0

Dizel Partikül Filtresi (DPF) Nedir? Nasıl Temizlenir?

Paylaş

Dizel araçların hayatımıza sıkça girmesi ile duymaya başladığımız parçalardan biri de dizel partikül filtresi oldu. Özellikle ağır vasıtalarda daha sık duyduğumuz bu parça nedir ne işe yarar?Dizel Partikül Filtresi (DPF) Nedir? Nasıl Temizlenir?


Dizel Partikül Filtresi Nedir? 

Dizel partikül filtresi adından da anlaşılabileceği üzere dizel yakıtın içindeki doğaya zararlı olan partikülleri tutmakla görevli olan bir filtredir. Doğaya verilen zararı azaltmak için dizel yandıktan sonra ortaya çıkan bu zararlı parçaları tutar.

DPF Nasıl Temizlenir?

DPF dediğimiz parça kendi kendini temizleyebilen bir yapıya sahiptir. Bunu da egzoz sıcaklığı belli bir dereceye ulaşınca bu zararlı partikülleri bu sıcaklıkta yakarak yok eder. Fakat burada dikkat etmeniz gereken aracınızın kullanım kılavuzunda yer alan bilgileri göz önünde bulundurarak aracınızı belli zamanlarda devirli olarak kullanarak egzoz sıcaklığının artmasını sağlamaktır. Bunun yanında bazı araçlar DPF’yi belli zamanlarda kendileri de temizler. Bunu eğer rölantiniz yükseldi ise, egzozun kokusu değişti ise anlayabilirsiniz. Bu gibi DPF’nin kendini temizlediği durumlarda aracı kapatmamamız önem arz ediyor. Tabii bu yöntemlerden hangisini kullanmanız gerektiğinin cevabı kullanım kılavuzunuzda yatıyor.

DPF Işığı Sönmüyor:

Eğer DPF kendini temizleyemeyecek kadar tıkandıysa bunu yetkili bir servise uğrayarak temizletmeniz gerekmekte aksi halde aracınıza zarar gelebilir, çekişten düşebilir ve en önemlisi çevreye daha fazla zarar vermeye başlarsınız. Bu nedenle bir kez daha vurgulamak gerek hemen bir servis yolunu tutun.

DPF’nin kendini temizlemesine izin vermez, sürekli düşük devirlerde kısa kısa aracınızı kullanırsanız bu durumla karşılaşma ihtimaliniz artar. Bunun yanında kalitesiz bir yakıt kullanıyorsanız da bu da DPF’nin çok hızlı tıkanmasına neden olacaktır.  Bu nedenle aracınızı kullanmadan önce kullanım kılavuzunu okumanız sizin için büyük fayda sağlayacaktır.