibi “oyuncu” ekipmanları gibi komplike donanımlarınız, ışıklı cihazlarınız yoksa).
Fakat perfomans konusunda anlamadığım bir yavaşlık vardı. Ara ara takılmalar gördüm. (Sanal makinede bu zaten inanılmaz düzeyde idi bunun yanında bilgisayarıma kurup denediğim bir hafta boyunca da ara ara takılmalar ile karşılaştım). Açıkçası bunun sebebini bulamadığım için bu konuda iyi / kötü bir yorum yapamayacağım. Fakat her bilgisayarda bu sorunu yaratıyor ve bu kadar kasıyorsa maalesef bunu eksi hanesine yazmak durumundayım.

Özelleştirme Seçenekleri:

Özelleştirme seçenekleri konusunda Gnome’nin bize sundukları dışında farklı bir araç (bazı dağıtımlarda olan Tweak vb gibi) bir araç sunulmamış. Tabii bunun yanında standart olarak yazı tipi vb ayarları kendi ayarları içerisinde  yer alıyor. Fakat fazla bir özelleştirme yapmak istiyorsanız bunun için kurulu olarak gelen bir araç olmadığını da bir kez daha belirteyim.