0

Doğru Domain Seçimi İçin İpuçları

Paylaş

ampye geçiyorumDomain sitemizi açmadan önce ilk almamız gereken ve sitemizi açtıktan sonra da değişimi çok zor olduğu için en çok önem verilmesi gereken noktalardan biri. “Artık sitem olsun” diye biran önce bir domain almak istemeniz çok normal. Fakat burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta şu ki o da eğer bu işi aceleye getirirseniz özellikle siteniz belli bir noktaya geldikten sonra “naptımmm ya ben” deme ihtimaliniz çok yüksek. Şimdi “eee ne yapacağız o zaman konuya gel” dediğinizi duyar gibiyim (inşallah demişsinizdir 🙂 ). Burada dikkat etmeniz gereken bir kaç nokta var.

1) Site İçeriğiniz Yazdıklarınızla Alakalı Olmalı:

Ne konuda yazıyorsanız bu konu hakkında bir isim bulmak işinizi kolaylaştıracaktır. Gidip de sağlıkadamı.com diye site alıp burada teknoloji haberleri paylaşırsanız başarısızlığa ilk adımı atmış olursunuz.

2) İsim Uzunluğuna Dikkat Edilmeli:

Domaininiz ne çok uzun ne de çok kısa olmalı. Çok uzun isimlerde çok kısa isimlerde ileride her konuda size sıkıntı çıkaracaktır. Özellikle uzun domaniler başınıza bela olacaktır.

3) Aceleye Getirilmemeli:

Sonradan bir daha geri dönüşünüz olmayan (en azından çok zor olan) ve en çok dikkat etmeniz gereken konu domain. Bu nedenle domaininizi almadan önce oturup iyice düşünüp gerçekten içinize sinen bir isimi tesciletirmelisiniz.

4)  Akılda Kalıcı Bir İsim Bulunulmalı:

İnsanların aklında kalacak bir isim seçilmeli. Böylelikle sitenize bir kere giren insanların aklında kalmayı başarırsanız onlar elbet yeniden size gelecektir. Böylelikle kullanıcı sayınızı artırmada bir adım önde başlayacaksınızdır.

5) Domainin Geçmişi:

Bu ise en önemli ve en çok atlanan konulardan birisidir. Domainin daha önce alınıp alınmadığı iyi araştırmalı. Eğer daha önce biri almış ve saçma sapan içerikler paylaşmışsa bu sitenizi bir adım geride başlatacaktır.

6)Benzer Domainler:

Bu da adlanan konulardan birisi. Eğer bilinen, tanınan bir domaine (örneğin Facebook.com) çok yakın bir isim alırsanız (faceebook.com) bu sizi dolandırıcı gibi gösterecektir. Bu nedenle özgün olmaya burada da dikkat edim ve olmayanı bulmaya çalışın.