0

Elementary Os İnceleme

Paylaş

  Elementary Os Kullanım Deneyimlerim  adlı yazımın çok okunmasından ve Elementary Os’a olan ilgiden dolayı bir de ayrıntılı bir inceleme yazısı yazmaya karar verdim. Böylelikle Elementray Os’a geçmek isteyenler veya bu Os’u merak edenler için ufak da olsa bir kaynak olmasını istedim. Lafı da fazla uzatmadan geçelim incelememize.

Yazımda Elementary Os’un en güncel sürümü olan 0.4.1’i kullandığımı ve  bunda da yazımı yazdığım an itibari ile olan tüm güncellemelerini kurarak yaptığımı belirteyim.

Elementary Os Hakkında;

  Elementary os Ubuntu üzerine kurulmuş olan bir işletim sistemidir. Masaüstünü kullandırmaması ile ve Mac Os benzeri tasarımı ile ün salmıştır. Bu sayede de kısa sürede yükselmeyi başarmış ve başarılı dağıtımlar arasına adını yazdırmıştır.

Görsellik:

Görsellik konusunda belki de kuşkusuz en iyi seçeneklerden birisi. Mac Os’a benzer yapısı, masaüstüne dosya atmaya izin vermemsinden dolayı tertemiz duran ekranınız gerçekte size şık bir şeyler kullandığınız hissiyatını sonuna kadar yaşatıyor. Bunun yanında dosylarınızın görüntülemesi, müzik oynatıcı da bu şıklığı tamamlıyor. Görsellik kişiden kişiye değişse de Elementary Os’un çoğu kişi tarafından sevileceğini söylersem doğru olur.

Performans ve Sürücü Desteği:

 
Perfomans olarak size sorun yaşatmayacak bir sistem. Sürücü desteği konusunda da Ubuntu tabanlı olmasından dolayı hiç bir sorun çıkmıyor ve sürücüler otomatik olarak indiriliyor ve kuruluyor. Ekran kartı sürücüsü olarak da açık kaynaklı sürücüler otomatik kuruluyor. İsterseniz bir kaç tıklama ile ekran kartı sürücünüzün kapalı kaynak halini de kurabilirsiniz. Yani bu konuda bir sorun yaşamayacağınız, bir sorun yaşasanız bile gerek Ubuntu forumlarından gerekse de Elementary forumlarından kolaylıkla çözüme ulaşabiliyorsunuz. Yani Ubuntu tabanlı olması bu konuda da işinizi fazlasıyla kolaylaştırıyor.

Yüklü Gelen Uygulamalar:

Bu konu ise Elementary Os’un belki de en cimri olduğu noktalardan birisi yandaki uygulamar hariç sadece uçbirim, mağaza ve videolar uygulaması bulunuyor yani ofis bile kurulu gelmiyor. Bu bir yandan iyi bir yandan kötü. Eğer çok uygulamaya ihtiyacınız yoksa bunun iyi olduğunu net bir şekilde söylememiz mümkün çünkü özellikle düşük kapasiteli bir hdd’niz veya ssd’niz varsa size çok daha büyük bir alan kalıyor. Şunu da unutmadan söyleyeyim ofis uygulamasından ihtiyacınız olacak her uygulamayı mağaza üzerinden tek tıkla indirip kurabilirsiniz. Yani uygulamaların yüklü olarak gelmemesine pek de eksi puan hak etmese de yine de alışılmışın dışında olduğunu söylemeliyim.

Özelleştirme Seçenekleri:

Özelleştirme seçeneği olarak da kısıtlı olduğunu söylemem gerek. Fakat Elementary Tweak adlı uygulamayı kurarak bu azlığı giderebilirsiniz. İstediğiniz özelleştirmeleri bu program üzerinden yapabilirsiniz.

Olumlu ve Olumsuz Yanları:

Olumlu Yanları:
  1. Görselliğine rağmen hızlı çalışması.
  2. Herkesin hoşuna gidecek bir tasarım sunması.
  3. Sürücü konusunda sıkıntı yaşatmaması.
  4. Ubuntu tabanlı olması.
  5. Mağazasının olması ve mağaza da aradığınız her şeyin olması.

Olumsuz Yanları:

  1. Çoğu uygulamanın kurulu olarak gelmemesi ve mağazadan kurulmasının gerekmesi.
  2. Kimisi için masaüstünü kullandırmaması.
  3. Güncelleme konusunda cimri davranıp uzun süre yeni sürüm gelmesini beklemeniz gerekmesi.