47

En Büyük Problemimiz: ZAMAN!

Paylaş

Gün 24 saat. Eskiden yapılacak işler belliydi. İşe/ okula gitmek, eve gelmek, sinema, tiyatro belki. Şimdi Netflix var, Facebook var, Twitter var, YouTube var. Tüketilecek çok içerik var. Peki bunlara yetecek zaman var mı?

Teknolojinin gelişimi, internetin yaygınlaşması derken sosyal mecralarda hızla hayatımıza girdi. Artık bir film izlemek bir tık uzağımızda, bir konu hakkında bilgi edinmek bir video ötemizde fakat bunlar olurken dikkat etmediğimiz bir şey var ki zaman. YouTube’ye girip otomatik oynatmayı açıp günün tamamını orada skılmadan geçirmemiz mümkün. Peki gerçekten bu kadar zamanımız var mı?

En Büyük Problemimiz Zaman:

Gün 24 saat başta da dediğimiz gibi ve eskiden bu süre fazlası ile yeterli idi. Artık hayatımıza o kadar çok sosyal medya girdi ki zamanımızı yetiremez olduk. İşin kötüsü YouTube’de olsun Netflix’de olsun o kadar çok zaman geçiriyor, o kadar çok içerik tüketiyoruz ki bunlardan hangisi ne işimize yaradı? hangisini niye izledik? bunları bile düşünmez olduk.

Ne Yapmalıyız?

Artık zaman yönetimi gittikçe daha önemli olmaya başladı. Mutlaka bir içeriğe girmeden önce plan yapmalı günlük zorunlu olduğunuz işlerden arda kalan zamanı da iyi planlamalısınız. Bir içeriği neden izleyeceksiniz? bu içerik size ne kazandıracak? bunları kendinize sormalıyız. Zaman ilerledikçe görüyoruz ki bize tüketilecek daha çok içerik çıkacak. Hatta abone olduğumuz YouTube kanalları, takip ettiğimi bloglar, izlediğimiz Netflix dizi ve filmlerini peş peşe koysak belki de ömrümüzün bile yetmeyeceği kadar çok içerik çıkacak karşımıza. Bu nedenle artık seçici olmalıyız. Bir şeyi yaparken neden yaptığımızı kendimize defalarca sormalıyız.