0

Dizel ve Benzinin Farkları

Paylaş

İlk olarak biraz bilimsel başlayalım ve dizel ile benzinin yapısal olarak ne farkları olduğuna değinelim. Benzin izooktan ve 4-trimethylpentane’den meydana gelir. Dizel ise C9H2O ile C12H26 Dizel ve Benzinin Farklarıaralığındaki hidrokarbonların birleşiminden meydana gelir. Bu fazla bilimsel oldu ise hemen günlük kullanımızda ne gibi farkları oluyor bunlara geçelim.

Dizel ve Benzin Farkları:

  1. Hepimizin bildiği bir fark ile başlayalım Dizel çok az da olsa daha ucuzdur.
  2. Dizel ateşleme için Buji’ye ihtiyaç duymaz.
  3. Dizel yakıt yandıktan sonra daha fazla zararlı madde açığa çıkar. Bunun için dizel araçlarda DPF dediğimiz ekstra parça bulunur.
  4. Dizel yakıt kullanan motorlar çok daha fazla tork verebilir.
  5. Dizel ile aynı miktarda benzine göre daha fazla yol yapılabilir. (Tabii bunda motorun özellikleri , yapısı, teknolojisi, üretim yılı gibi kalemlerde önemli. Fakat aynı teknoloji ile üretilmiş dizel-benzin karşılaştırılırsa dizel daha uzun süre sizi götürecektir.)
  6. Benzin daha ince dizel daha kalındır.
  7. Benzin çok daha kolay alev alırken, dizel çok daha zor yanar.
  8. Dizel -20 gibi derecelerde donmaktadır. Bu nedenle ülkemiz gibi soğuk havaların da görüldüğü yerlerde özellikle sabahları araçları çalıştırmak zor olabilir.
  9. Dizel araçların ilk alış fiyatının ve bakım maliyetinin de benzine göre bir miktar daha pahalı olduğunu da belirtmeden geçemeyelim.
Tabii sürekli duyacağınız o cümleyi de buraya bir dip not olarak ekleyeyim “kısa mesafeli kullanımlar için benzin, uzun yol için dizel daha iyidir” 🙂