Endless Os’u bir çok yerde görmüştüm. Özellikle kullandığım laptop olan Asus’un sitesinde de bununla ilgili onlarca yazı olduğunu fark etmiştim. Fakat tam olarak incelemek için de fırsat bulamamıştım. Geçtiğimiz günlerde  yine karşıma çıktı ve benim de yapacak hiç bir işim olmadığı, dağıtım incelemelerine de yeniden başladığım için bir deniyeyim bakayım bu ne diye hemen indirdim ve kurdum. İlk başta bir tablet açmışım gibi geldiği için beğenmedim ta ki biraz kurcalayana kadar. Kurcalayıp biraz da hakkında araştırma yapınca fark ettim ki aradığım dağıtım bu! Şimdi edindiğim bu araştırma sonuçlarını, kendi deneyimlerimi ve incelememi sizlerle paylaşacağım.

Full Sürüm ile Basic Sürüm Arasındaki Fark Ne?

İlk karşınıza çıkacak soru bu. Buna cevap vermeden önce Endless Os’un amacının eğer internetiniz yoksa size internete ihtiyaç duymadan her şeyi kullanbileceğiniz, internetin yokluğunu yaşatmayacak bir deneyim sunmak. Bu bağlamda da full sürümü indirirseniz 100 küsür program kullanımınıza sunuluyor ki bunların hepsi tanındık bilindik programlar. Hiç birisi işe yaramayan programlar değil. Basic sürüm ise (ki bende internet olduğu için testlerimi bu sürüm ile yaptım) size bu programları sonradan kurma imkanı sunuyor. Yani arada ki fark full sürümde her şey kurulu geliyor. Unutmadan söyleyeyim full sürümün boyutu biraz büyük.  Unutmadan şunu da söyleyeyim adına aldanmayın sürümlerin ikisi de ÜCRETSİZ.

Yüklü Gelen Uygulamalar ve Mağaza

Buraya uzun uzun yazmak isterdim fakat yazımın 10 sayfa olmasını istemiyorum. Sadece şunu söyleyebilirim Basic sürümünü kurduğum halde Whatsapp, Youtube,  Spotify, Dualingo gibi telefonlaradn görmeye alışık olduğumuz ve Linux’de genelde en çok problem yaratan uygulamalar yüklü olarak geliyor. Bunun yanında internet tarayıcısı olarak Chrome, medya oynatıcı olarak ise Vlc geliyor.  Bunların yanında Skype, Evolution adında  da muhteşem çalışan bir e-mail istemcisi, Libre Office paketleri, Steam de yine kurulu olarak geliyor.
Bitti mi bitmedi. Bir mağazası var ki sormayın gitsin. Biran kendimi Windows’da sandım. Aklınıza gelecek, işinize yarayacak tüm uygulamalar mağazasında bulunuyor.  İlk başlarda uygulama mağazası değince aklıma hiç düşünmeden Deepin Os geliyordu. Fakat Endless ile tanıştıktan sonra bu düşüncem tamamen değişti. Bunda en büyük etken de daha önce hiç bir dağıtımda görmediğim uygulamaların da olması da tabii ki büyük bir etkene sahip oldu. En çok hoşuma giden uygulamalard orrari de WikiArt oldu. Uygulamayı açınca biran da kendimi bir sanat galerisine girmiş gibi hissettim 🙂

Performans ve Kararlılık:

Bu konuda da beni şaşırtığını söylemem lazım. Bu kadar çok ve normalde olmayan uygulamanın bir arada olması bir de bunların kurulu olarak gelmesi kararlılık konusunda sıkıntı yaşatabileceğini düşündürmüştü bana. Özellikle Deepin Os deneyimim de bazı uygulamalarda ara ara sorunlar yaşamam da bunu düşünmemde etkili olmuştu.  Fakat çoğu denememi ve testimi sanal makine üzerinde yapamam lazım Endless’de asla donma, takılma, kasma, herhangi bir hata, uygulamanın takılıp atması gibi bir sorun yaşamadım. Perfomans olarak da gayet akıcı olduğunu söyleyebilirim. Yakın bir zamanda Oyun kurup oyun testlerini de paylaşmayı düşünüyorum ve o konuda da beni şaşırtacağına şimdiden inandırdı.

Görsellik ve Türkçe Desteği:

Görsellik kişiden kişiye değişse de ilk yüklediğimde “bu ne ya tablet mi yükledik” demedim değil. Fakat biraz kurcaladıktan sonra (Debian üstüne de kurulmuş bir işletim sistemi olduğu düşünülünce) görsel olarak aslında hoş ve sade olduğunu görmeye başladım. Bunun yanında daha önce inceledim veya adını duyduğum hiç bir işletim sistemine benzememesi de beni ayrıca tatmin etti.
Türkçe desteği konusunda ise %90 oranında düzgün bir çeviri olduğunu söyleyebilirim. Fakat bazı noktalarda hala eksiklik yok değil. Fakat bunlarında zamanla giderileceği belli. Çünkü internette yaptığım araştırmalarda gördüm ki eskiden daha kötü durumdayken şu anda normal kullanımda hiç sıkıntı yaşatmayacak kadar çeviriler tamamlanmış.

