0

Elementary Os 5.0 Beta 2 İnceleme

Paylaş

Elementary os beni takip edenlerin bilebileceği gibi Linux dağıtımları arasında en sevdiğim dağıtım. Her ne kadar diğer dağıtımlar kadar yeni sürümüyle yenilikler sunmasa da kullanım Elementary Os 5.0 Beta 2 İncelemekolaylığı, sadeliği ve performansı ile ilk tercihim oluyor. Elementary Os’un yeni sürümü 5.0 Juno adıyla çıkacağı kesinleşti ve ilk betası yayınlanmıştı. İlk betasını burada incelemem nedeni ile beta 2 sürümünü ayrıntılı olarak incelemeyeceğim. Bu yazımda sadece 2 ile gelen yeniliklere değineceğim.

Nasıl İndirebiliriz?

Ben uzun uzun inceleme okumam sen bana direk linkini ver ben indirip deneyeyim diyecekler için Elementary Os’un resmi sitesinden kolaylıkla indirebilirsiniz. Fakat burada unutmadan söylemem gereken bir şey var ki bu bir deneme sürümü. Bu nedenle kararsız çalışabilir, bazı uygulamalar ile sorun yaşatabilir ve kullanım deneyeminizi baltalayabilir. Bu nedenle eğer bu sürüm için kendinizi yeterli görmüyor ya da sorunlarla uğraşmayı sevmiyorsanız Elementary’nin kararlı sürümü olan 0.4.1 sürümünü indirmenizi öneririm. Ona da buradan kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Yeni Neler Var?

Bir çok yenilik olsa da özellikle görsel anlamda pek bir yenilik bulamayacağınızı şimdiden söyleyeyim.

  1. Bilinen 200’den fazla sorun düzeltilmiş.
  2. Mağazaya 50’den fazla yeni uygulama eklenmiş.
  3. Gala, Greeter ve HiDPI ile ilgili iyileştirmeler yapılmış.
  4. Mağazada özellikle de ödeme kısmında iyileştirmeler ve yenilikler yapılmış.
  5. Simgelerde değişiklikler yapılmış.
  6. Yeni duvar kağıtları eklenmiş.
  7. Kod, Fotoğraflar ve Müzik uygulamalarında yenilikler ve hata gidermeleri yapılmış.
  8. Takvim uygulamasında artık bulunduğumuz gün mavi olarak görünüyor. 🙂
Hepsini mişli mışlı yazmamın sebebi ise geliştirmelerin devam etmesi ve bunların ufak da bir ihtimal olsa değişikliklere uğrayabilecek olması. Sonuçta bu bir beta sürüm ve kararlı sürüm ile arasında farklılıklar olabilir.