1

Ehliyet Alma Süreci

Paylaş

Öncelikle yazıya başlamadan belirteyim sürücü kursları arasında farklılıklar olabilir. Fakat temel olarak yapmanız gerekenler, bu sürede başınıza gelecekleri kısaca özetleyeceğim ve aklınızda ki Ehliyet Alma Sürecisoru işaretlerine bir cevap vermeye çalışacağım.  Ehliyet almamız için tabii ki öncelikle bir sürücü kursuna kayıt olmalıyız. Kurs süresinde teorik ve uygulamalı dersler alacağız. Bu dersler sonunda da bir teorik (yazılı) bir de uygulamalı sınava gireceğiz. Yazılı sınavın nispeten kolay olduğunu ve kurstaki derslere giderseniz kolaylıkla yapabileceğiniz söyleyebilirim. Uygulamalı sınavda ise biraz çalışmanız gerekebilir. Özellikle ilk defa bir aracın sürücü koltuğuna oturuyorsanız mutlaka kursun verdiği derslere eksiksiz katılın. Tüm bu süreç ve sınavlar bittikten sonra kursa gitme amacınız olan “sürücü sertifikasını” almış olacaksınız.

Sürücü Sertifikasını Aldıktan Sonra Neler Yapacağım?

Buradan sonra işlerin biraz daha kolaylaşacağını söyleyebilirim. Kısaca bu aşamadan sonra sadece evraklarınızı tamamlayıp nüfus müdürlüğüne gitmek kalıyor. Nüfusa giderken özel bir şartınız veya farklı bir durumunuz yok ise; (belki her nüfusluk hepsini kontrol etmiyor veya bazılarını istemiyor olabilir fakat temel olarak aşağıdaki belgeler isteniyor.)
  1. Sürücü sertifikanızı,
  2. Kimlik kartınız veya nüfus cüzdanınız ile bunların fotokopisini,
  3. Diploma veya öğrenci belgenizin aslı ve fotokopisini,
  4. Sabıka kaydınız olmadığına dair evrakları,
  5. Sağlık raporunuzu,
  6. Son 6 ayda çekilmiş 2 adet biyometrik fotoğrafınızı,
  7. Bankalara yatırdığınız parayı gösteren makbuzu,
  8. Kan grubunuzu bildiren bir kağıdı götürmeyi unutmayın.

Sağlık Raporunu Nasıl Alabilirim?

Eski adıyla sağlık ocaklarına veya günümüzde ki adıyla aile hekiminize giderek bu belgeyi kolaylıkla alabilirsiniz. Kısa bir muayenenin ardından size bunu verecektir. Yine kan grubunuzu bilmiyorsanız onu da aile hekiminizden kolaylıkla öğrenebilirsiniz. (ben gittiğimde ikisi için de herhangi bir ücret istenmedi, yazıyı okuduğunuz tarihte ücret getirilmiş olabilir bu nedenle normalde ücretsiz olsa da yine de güncel olarak hala ücretsiz olup olmadığını kontrol etmenizde fayda var.

Sabıka Kaydımızı Nereden Alabiliriz?

Bu belgeyi de en kolay e-devlet üzerinden alabilirsiniz.