4

Eski Otomobil Alırken Dikkat Edilecekler

Paylaş

Sıfır araç fiyatlarının inanılmaz düzeylere ulaşmasından dolayı ikinci ele yönelim gittikçe artmış durumda. Fakat ikinci el piyasasında da çok çeşitli araçlar olduğu ve bazıları çok da iyi durumda Eski araba alırken dikkat edileceklerolmadığı için insanların hep kafasında bir soru işareti oluyor. Peki ikinci el otomobil alırken nelere dikkat etmeliyiz?

İlk olarak dikkat etmemiz gereken kesinlikle aracın bakımlarının düzenli yapıldığından emin olmak, çürüğü çarığı olmamasına dikkat etmek, şaselerde, direklerde, polyelerde oynama olmamasına dikkat etmek olacaktır. Yaşlı araç alırken ikinci el araç alırken dikkat etmeniz gerekenden biraz daha fazla dikkat etmeniz ileri de büyük sorunlar çıkmaması için iyi olacaktır. Ayrıca araç eski olduğu için araştıracağınız ve kullananların yorumunu alacağınız bir çok kaynak intenrette oluşmuştur. Bu tür sitelerden girip kronik sorunları var mı?, çok masraf çıkartıyor mu bunlara da bakmanız faydanıza olacaktır. Bunlar dışında alttaki temel konulara da bakmanızda fayda var;

1) Hasar Kaydı:

İlk olarak hasar kaydına bakmak ile başlayabilirsiniz. Eğer çok yüksek miktarlarda hasar kaydı varsa aracın ciddi bir kazadan çıktığını düşünmekte haklısınız. Bu tür araçlarda kazalarda tek tek ne değiştiğinin faturasını görmek isteyin. Eğer bu faturayı size sunmuyor veya bahaneler üretiyorsa satıcı o arabadan uzak durmak için bir sebebiniz var diyebiliriz. Tabii hasar kaydı olmayıp sigortayı bu işe bulaştırmadan kendinin de yapmış olabileceğini unutmadan sadece buraya bakmanın yetersiz olduğunu bir kez daha hatırlatayım.

2) Kilometresi:

Kilometresi çok yüksek araçlar alınmaz demeyeceğim tabii ki ama kilometresi yüksek ve bakımsız araçlar alınmaz. Eğer kilometresi örneğin 250.000’de ise bu zamana kadar yapılmış olan tüm bakımlarının eksiksiz olması çok önemli. Tabii kilometre de yapılan hileler için her gün önlemler alınsa da hala yapılabiliyor bu nedenle sadece yol bilgisayarında görünen kilometre bilgisine bağlı kalmayıp özellikle direksiyon ve vites çubuğu gibi kolay yıpranabilecek parçaları da göz ile kontrol edin. 50.000’de ve bir kaç yıllık araçlarda buralar yıpranmaya başladıysa bu aracın uzun kilometreler yaptığından şüphelenebilirsiniz.

3) Direkler ve Şasi:

Özellikle yaşlı ve ucuz bir araba alıyorsanız değişensiz ve boyasız olmasını beklemek biraz hayal oluyor. Bu durumda bakmanız gereken direkler (diğer bir değiş ile a,b ve c sütünları)  ve şasilerde oynama olmamasına, buraların tamir görmüş olmamasına dikkat edin. Eğer bir aracın direklerinde ve şasisinde düzeltme var ise bir sonraki kazasında pek iç açıcı bir görüntü olmayacağını söylememiz mümkün. Eğer biraz olsun sağlığınızı ve canınızı da düşünüyorsanız bu tür parçalarda çok oynama olmamasına, buraların tamir görmemiş olmasına dikkat edin.

4) Ekspertiz Raporu:

Ekspertiz raporları çoğu zaman otomobilin geneli hakkında size bir bilgi sunar. En azından değişen var mı?, kazası var mı? bunlar hakkında bilgi edinmenizi sağlar. Bunun yanında satıcı “değişen yok” diye satıyor ama ekspertiz raporunda değişen çıkarsa araçtan ve daha önemlisi satıcıdan şüphelenmek için iyi bir sebebiniz olmuş olur. Bu yüzden kurumsal bir firmadan veya aracın kendi servisinden bir ekspertiz raporu çıkarmanız iyi olur. Satıcının “abi/abla boş ver parana yazık, garantisi benim” gibi sözlerine pek inanmayıp bir ekspertiz yaptırmanız o an size ufak bir maliyet olacaktır fakat belki de bu ufak maliyet ileride oluşabilecek çok daha büyük bir maliyetin önüne geçecektir. Zaten araçta bir sorun varsa daha ekspertiz yolunda satıcı sizi vazgeçirmeye çalışacak, yada sorunları sıralamaya başlayacaktır.

Tabii ekspertiz raporunda özellikle yaşlı araçlarda boya vb var diye vazgeçmeniz de doğru olmayacaktır. Araç temiz ise bir kaç boya yüzünden araçtan vazgeçmeyin. Satıcı ile pazarlık masasına oturup fiyatta bir indirime gidip yine aracı alın. (Tabii diğer maddelerin sonucunda da sorunları yoksa. Her yerinden bir sorun çıkıyorsa uzak durun)

5) Filo Araçları:

Filo araçlarının hepsi kötü müdür? Hayır! Fakat büyük bir çoğunluğu kötüdür. Filo çıkması araçlarda özellikle günlük kiralık araçların pek de iyi olmayacağını söyle bilirim. Fakat şunu da net bir şekilde söyleyebilirim ki özellikle büyük firmaların üst düzey yöneticilerine verilen premium araçlarda büyük bir fırsat olabilir. Çünkü bu tür yönetici araçları düzenli yıkanan, tüm bakımları yapılan ve genelde çok kilometre yapmamış olan araçlardır. Bu gibi fırsatları bulursanız da kaçırmayın.

6) Gözünüzü Kullanın:

Bu ne demek ya diye düşünebilirsiniz hemen açıklayayım. Arabayı almak için başına gittiğinizde mutlaka yanınızda bir arkadaşınız veya ailenizden biri de olsun. O satıcı ile muhabbet edip havadan sudan konuşurken ya da pazarlık yaparken sizde öncelikle arabaya bir oturun. Arabayı çalıştırın ilk marşta çalışıyor mu?, rölantide hemen su kaynatıyor mu? sağından solundan yağ, su, yakı vb akıyor mu bakın. Daha sonra direksiyon ve vites çubuğunun oraları kilometreden emin olmak ve bakımlı kullanılmış mı kullanılmamış mı anlamak için kontrol edin. Arabanın kaputunu açıp parçalarda ezik, çizik var mı bakın. Motorun yağına bakın. Özellikle motor yağı aracın bakımı konusunda size iyi bir fikir sunacaktır. Yağ kötü halde ise hem motor yıpranmıştır hem de yağ gibi temel bir bakımı bile yapmayan bir insanın diğer bakımları yapması da pek mümkün değildir.

Bunun dışında arabanın etrafında bir tur atın ve size söylenmeyen bir çizik, ezik var mı bakın. Lastiklerin durumuna bakın. İlk bakışta anlamak mümkün olmasa da ekspertize gitmeden arabanın altına eğilip orada ki parçalara bakın. Eğer şasiyeveya direklere yakın yerlerde çok yamuk düzeltilmişe benzeyen parçalara var ise şüphelenmeye başlayın.