0

Domainin Önemi ve Seçimi

Paylaş

 Domain blogumuzu açmadan önce karar vermemiz gereken ve açtıktan sonra da kolay kolay değiştiremeyeceğimiz temel etkenlerden birisi. Bu nedenle blogumuzu veya internet sitemizi açmaya karar verdiğimiz an önce tüm işi gücü bırakıp sadece domainimiz ne olsun diye düşünmeliyiz. Bunu düşünürken de tabii ki bazı etmenlere dikkat etmeliyiz. Bu etmenler;

  1. Sitemizin içeriğini yansıtmalı. Gören insanlara sitenin içeriği hakkında ip ucu vermeli.
  2. Çok uzun olmamalı, akılda kalıcı olmalı.
  3. Diğer sitelere benzer isimler (bir iki harfi değişik veya eksik) tercih edilmemeli.
  4. Özgün bir isim bulunmalı.

Kendi Domainim Nasıl?

Kendi domainim diye torpil geçmeyip tarafsız olarak ele alınırsa aslında blog içeriğim ile alan adı uyumumum olmadığını söylemem mümkün. Hatta blogum adımsoyadım.com olduğu için tamamen kişisel bir blogu çağrıştırırken benim blogum internet-bilgisayar üzerlerine bir blog böyle düşünürsek uyum olmadığı değil tamamen uyumsuz olduğu bile söylenebilir.  Fakat hep adımsoyadım şeklinde bir alan adı alma hayalim olduğu için bunu tercih ettim.

Domainin Uzantısı:

Özel evraklar isteyen alan adlarını zaten incelemeye almaya gerek yok, bunun dışında genellikle bir internet sitesi kuracaksanız ya .com ya da .net tercih etmeniz daha uygun olacaktır çünkü artık günümüzde bu alan adlarının itibarı daha yüksek durumda. Bunun dışında tabii ki eğer standart bir site veya blog açmayacaksanız kesinlikle amacınıza uygun uzantıyı seçmelisiniz.