Ethereum Nedir? Güvenli midir? - Ali Yatarkalkmaz

Ethereum Nedir? Güvenli midir?

Ethereum Nedir?

Teknolojinin hızla ilerlemesi ile sanal paralar hayatımıza hızla girdi. Sanal para birimlerinden en çok adı duyulan Ethereum’da ister istemez merak edilenler arasına girdi. İnsanlar tarafından Ethereum Nedir? Güvenilir midir? Yatırım yapılmalı mıdır? gibi sorulmaya başlandı. Gelin bu soruların cevaplarına hızlıca bakalım.

Ethereum Nedir?

Ethereum bir tür sanal para birimidir. Blok zinciri teknolojisi kullanır. Ethereum özellikle blok zinciri yapısına sağladığı gelişmesini ve yaygınlaşmasını sağlayan bir sanal para birimidir. Sanal paraların çoğunda olduğu gibi Ethereum’da bir merkeze bağlı olmadan çalışır.

Ethereum Güvenilir Midir?

Etherum’da aynı Bitcoin’de olduğu gibi tabii ki güvenilirdir. Fakat burada önemli olan noktalardan biri Ethereum işlemlerinizi hangi platform (borsa) üzerinden yaptığınızdır. Eğer işlemlerinizi yaptığınız platform güvenli değil ise tabii ki sizin için Ehereum’da güvensiz olarak algılanmış olacaktır.

Bu nedenle Ethereum sadece bir sanal para olarak bakarsak güvenilirdir. Fakat işlemlerin takip edilememesi, işlem yaptığınızın platformların batma ihtimali olduğu için tüm sanal paralar gibi bu da güvensiz de olabilir. Yani işin özü Ethereum’dan da bağımsız olarak tüm sanal paralar bir birim olduğu için güvenlidir. Önemli olan sizin işlemlerinizi nerede ve ne amaçla yaptığınızdır.

Ethereum’a Yatırım Yapılmalı Mıdır?

Bu yazı bir yatırım tavsiyesi olmadığı için yapmalısınız veya yapmamalısınız diyemem. Benim diyebileceğim tek şey burada yatırım yapmadan önce mutlaka yeterli araştırmayı yapın, yeterli bilgi sahibi olun ve yatırımınızı böyle yapın. Bunun yanında ne kadar bilgili girerseniz girin ufak rakamlar ile yatırım yapmaya başlayın.

Share

Benzer Yazılarım...

10 Yorum

 1. ethereum en tanınan ve bilinen kripto paralardan bir tanesi. Aslında gerçekten çok kullanılan bir ödeme yöntemi olabilir ama ne yazık ki kripto para borsaları çok değişken. Anında çok büyük rakamlarda düşüşler ve yükselmeler olabiliyor. Bu durum biraz daha stabilize edilse gerçekten geleceğin değil simdinin bile para birimi olabilirlerdi.

 2. Shocks dedi ki:

  3 senedir kriptoparalar ile ilgileniyorum ve en çok ilgimi çeken hep Ethereum olmuştur. Yazı için teşekkürler.

 3. Başkak dedi ki:

  piyasa dalgalanması takip edilerek Eth dışında yatırım yapılacak bir çok kripto bulunmaktadır.

  • Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

   Haklısınız. Hepsinin ortak noktası ama gerekli araştırmayı iyi yapıp, işte tam analmı ile uzman olmadan büyük paralarla bu işlere girmemek.

 4. Metin2 Forum dedi ki:

  Israrla ethereum kazmaya devam ediyorum bakalım ne olacak dolar 8’in üzerine çıktıktan sonra kar çıkmaya başladı hayırlısıyla bakalım.

 5. ömer dedi ki:

  ethereum üretmek mantıklı mı sizce ne kadarlık maliyetle ne kadarlık gtirisi olur ortalama

  • Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

   Buna yanıt vermem imkansız. Maddi durumunuzu, elinizdeki sistemi, hangi şehirde yaşadığınızı (elektrik fiyatından dolayı) bilmeden cevap vermem mümkün değil. Cevap verenden de uzak durun. Sonuçta madencilik işi ciddi paralar ile yapılıyor, birilerinin sözü ile girilecek iş değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir