0

Elementary Os 5.0 İnceleme

Paylaş

Elementary Os’un yeni sürümü 5.0 bugün ki inceleme konuğum. Blogumda en fazla incelemesi olan dağıtım olan Elementary Os’un yeni sürümünü de bugün inceleme kararı aldım fakat açıkçası Elementary Os 5.0 İncelemeyeni sürümden pek de umduklarımı bulamadım. Önceki sürümlerin aksine pek de bir yenilik sunmadı bana. Bu nedenle uzun bir inceleme yapmayıp sadece bize yeni olarak neleri sunduğuna değineceğim. Bu nedenle ayrıntılı bir inceleme için önce Elementary os inceleme adlı yazımı okuyup daha sonra bunu okumanızı öneririm.

 

İndirme ve Kurma:

İndirmek için Elementary Os’un kendi sitesini kullanabilirsiniz. Kurulumu da önceki sürümle aynı olduğu için kolaylıkla kurabilirsiniz.

Yenilikler:

1-Gece Modu:
Belki de görebileceğiniz en büyük yeniliklerden birisi mavi ışık filtresi de diyebileceğimiz özelliğinin gelmesi.
 
2-Metin Editörü:

 

Metin editörü olan “kod” artık siyah tema ile de kullanılabiliyor. Bunun yanında bir kaç ufak yeniliği de bizlere sunuyor.

3-Mağaza uygulamasında bir çok yenilik ve yeni ödeme sistemi.
4- Müzik, dosyalar vb gibi sistem uygulamalarında yeni görsel (siyah veya karanlık mod) ve işlevsel yenilikler.
5- Çoklu görünüm modunda yenilikler.
6-  Epiphany’e (Elementary Os’un kendi taraycısısı) Firefox Sync desteği eklendi.
7- Yeni simge paketinin gelmesi.

Karşılaştığım Sorunlar:

Çok fazla sorunla karşılaştığımı söylersem yalan olur fakat kullanım sürem boyunca gördüğüm iki byük problem var ki bunlardan birisi çoğu uygulamanın simgesinin bulunmaması ve bu nedenle dişli çark simgesinin görünmesi (kullanımda sorun yaratmasa da görsel olarak hoş durmuyor. Farklı bir simge paketi yükleyerek sorun çözülebiliyor.) ve diğer problemim ise Türkçe çevirideki sorunlar. Özellikle yeni eklenen (Elementary’nin değişi ile gece lambası gibi) kısımlarda bu çeviri problemleri gözünüze fazlası ile çarpıyor.

Sonuç Olarak:

Sonuç olarak blogumu takip edenlerin bilebileceği gibi Elementary Os benim en sevdiğim işletim sistemlerinin başında geliyor. Hala da günlük olarak kullandığım bir sistem olduğu için yeniliklerin gerçekten işlevsel olduğunu söyleyebilirim fakat söyleyebileceğim bir diğer nokta ise zaten uzun zamanlar boyunca yeni sürüm gelmediği için gelen sürümlerde daha fazla yenilik beklediğim. Her ne kadar hız, görsellik, kullanışlılık olarak çok iyi olsa da biraz daha farklılık ve yenilik de bekliyorum.
Elementary her ne kadar beklediğim kadar yenilik sunmasa da hala aktif olarak kullanmaya devam ettiğim sistem olarak yoluna devam edecek. Yeni başlayacak, hız ve sadelik arayan kişilere de önerim olmaya devam edecek.