0

Duzeru Os 3 İnceleme

Paylaş

Bugün çok da adı duyulmamış olsa da kullandığımda gayet memnun kaldığım gerek görsel gerekse de performans olarak çok hoşuma giden Duzeru Os’u inceliyorum. Kısaca Duzeru hakkında Duzeru Os 3 İncelemebilgi vermek gerekirse Debian tabanlı, Xfce masaüstü ortamını kullanan bir işletim sistemi. İşletim sistemi ise Brezilya kökenli olarak karşımıza çıkıyor.  Bilgi kısmını daha fazla uzatmadan incelemeye geçelim.

İndirme ve Kurulum:

  Duzeru’nun sistesinden işletim sistemini kolaylıkla indirebilirsiniz. Kurulumunun da daha önce herhangi bir işletim sistemi kurduysanız onlarla aynı olduğunu hatta Windows’a göre çok daha kolay olduğunu söylemem mümkün. Hatta bir adım ileriye gidip Türkçe biliyorsanız rahatlıkla kuruluyor diyebilirim ki zaten çoğu Linux dağıtımında ad bu rahatlığı görüyoruz. Duzeru’da bize bu kolaylığı sağlamış durumda.

Görsellik: 

 
  Görsellik olarak benim çok hoşuma gitti. Tabii tasarım, görsellik konusu kişiden kişiye değişse de bilgisayarımda gören arkadaşlarım da gayet hoş buldu. Bu bağlamda diğer dağıtımlara da çok benzemediğini özellikle menülerinin, ayarlar kısmının baya özel durduğunu söyleyebilirim. Bu sayede kullanırken kendinizi de özel hissediyorsunuz.  Tabii belirttiğim gibi görsellik kişiden kişiye değiştiği için yazı boyunca resimleri ekleyeceğim. Sizde bu sayede hoşunuza gidip gitmeyeceği hakkında en azından bir ön fikir e
dinebilirsiniz.

Yüklü Gelen Uygulamalar: 

Yüklü gelen uygulamalar konusunda günlük işlerimizde işimize yarayabilecek her türlü uygulamaya hatta biraz daha fazlasına bile sahip. İnternet tarayıcısı olarak  çoğu dağıtımın aksine Mozilla Firefox yerine Google Chrome ile geliyor.  Bunun yanında çok da alışkın olmadığımız (hatta bundan önce hiç bir dağıtımda görmediğim) neredeyse tüm kullandığım dağıtımlara da kurduğum Stacer’de yüklü olarak geliyor. Bu program sayesinde sitem hakkında istediğiniz bilgiyi alıp sistemsel bir çok özelleştirmeyi de yapabiliyorsunuz. Bunun yanında çalışan hizmetleri yönetmekten sistem temizlemeye kadar bir çok seçeneği de sizlere sunuyor. Uygulamanın Türkçe desteği de var.

Performans ve Sürücü Desteği:

Sürücü desteğinden başlayacak olursak aslında Debian tabanlı olduğundan dolayı çok da bir söz etmeye gerek yok. Gerek kapalı, gerek açık kaynaklı bir sürü sürücü emrinize amade. Bu nedenle çok bulunmaz bir donanıma sahip değilseniz kolaylıkla sürünüzü kurabiliyorsunuz.
Performans konusunda da  sizleri üzmeyeceğini söyleyebilirim. Gayet akıcı bir şekilde  kullanılıyor. Gerekli sistem  ihtiyacını karşıladığınız sürece hiç bir donma, kasma takılma sorunu yaşamıyorsunuz. Performans anlamında tek yaşadığım sorun olarak Nvidia sürücülerini kurduğumda bazı sürücülerle yırtılma problemi yaptığı ki bunu da çoğu dağıtımda maalesef görüyoruz. Yani buna özgü bir sorun olmasa da yine de belirtmek isterim.

Özelleştirme Seçenekleri ve Ayarlar:

  Bu konuda da bize bir çok seçenek sunuyor. İlk olarak “kontrol merkezi” uygulamasından bahsedecek olursak hiç bir dağıtımda görmediğim uygulamanın başında yer alan sistem hakkında ayrıntılı bir bilgi kısmı var. Bu kısım benim çok hoşuma gitti.  Bunun yanında da bize istediğimiz ayarı yapma seçeneklerini sunuyor.
Özelleştirme anlamında da aynı çeşitlilik devam ediyor ve ikonlardan temalara kadar her türlü değişikliği yapabiliyoruz. Bunun yanında tabii ki Xfce masaüstünün sunduğu özelleştirmeleri de kullanabiliyoruz.

Özetle:

Özetle benim çok hoşuma giden bir sistem oldu. Yanında getirdiği uygulamalar ve kendi uygulamaları da çok hoşuma gitti. Görsel olarak da beğendim. Eksik olarak sadece biraz Türkçe desteğini ve sistem hakkında Türkçe içeriğin çok az olmasını söyleyebilirim ki o da Debian tabanlı olmasından dolayı çok da sorun edilmesi gerekmiyor. Yeni başlayanlar için kolay, sade ve hızlı bir işletim sistemi olduğunu söyleyebilirim. Gerek kendi bilgisayarımda gerekse de sanal makine kullanımım da bu konularda gayet akıcı kullandım.