0

Evde Balık Beslerken Dikkat Edilecekler

Paylaş

 Son 3-4 yıldır Beta ve Japon balıkları beslediğimden akvaryum konularına heves ettim. Bu arada da yapılan ve hatta doğru sanılan bir çok noktanın aslında yanlış olduğunu fark ettim. Bunları da derleyip toplayıp paylaşmaya karar verdim. Balık beslerken dikkat etmeniz gerekenler;

  1. Asla balıkları fanusta veya bardakta beslemeyin.
  2. Onları doğal ortamına uygun bir akvaryum oluşturun. Fazla süsten de çok boş bir akvaryumdan da kaçının.
  3. Yaşayabilecekleri kadar büyük bir akvaryum alın, asla çok dar alanlara onları hapsetmeyin.
  4. Beslediğiniz balık türüne uygun olarak bitkilendirme yapın, bu bitkileri içinde gerekli olan mineralleri, ışığı iyi sağlayın.
  5. Yemlerde tek bir yeme bağlı kalmayın. Balıklarınız için birden fazla yemden oluşan onları kabız etmeyecek bir düzen oluşturun.
  6. Birbirleri ile uyumlu olmayan balıkları yan yana yaşatmaya çalışmayın. Örneğin erek betta balıkları çok gösterişli olsalarda bunlarla dolu bir akvaryum yapmak yapacağınız en büyük hata olur çünkü hepsi birbiri ile kavga etmeye başlar ve sonuç hüsranla bitebilir. Bu nedenle hangi balık hangisi ile yaşar iyi araştırın.
  7. Balıklarınızın suyunu zamanında değiştirmeye ve yemini zamanında vermeye dikkat edin. Özellikle tatile vb gittiğinizde tatil yemlerinden veya komşularınızdan yardım alın, aksi halde döndüğünüzde üzücü bir tablo ile karşılaşabilirsiniz.
  8. Daha yeni başlayacaksanız nispeten bakımı zor balıklardan uzak durun. Çünkü bu hem hobiden soğumanıza hem de balıkların pek de mutlu olmamasına neden olacaktır.
  9. Akvaryumunuzun suyunun kalitesine, ısısına, mineral miktarına dikkat edin bunun yanında hava motoru, filtre ve gerekirse ısıtıcısını alın. Bunlarla da yetinmeyip akvaryumun temizliğini düzenli olarak yapıp, düzenli olarak su değişimini yapın.
  10. Balıklarınızın nasıl ortamlardan hoşlandığını iyi araştırın sadece göze hoş görünmesi için onların hoşuna gitmeyecek eklemeler veya çıkartmalar yapmayın. Durgu bir suda yaşamayı seven bir balığınız varsa sadece güzel görünüyor diye şelale filtre alıp balığınızı rahatsız etmeyin.
Her şeyden önce sürekli aklınıza bulundurun ki balıkları aldığınız günden itibaren onların sizden başka hiç kimsesi olmayacak. Belki akvaryuma birlikte yaşadığı 3-5 arkadaşı da olacak ama birbirlerine destek olmayacakları belli. Bu nedenle her zaman bu sorumluluğu üstünüzde tutup bir canlının canının size emanet olduğunu hatırlayın. Bu bağlamda onlar için en iyi ortamı sağlayıp, asla aç bırakmayın. Sularını düzenli değiştirin, gerekli bakımları yapın. Hatta bazen karşısına geçip konuşun. Bir önerim de komşu çocuklarını akvaryumunuza tek başlarına yaklaştırmamanız olacaktır. Özellikle küçük çocukları mutlaka gözetiminiz altında akvaryumun yanına sokun 🙂