0

Endeavour Os İnceleme

Paylaş

Endeavour Os Arch Linux tabanlı bir işletim sistemi olarak karşımıza çıkıyor. Xfce, Mate, i3-wm, Cinnamon, Plasma, Budige ve Deepin masaüstü ortamlarını destekliyor. Bunlardan hangisini kurmak istediğinizi de işletim sistemi kurulumu sırasında soruyor. Bu da bir artı olarak hanesine yazılıyor. (Sisteme ait resimleri yazının sonunda bulabilirsiniz.)

İlk İzlenim:

İlk izlenimimiz değişebilir. Ben kurulum sırasında “önerilen” olarak geçtiği için Xfce ile testlerimi gerçekleştirdim. Bu bağlamda Xfce’nin alışılmış arayüzünün biraz makyajlanmışını bize sunduğu söylemek yanlış olmaz. Arayüzünün gayet sade olduğunu, alışmasının kolay olduğunu da burada eklemek gerek. Arch Linux’ün kurulumunun zorluğu da bilinen bir gerçek olsa da Endeavour os bu konuda da bize kolaylık sağlıyor ve basit bir kurulum arayüzü sunuyor.

Kurulu Olarak Gelen Programlar:

Kurulu olarak gelen programlar konusunda da çoğu dağıtımda olduğu gibi bize gerekli olabilecek bütün programları sunuyor. İnternet tarayıcısı olarak Firefox geliyor, Kurulumu nispeten zor sayılabilecek nvidia sürücüleri de dahili olarak kurulu geliyor. Bunun dışında multimedya araçları, cd/dvd araçları vb de bizlere sunuluyor. Kısaca günlük ve ofis kullanımı için gereken her araç bize sunulmuş durumda.

Performans ve Sürücüler:

Perfomans konusunda gerek oyun testlerinde gerekse de günlük kullanımımda bir sorunla karşılaşmadım. Sürücü desteği konusunda da tabii ki kolay kolay sorun yaşamıyorsunuz. Linu dağıtımlarının çoğu artık bu konuda hiç bir sorun yaşatmıyor. Tüm sürücüleri kolaylıkla tanıyıp kuruyor. Bunun dışında çok kullanılmayan bir aygıtınız varsa kurulumdan önce Linux için sürücüsü olup olmadığına bakmadığınız iyi olur aksi halde sorun yaşama ihtimaliniz yüksek.

Görsellik ve Özelleştirme:

Bu konuda tabii ki Endeavour’un hangi masaüstü ortamı ile kurduğunuza göre görsellik de özelleştirme seçenekleri de değişiklik gösteriyor. Ekstra bir özelleştirme seçenekleri de ufak tefek değişiklikler ve özelleştirmeler yaparken size yardımcı oluyor.

Türkçe Dil Desteği:

Türkçe dil desteği konusunda ufak tefek sorunlar yer alsa da genel olarak bir sorunla karşılaşmıyorsunuz. Günlük kullanımınızı engelleyecek bir sorunla karşılaşmıyorsunuz.

Sonuç 4.5/5

Arch Linux tabanlı bir dağıtım kullanmak isteyenler için iyi bir seçenek diyebiliriz. Gerek bize sunduğu performans gerekse de bir çok masaüstü ortamına destek sunması ile de dikkatleri ekiyor. Arch Linux’ün kurulumunun biraz olsun karmaşıklığının yanında düzgün sayılabilecek bir Türkçe ile hazırlanmış kurulum arayüzü de işimizi kolaylaştıran bir diğer nokta oluyor.

Galeri

[Best_Wordpress_Gallery id=”2″ gal_title=”Endeavour Os”]