0

Elementary Os Kullanım Deneyimlerim

Paylaş

Elementary Os Kullanım DeneyimlerimBiglisayarımda 1 yılı geçkin  süredir hem Windows hemde Linux’ aynı anda kullanıyordum. Başlarda Ubuntu ile başlasam da daha sonra görsellik açısından beni tatmin etmediği ve Ubuntu 17.10’da da Ubuntu’nun en sevdiğim özelliklerinden olan global menünün gitmesi ile bende yavaş yavaş Ubuntu’dan vazgeçtim. Daha sonra yeni bir linux dağıtımı arayışına çıktım. Tabii aradığım dağıtımın Debian tabanlı bir sistem olmasını istiyordum. Gerek program sayısının fazlalığı gerekse de Ubuntu’da öğrendiklerimi kullanabilmek için Debian tabanlı, görselliği önde tutan, kullanımı karışık olmayan bir sistem aramaya başladım. Karşıma çıkan ve bana en çok uyan dağıtım ise  Elementary Os oldu ve 4 aya yakındır da Elementary kullanıyorum.

Olumlu Yanları:

  1. Ubuntu 14.04 üzerine kurulu olduğu için Ubuntu’daki çözümleri ve Ubuntu için yazılan programların çoğunu da rahatlıkla uygulaya biliyorsunuz.
  2. Driver vb konularda yine Ubuntu üzerine kurulu olduğu için sorun çıkarmıyor.
  3. Görsellik olarak çok tatmin edici. Özellikle masaüstüne bir şey koymaya izin vermemesi sizi derli – toplu olup, düzenli çalışmaya zorluyor.
  4. Özelleştirme seçenekleri çok fazla olması kendinize özel bir şeyler yapmanıza imkan tanıyor.
  5. Debian tabanlı olduğu için program ve oyun konusunda da sıkıntı yaşatmaması.
  6. Yazıcıyı hemen görüp kurması. (Windows 10’da maalesef driverini kurmak zorunda kalıyordum.)

Olumsuz Yanları:

Ben yazacak bir olumsuz tarafını bulamadım. Tabii çoğu programın hala desteklenmemesi ve bazı oyunların da hala destek vermemesi buraya yazılabilir. Fakat bu dağıtımın bir sorunu olmadığı için de ona haksızlık olur. Buraya belki de yazabileceğim tek olumsuz tarafı masaüstünü kullandırmıyor olmasıdır. Elimiz alıştığı için insan ister istemez bir şeyler koymak istiyor buna ilk zamanlarda alışmam gerçekten zor olsa da sonra böyle olmasının beni daha düzenli yaptığını ve aradığımı daha kolay bulduğumu fark ettim.

Neden Windows’da Kullanıyorum?

Bunun sebebi aslında okulumuzda Microsoft Office 2016 kullanmamız ve merakımdan dolayı sürekli bir şeyler yapmaya çalıştığım Visual Studio programları. Bu programlar için Windows’u kullanıyorum. Bunlar haricinde de Windows’u hiç açmadığımı söylesem yalan olmaz. Yani şu programlarda Linux’e bir destek sunsa sadece Linux ile yaşar giderim.