3

Elementary Os 5.1 İnceleme

Paylaş

 


Blogumu takip edenlerin de bileceği gibi en sevdiğim dağıtımlardan birisi olan Elementary OS’un 5.1 sürümü geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Tamamen yeni bir sürüm diyemesek de büyük güncellemeler ile gelen 5.1 yine de bazı  yenilikler de getirmiyor değil. Şimdi gelin ve bu yeniliklere hep birlikte bakalım;

1) İlk ve gözle görülür en büyük fark kurulumda olmuş. Kurulumdan sonra artık bizi bir ilk çalıştırma yardımcısı karşılıyor bunun sayesinde sisteme hızlı bir başlangıç yapabiliyoruz.

2) Oturum açma ekranı tamamen değiştirilen Elementary Os artık çok daha şık bir şekilde bizi karşılıyor. Bunun yanında da oturum açma ekranında önceki sürümde yer alan bir çok sorunun da giderildiği bildiriliyor.

3) Uygulama kurulumları ile ilgili bir çok yenlik getirildi bunun yanında uygulama mağazası da güncellendi. Bu güncelleme ile çok daha hızlı bir deneyim sunmayı amaçlıyor.

4) Artık ses ayarlarında da bir güncellemeye gidilmiş ve artık uyarılar ile ilgili ses ayaralarını daha kolay yapabilecekken bunun yanında ses çıkışının hangi aygıttan olacağı ile ilgili bir çok yeni ayar da sisteme dahil edilmiş.

5) Ses ayarlarının yanında Mouse ve Touchpad (dokunmatik yüzey) ile ilgili de yeni ayarlar eklenmiş. Cihaza özel ayarların da yönetilmesi sağlanmış.

6) Bluetooth ile ilgili yeniliklere de giden Elementary daha güvenli bir bağlantı için artık pin ve şifre ile doğrulama seçeneği sunan yeni bir eşleştirme aracına kavuşmuş.

7) Dil ve tarih ayarlarıda eklenmiş. Otomatik saat değiştirme ayarı konulmuş ve dil ekleme/kaldırma seçenekleri daha kolay hale getirilmiş.

8)Vpn ve Hotspot ayarları için de yeni bir arayüz oluşturulmuş. Bu sayede artık çok daha olay bir şekilde ayarlanabilecek duruma getirilmiş.

9) Bir yenilik sayılır mı bilmem ama özellikle bilgisayarının kapatma tuşuna yanlışlıkla basanlar için güzel bir özellik eklenmiş bu sayede artık bilgisayarınızın kapatma tuşuna bassanız dahi bilgisayarı kapat penceresi gelecek ve eğer kapatmak istiyorsanız bilgisayarı “kapat”ı seçmeniz gerekecek. Tabii ki bu özellik devre dışı bırakılabiliyor. Yani bu uyarı penceresini görmeden de kapatma imkanını da size sunuyor.

10) Arama menüsü de iyileştirilmiş ve artık arama menüsünden arama yapınca sadece sistemde değil ayarlar menüsü gibi yerlerde de arama yapma fonksiyonu getirilmiş.

11)Takvimde de ufak tefek görsel değişiklikler getirilmiş. Özellikle takvimi sık kullananlar için daha sade ve aydınlık bir takvim getirilmiş.

12) Kamera uygulaması da güncellenmiş. Her ne kadar bilgisayar kamerasını kullanan sayısı azalsa da donanım desteği ve performans iyileştirmeleri sağlanmış.

13)Bakım ve temizlik adında yeni bir ayar eklenmiş. Bu sayede geçici dosyalar gibi sistemde gereksiz yer kaplayan dosyaları silebiliyorsunuz.

14) Video, Müzikler ve dosyalar uygulamaları da güncellenmiş ve hem tasarımsal hem de performans anlamında yeniliklere gidilmiş.

15) Tabii tüm bunların yanında uygulamaların yeni sürümlerine güncellendiğini, yeni bir Linux çekirdeğine geçildiğini sayısız performans, güvenlik ve kararlılık güncellemeleri yapıldığını da söylememe gerek yok sanırım :

Özetle:

Özetle başta da belirtiğim gibi tamamen yepyeni bir sürüm olmasa da 5.1 ile bir ok yenilik bizlere sunulmuş. Hatta 5 sürümüne geçişten bile fazla özelliğin geldiğini söylesem sanırım yanlış olmaz. Elementary Os’ Linux dağıtımlarını kullanmaya başladığımdan beri bir sempatim olduğunu başta da belirtmiştim. Bu yeni gelen güncelleme ile de daha önce sorun yaşadığım bir çok noktanın da düzeltilmiş ve çoğu ayarın artık çok daha kolay ulaşılabilir hale getirilmiş olması ile Elementary 5.1 benden geçer not aldı. Bunun yanında performans iyileştirmesi yapıldı o yapıldı bu yapıldı gibi standart cümleleri neredeyse tüm dağıtımların yeni sürümlerinde duysak da Elementary’de özellikle de sanal makine ile yaptığım testlerde bir performans artışı hissettiğimi söylemem yanlış olmaz. Zaten ortalama bir sistemde gayet akıcı çalışan Elementary tabiri caiz ise “yağ gibi kayıyor” ve insana gerçekten bu sefer bu cümlelerin havada kalmadığını gösteriyor.