0

Elementary OS 5.0 Beta İnceleme

Paylaş

Elementary os benim en severek kullandığım ve blogumda da en çok okunan dağıtım incelemelerinden birisi. Gerek Mac Os benzeri teması, gerek sade ve kullanıcı odaklı yapısı ile Linux Elementary OS 5.0 Beta İncelemeseverlerin en sevdiği dağıtımlardan biri. Fakat çok yavaş güncellemesi ve yeni sürümü için yıllarca beklemeniz en kötü yanlarından biri. Bu nedenle bu yeni sürümünün onu sevenleri çok heyecanlandıracağını tahmin edebiliyorum. Hemen uzatmadan incelememize geçelim.

 

İndirme:

Eğer sizde indirip kendi bilgisayarınızda denemek isterseniz Elementary’nin kendi sitesinden indirebilirsiniz. Ücretsiz olarak indirip, kurarak deneyebilirsiniz. Fakat burada bunun bir beta sürüm olduğunu ve sorunlar ile karşılaşabileceğinizi belirteyim.

 

İlk Bakış:

İlk bakışta yani sistemi ilk açtığınızda pek de umduğunumu bulamadığımı söyleyebilirim. Bir önceki sürüm 0.4.1’den farkı yok denebilir. Bu nedenle görsel bir yenilik bekliyorsanız bunu bulamayacağınızı belirteyim. Bunu belirtirken de bunun bir beta sürüm olduğunu ve finalde her şeyin değişmiş olabileceğini de ekleyeyim.

 

Performans ve Sürücü Desteği:

Performans olarak daha kararlı bir sürüm olmadığı halde gayet akıcı çalışıyor. Takılma donma gibi sorunlar olmuyor. Sürücü desteği konusunda da Ubuntu 18.04 temellerine dayandığı için hiç bir problem çıkmayacağını belli ediyor.

 

Yüklü Gelen Uygulamalar:

Yüklü gelen uygulamalar konusunda da bir yenilik yok bir önceki sürüm (0.4.1) ile aynı uygulamalar ile geliyor. Fakat Elementary’in kendine ait uygulamalarında ufak tefek güncellemeler bulunuyor.

 

Yenilikler:

Sabahtan beri fotoğraflara bakıyoruz, anlattıklarına bakıyoruz çoğu şey aynı değişen hiç mi bir şey yok derseniz tabii ki var;

  1. İlk olarak not defterinde büyük bir değişikliğe gidilmiş ve başta adı tüm özellikleri yenilenmiş. Artık kod yazmak için de gayet rahat kullanılabilecek bir hal almış.
  2. Mağazasında bir kaç yenilik olacak. Fakat şu anda bazı uygulamaların bile mağaza da olmadığını belirtmemde fayda var. Final sürümünde bu yenilikleri daha iyi görebileceğiz.
  3. Ubuntu 18.04 ile gelen temel bazı özellikler tabii ki Elementary’e de aktarılmış.
  4. Görsel olarak belki de en önemli değişiklik artık tema masaüstü arka planı ile uyum sağlıyor ve üst menü eskisi gibi tek renk olarak durmuyor. Arka plana göre renk değiştirebiliyor. Yani şeffaf bir yapıya sahip.
  5. Gece ışığı dediğimiz mavi ışık filtresi getirilmiş.
  6. Uygulama izinleri ile ilgili yenilikler yapılmış.
  7. Yeni animasyonlar eklenmiş.
Yani kısaca yenilikleri özetleyecek olursak görsel iyileştirmelerden çok işe yarar güncellemeler, kararlılık için yenilikler ve uygulamaların özelliklerinde büyük çaplı yeniliklere gidilmiş olarak bakmak mümkün. Yeni bir sürümden çok aslında büyük bir güncelleme olarak ele almak da mümkün. Bunun yanında  kurulum arayüzünde de bir kaç değişikliğe gidildiğini, görsel olarak bir kaç iyileştirme yapıldığını da belirteyim. Hattar belki de sistemd en çok değiştiğini hissettiren kısım da bu oluyor 🙂

Son Sözler:

Ubuntu 18.04’ün bize sunduğu çoğu yeniliği bünyesine dahil ederek ve bunun üzerine kendi uygulamalarında da yeniliklere gidilerek çok daha kullanışlı bir sistem oluşturulmuş.  Bunun yanında çok bir görsel değişim sunulmazken görsel olarak sayılabilecek bir kaç yeni animasyon sisteme eklenmiş ve panele de saydamlık gelmiş. Yazımda da belirtiğim gibi buna yeni bir sürümden çok büyük bir güncelleme olarak bakarsanız sistemi kurduğunuzda daha mutlu olabilirsiniz. Büyük bir değişiklik bekleyerek yeni sürümü kurarsanız pek de umduğunuzu bulamayabilirsiniz.
Elementary her zaman olduğu gibi sade, hızlı ve kullanışlı yapısı ile hayatına devam ediyor. Yeni başlayacak kullanıcılar için ve uzun zamandır Linux kullananlar için iyi bir tercih. Yine yeni başlayacaklar için Ubuntu 18.04 üzerine inşa edilmiş olması da gerek çıkan sorunları çözmelerinde, gerekse de kararlılık konusunda bir adım daha öne çıkarıyor Elementary’i.

 

Dikkat:

Yazımın bir çok yerinde de belirtiğim gibi bu bir beta sürüm ve hem mevcutta bilinen bir kaç hatası var hem de siz kullanırken sorunla karşılaşma ihtimaliniz var. Bu nedenle bu konularda tecrübeli biri değilseniz beta sürüm kurmayıp final sürümü beklemenizde fayda var. İllaha kurup denemek isterseniz de bunu kendi bilgisayarınıza kurarak değil de bir sanal makineye kurarak yapmanız faydanıza olacaktır.


Güncelleme:

  • Yazımı hazırladıktan 1-2 saat sonra gelen güncelleme ile mağazadaki uygulama azlığı sorunu gitti ve tüm uygulamalar görünür oldu. Bunun yanında trendler ve son güncellenenler adında iki kısım daha sisteme eklendi.