0

Eskiyen Bilgisayarınızı Hızlandırma Yolları

Paylaş
Eskiyen bilgisayarımızın gün geçtikçe daha çok yavaşlaması, artık bizi sinir eden bir cihaz haline gelmesi maalesef en büyük problemlerimizden. Tabii ki bunu çözmenin de bir kaç ufak yoluEskiyen Bilgisayarınızı Hızlandırma Yolları var.
1) Format Atın
Belki çok basit bir öneri gibi durabilir fakat format atmak çoğu zaman bilgisayarınızı hızlandıracaktır. Tabii ki bunun mantıklı sebepleri de var bunlar;
  • Format atınca gereksiz dosyalar ve uygulamalar bilgisayarınızdan silinir.
  • Bilgisayar geçmişiniz, gereksiz çerezler, zararlı dosyalar bilgisayarınızdan silinir.
  • Artık kullanmadığınız ama kaldırmaya da üşendiğiniz programlar temizlenir.
Tabii bunların sonucu da size hız olarak geri döner.
2) Eski Hddnizi Yeni Bir Ssd İle Değiştirin
Ssd’ler çok yüksek okuma yazma hızları ve bunların yanında çok daha fazla işlem sayısı sunduklarından bilgisayarınızı gözle görülür bir şekilde hızlandıracaktır. Bilgisayarınızın açılış kapanışından, programlara giriş çıkış hızına kadar her şeyin artığını görebilirsiniz. Fakat şunu da belirteyim bu size oyunlarda fps artışı sağlamaz.
3) Raminizi Yükseltin
Eğer artık 1 gb gibi çok eskide kalmış ve yeni işletim sistemleri için pek de yeterli olmayan bir rame sahipseniz ufak bir bütçe ile bunu minumum 4 gba yükseltmeniz iyi olacaktır. Bunu yaparsanız sistemin tamamının daha akıcı bir şekilde çalıştığını, dar boğazların az da olsa ortadan kalktığını görebilirsiniz. Tabii raminiz arttığı için oyunlarınızda da fps artışı olacaktır. (4 gb’dan daha fazla raminiz varsa ve diğer parçalarınız da çok yüksek seviyelerde değilse ram yükseltmenizi pek de önermem.)
4) Bilgisayarınızın Bakımlarını Yapın
  Öncelikle iyi bir virüs programı ile bilgisayarınızı taratın ve tüm zararlılardan kurtulun. Daha sona çerezleri, geçici sistem dosyalarını bilgisayarınızdan silin en sonda denetim masasına girin ve kullanmadığınız tüm programları kaldırın (bu aşamada dikkatli olun sistemin kendi sürücülerini vb kullanmıyorum sanıp kaldırmayın 🙂 ). Daha sonra varsa güncellemeleri denetleyip kurun. Çoğu zaman güncellemeler sistem kararlılığını arttıracak ve sizi zararlı yazılımlardan koruyacaktır. Fakat bazen tam tersini yapıp güncellemelerin istenmeyen sonuçlar doğurduğunu da unutmamak gerek.
5) Ekran Kartı ve İşlemcinizi Değiştirin
Ekran kartı ve işlemciniz özellikle oyun vb gibi işlemlerde en önemli iki parçadır. Bu parçaları değiştirmeniz oyunlarda aldığınız fpslerden, programlardaki işlem süresine kadar bir çok şeyi kısaltacaktır. Burada önemli olan ise ankartınızın yeni alacağınız ekran kartı ve işlemciniz ile uyumlu olmasıdır. Yani pazara çıkmadan önce anakartınızı destekleyen işlemci ve ekran kartını belirleyip buna göre alış veriş yapmanız sizin için iyi olacaktır.
6) Son Çare: Bilgisayarınızı Değiştirin!
Tüm bunları yapıyor yine de bir çare bulamıyorsanız artık bilgisayarınızı değiştirme vakti gelmiş demektir. Zaten artık çok eskiyen bir bilgisayarınız varsa ona yeni ram almak, yeni ssd almak yerine tamamen değiştirme yoluna gitmeniz  sizin için daha iyi olacaktır.