4

Endless Os Oyun Testleri ve Genel Değerlendirme

Paylaş

Bir kaç gün önce yaptığım Endless Os İncelemesinde en kısa sürede oyun testlerini de yapacağımı söylemiştim. Bugün sonunda fırsat buldum ve az sayıda olsa da (Cs:Go ve Ets2) testlerini yaptım.Endless Os Oyun Testleri ve Genel Değerlendirme

Oyun Testleri:

 

Oyun testlerinde yukarıda da dediğim gibi çok uzun zamanım olmadığı için sadece Cs:Go ve Ets2 ile yapabildim. Test ettiğim sistem i7 4700hq işlemciye, 12 Gb Rame ve Gtx850m ekran kartına sahip orta özellikte sayılabilecek bir laptop. İncelemelerin sonucunda Fps olarak Windows’dan ortalamada 4 fps daha fazla verdiğini söyleyebilirim. Fakat burada Windows’un hakkını yememem gereken bir nokta var ki o da Tearing sorunu sürekli olmasa da özellikle sistem ısınmaya başlayınca bariz bir şekilde belli olmaya başlayan Tearing sorunu oluşmaya başlıyor ve bu yırtılmalar ısı artıkça rahatsız edecek duruma geliyor. Fps düşmese de Tearing belli bir süreden sonra görünmeye başlıyor.  Windows’da böyle bir durum olmuyor. Bunun dışında ise söyleyecebileceğim başka bir problem yok. Test yaparken ortalama 1.5 – 2 saatin sonunda Tearing olmaya başladı yani sistemi serin tutar veya oyun seansınızın süresini abartmazsanız bu tür bir problemle karşılaşmayacağınızı söyleyebilirim. Bu arada şunu da söyleyebilirim ki farklı sürücülerle denesem de bu sorunu çözüme kavuşturamadım. Hatta kendi kurduğu sürücü dışında farklı bir sürücü ile deneyince durumun daha da kötüleştiğini söyleyebilirim.
Yani kısaca bir özet geçmek gerekirse eğer oynadığınız oyun Linux desteğine sahip ise hiç düşünmeden bu dağıtımı kurabilir ve oyununuzu oynayabilirsiniz. Windows’la yaşadığınız deneyimden de farklı bir deneyim elde etmezsiniz. Tüm oyunları Full Hd’de en yüksek ayarlarında oynadığım halde 2 saat sonunda ki Tearing’leri saymazsak bir sorun ile karşılaşmadım. Zaten Tearing’ler de garip olarak Cs:Go’da değil Ets2’de arttı ve 2 saatin sonunda biraz da olsa rahatsız etmeye başladı. Bu da zaten çok büyük bir problem değil bi 5 dk ara verip biraz soğumasını beklerseniz sorun kalkıyor ve en az 1 saat daha sorunsuz oynayabiliyorsunuz.  Tabii oynadığınızın oyunun Linux desteği yoksa pek bir şansınız kalmıyor. Bu arada bu kısmı bitirmeden söyleyeyim oyunları Steam üzerinden kurdum 🙂

 

Ets2 Testleri:

 1. Windows’a göre ortalama 3 fps fazla aldı.
 2. 2 Saatin sonunda ısınmadan dolayı Tearing oluşmaya başladı. (5 dk gibi kısa bir süre soğumasını bekleyince gçeiyor.)
 3. Akıcılığında hiç bir sorun yok. Donma, kasma, takılma vb gibi durumlar yok.

Cs:Go Testleri:

 1. Ets2’ye göre çok daha başarılı oldu.
 2. Ortalama 5-6 fps daha fazla almayı başardı Windows’a göre.
 3. Cs’de ne kadar ısınırsa ısınsın garip bir şekilde Ets’de olan Tearing olmadı.
 4. Cs:Go’da da akıcılığında hiç bir sorun olmadı hatta yükselen fps ile doğru orantılı olarak daha akıcı oynadığımı bile söyleyebilirim.