Günlük Kullanım İçin Uygun Mu?

Net bir şekilde cevap verebilirim ki EVET! Hatta günlük kullanım için en uygun işletim sistemi bu diyebilirim. Gerek yüklü gelen uygulamalar, gerek kullanması kolay arayüzü, gerek bize sundukları, gerekse de Debian tabanlı olup yabancılık çekmememizi sağlaması günlük kullanım için biçilmiş bir kaptan yapmış Endless’i.

 

26 Yorum
 • ProgramcıDeha
  says:

  .Exe dosyalarını çalıştırmak hakikaten zormuş.Windowsa bağımlı uygulamaları çalıştırmak zordur(beni aşar aşırı c,c++ dili bilgisi gerektirir).Kolaylık olması bakından Wine uygulamasını kullanabilirsiniz yada windows’a kurduğunuz programları,oyunları kurduğunuz linux sürümü üzerinden çalıştırabilirsiniz.şöyle linux sürümünü çalıştırırsınız windows klasörlerinden çalıştıracağınız uygulamayı bulup wine ile çalıştır(zaten windowsta kurulu) demeniz yeterli.

 • Ali Yatarkalkmaz
  says:

  Öncelikle bilgileriniz için teşekkür ederiz 🙂 Yalnız bir hata olmuş onu düzelteyim Apple APFS ve geçmiş dönemlerde de HFS+ kullandı. Zfs sanıyorum yanlış yazdınız 🙂

 • Programcı Deha
  says:

  Ubuntu 20.04 deneme sürümü bu.dosya sistemi Macosx ile ayni zfs dosya sistemi cok hizli ve veri kaybi daha az oluyor.Kurulum siralamasive lazim olanlar:
  Herhangi Linux sürümü (ben ubuntu 20.o4) kullandim.
  Office 2013 veya office 2016 iso lazim.
  Kurulacaklar:
  Linux'a Wine kurulumu yapin(depodan.)
  Winetrick ve playOn linux uygulamasini kurun.
  PlayOn linux acin kurumu uygulamalarindan office bölümünden office 2016 seçin.
  Cd/Dvd bölümünden office 2016 iso sunu gösterin.
  Next deyip devam edin.playOn linux gerekli msxml 6, gerekli wine sürümünü kurduracak.office kurulum ekranı geldikten sonra gerisi Windows'taki gibi ileri ileri deyip devam edip bitirin.kesinlikle yarıda kesmeyin.1.5-2 saat devam edecek hareketsizlik sonra hop diye bitecek.uygulama kisayollarini kendisi atacak.gerisi calistir demek kaliyor.
  Bütün olay bu.
  Microsoft Visual studio 2010 kurulumunuda başarılı bir şekilde gerçekleştirdim .

 • Programcı Deha
  says:

  Ubuntu 20.04 linux da Office 2016 kurulumu gerçekleşmiştir.Bunuda paylaşın lütfen.zor iş olur ama başarılarıda paylaşmak lazım."Linux candır " diyor herkesi denemeye davet ediyorum.

 • Ali Yatarkalkmaz
  says:

  Hayır çalıştırmaz 🙂 Bu tür uygulamaları ancak wine gibi emilatörlerle çalıştırabilirsiniz. Bu da Apk dosyalarını Windows'da çalıştırmaya benzer. Yani Linux exe çalıştırıyor demek insanları yanlış yönlendirmek olur.

 • Programcı Deha
  says:

  .exe dosyalarını çalıştırdığım uygulamalar oldu.oyunlar mesela call of duty 2,call of duty modernwarfare 1- 2- 3, call of duty black ops 1 mesela. winrar,winzip,ultraiso,poweriso,magic iso,acdsee, clone cd,need for speed most wanted…. benzerleri.çalıştırabileceğim o kadar çok uygulama varki.denemeden bilemiyor insan.Doğru destek uygulamaları yüklendikten sonra bağlılık ve hata sorunları çıkarmıyor.çalışıyor.

 • Programcı Deha
  says:

  .exe çalışmaz değil çalışır.Destek ve bağımlılık sorunlarını giderirsen takla bile attırır hatta içini dışına getirirsin c ve C++ ile.Bütün uygulamaların çalıştırılabileceği görüşündeyim port ettikten sonra hiç sorun çıkmaz.Windows uygulamalarını çalıştırmak sorun değil yeterki pc yeterli düzeyde olsun uzman bilginiz olsun yapılamıyacak yoktur.Herşey mümkün ve yapılır.::::::)))))))

 • Programcı Deha
  says:

  windows un yanına kurdum hızlıydı.virtualbox ile kurdum biraz yavaşladı.kurulum dosyaları sanki biraz yavaş çalışıyor.görünümü iyi.depodaki uygulamalar bana az geldi..exe uzantılı dosyaları çalıştıramadım.ama wine ile gelen uygumalar çalışıyor(7zip ve steam daki oyunlar gibi..)

Bir cevap yazın