Genel Değerlendirmem:

 
Genel olarak günlük kullanım için ve belli bir program kullanmakta zorunluluğu olmayanlar için gerçekten biçilmiş bir kaftan. Rahat kullanımı, kolay arayüzü, hemen alışılan yapısı, akıcı ve hızlı olması, oyunlarda problem yaratmaması, Spotify, Twitter, Steam, Youtube gibi uygulamaların kurulu gelmesi, mağazasında aradığınızdan fazlasının olması, debian tabanlı olması ve daha sayamadığım bir çok yanı ile son kullanıcı odaklı olmayı farklı bir boyuta taşımış. İlk başta biraz tuhafınıza gidip “garip” gelse de daha sonrasından içiniz hızla alışıyor ve vazgeçilmeziniz oluyor. Kullandığım iki günde de yaşadıklarımı kısa kısa maddelerle anlatırsam;
 1. Kurulum sırasında çift işletim sistemi olarak kurmaya çalışsam da diğerleri gibi “gelişmiş” seçenekler sunmadığı için Windows’u silip tüm disklerimi biçimlendirip tek işletim sistemi olarak kuruldu.
 2. Kurulumu ortalama 7 dk sürüyor. Bu inanılmaz bir hız.
 3. Steam vb kurulu geliyor. Oyun yedeklerim de olduğu için onları da hızla kurdum ve hiç bir problem ile karşılaşmadım. Sadece yukarıda da belirtiğim gibi uzun kullanım sonunda oyunlarda Tearing olabiliyor.
 4. Kullanımınız sırasında (ki incelemek için 2 gündür hiç kapatmadım. Açmadığım uygulaması, yapmadığım işlem kalmadı. Windows’u da sildiği için tüm işlemlerimi bunda yaptım) en ufak bir donma, kasma, takılma veya hata ile karşılaşmadım.
 5. Müzikler konusunda bir sıkıntı yaşamadım bazı dağıtımlarda olduğu gibi ek paket kurmadan kolaylıkla tüm müziklerimi dinleyebildim.
 6. Harici hdd’mi kolaylıkla tanıdı. NTFS olduğu halde hiç bir sorun çıkarmadı ve çoğu dağıtımda görmediğim “donanımı güvenle kaldır” seçeneğine de sahip olması ayrıca mutlu etti beni.
 7. Laptopumun klavyesi ışıklı ve çoğu dağıtımda ve tabii ki Windows’da bunun çalışması için ya sürücü kurmam ya da bir çok dosyanın içinden bir çok kısmını değiştirmem gerekiyordu bunda böyle bir sorun olmadı ve fn ile yapabileceğim tüm kombinasyonlar sorunsuz bir şekilde çalıştı.

 

Günlük Olarak Kullanılır Mı?

 
İlk yazımda tereddütte kalarak da olsa kullanılabileceğini söylemiştim bu yazımda ise net bir şekilde söylüyorum ki günlük kullanım için Wİndows’dan bile iyi bir seçenek. Kolaylığı istediğinizi hemen sunması, kasma, donma gibi sorunlar olmaması. Windows’da ki gibi dakikalarınızı alan arka plan uygulamalarının olmaması günlük kullanım için onu fazlası ile iyi yapıyor. Bunların yanında kurulumunun 7 dk sürmesi ve bu kurulum sonunda bir de driverler ile uğraşma derdinizin kalmaması da ayrı bir olumlu yanı.

Özet:

Linux destekli oyunlarda Windows’a göre ortalama da 4 fps daha fazla veriyor. Herhangi bir akıcılık vb ile problem olmuyor. Bilgisayar fazla ısındığında Tearing problemi oluşmaya başlıyor. Onu da 5 dk gibi kısa bir süre dinlendirirseniz ortadan kayboluyor. Günlük kullanımda hiç bir sorun yaşatmıyor. Gerekli olan tüm programları size sunuyor. Günlük kullanımlarda Windows’dan çok daha hızlı ve akıcı çalışıyor.

İncelememi ve testimi okuduğunuz için teşekkür ederim. Aklınıza takılan soru olursa bildiğimce cevaplamaya çalışırım. Oyun konusunda da merak ettiğiniz oyun varsa yorum olarak bırakın eğer elimde varsa kurup, deneyip size deneyimlerimi aktarmaya çalışırım. Şu anda çok uzun bir zaman olmadığı için çok oyunda test edemedim.