1

Depremde Ne Yapmalı?

Paylaş

Deprem maalesef hayatımızın bir gerçeği. Her an karşılaştığımız küçük depremlerin yanında zaman zaman gelen ve büyük yıkıntılar yaratan depremlerde maalesef ülkemizde görülüyor. Bende bu yazımda tam olarak böylesine büyük bir yıkım yaşarsak neler yapmalıyız bu konuya elimden geldiğince değinmeye çalışacağım. Yazımı oldukça geniş olarak ele alarak hiç bir detayı atlamadan yazmaya çalıştım. Bu nedenle biraz uzun oldu ama içime de sinen bir yazı oldu.

Depremde Ne Yapmalı?

Depremden Önce Yapılacaklar:

 1. Mutlaka bir deprem çantası hazırlanmalı Bu konuda yazdığım Deprem Çantası Nedir? Nasıl Hazırlanır? adlı yazıma da bakmanızı öneririm. Deprem çantanızı da mutlaka ulaşabileceğiniz bir yere koymalı ve deprem sırasında hemen alıp çıkabilmelisiniz. Gidip de binanızın deposuna, evinizin hiç kullanmadığınız odasına vb. yerlere koymayın. Göz önünde ve panikle kaçarken bile görüp alabileceğiniz bir yere konumlandırın. Konumlandırma yaparken tabii ki evinizin sağlam kalmayıp uçma ihtimaline karşı özellikle gece yattığınız bir yere de yakın koyarsanız eğer binanız uçar ama size ciddi bir şey olmazsa enkaz altında çantaya ulaşıp içindekiler ile kendinize bir yol açarak enkazdan kurtulma en azından nefes alabileceğiniz, sesinizi duyurabileceğiniz bir boşluk açma ihtimaliniz olabilir.
 2. Deprem sırasında eğer hala eviniz yıkılmadıysa ilk kaçmaya çalışacağınız yer kapınız olacaktır bu nedenle yatak odasından, salondan, mutfaktan ve diğer odalardan kapıya doğru koşarken sağınızda solunuzda size çarpacak ürünleri kaldırın, dolap gibi devrilip yolunuzu kapatacak ürünleri imkanınız varsa kaldırın yoksa duvara sabitleyin.
 3. Kaçış ve sığınma bölgelerinin neresi olduğunu öğrenin .Çevrenizdeki park gibi büyük boşluk olan ve deprem sırasında etrafında çok da üstünüze düşebilecek yerler bulunmayan noktaları öğrenin.
 4. Evinizdeki tüm eşyaları sabitlemeye çalışın.
 5. Olabildiğince eşyaları dolaplarınızın içine düşmeyecek şekilde yerleştirin. Dolap üstlerine eşya koymayın.
 6. Soba vb kullanıyorsanız bunları mutlaka sabitle melisiniz. Elektrikli veya kömürlü sobaları mutlaka sabitleyin.
 7. Kimyasal, yakıcı, delici ve benzeri maddeleri mutlaka sarsıntı sırasında dökülmeyecek şekilde saklayınız.
 8. Koşarak evden çıkacağınızı düşünürsek halı altlarına kaydırmaz denilen ve çok da ucuza satılan malzemelerden koyarak koşarken olası düşme, kayma ihtimalinizi azaltabilirsiniz.
 9. Sadece kendi evinizde değil binanızın koridorlarında da size veya komşularınıza  dolap, ayakkabı dolabı, üstünüze düşünce zarar verebilecek çerçeve gibi şeyleri bulundurmamaya çalışın. Bu tür eşyaları ya iyi sabitleyin ya da bina koridorlarına koymayın. Bina koridorları zaten çok geniş olmadığı ve deprem durumunda tüm bina birden buraya yöneleceği için bu tür eşyalar size ciddi zararlar verebilir.
 10. Binanızda mutlaka doğal gaz vananızın aktif olduğundan emin olun.
 11. Belli noktalarda yangın söndürme tüpleri olduğundan, elektrik tesisatının sağlam ve sigortalarının aktif olduğundan emin olun.
 12. Deprem sonrası eğer bina girilemeyecek duruma gelir ama tamamen de yıkılmazsa bunları kapatmak için lazım olacaktır.
 13. Büyük bir depremde en büyük sorunlardan biri de bu tür elektrik ve doğalgaz kaçakları olacaktır.

Deprem Sırasında Yapılacaklar:

 1. Depreme kendi evinizde yakalanacağınız kesin değil. Bu nedenle kendi evinizde her şeyi sabitleseniz bile o an depreme yakalandığınız yerde eşyaların ne durumda olduğu belli olmadığından olabildiğince devrilebilecek ve size zarar verebilecek eşyalardan uzak durun.
 2. Balkonlarda durmayın, merdivenlerde beklemeyin, asansöre kesinlikle binmeyin.
 3. Deprem sırasında sağlam sandalyeler ile desteklenmiş masa altı gibi üstünüze bir şey düşmeyecek yerlere girip, başınızı iki eliniz arasına alarak sarsıntı geçene kadar bekleyin.
 4. Asla ve asla balkondan ve pencereden atlamayınız.
 5. Deprem sırasında olası gaz kaçaklarına karşı asla yanıcı bir madde kullanılmamalı, kibrit ve çakmaklardan uzak durulmalı, elektrik anahtarlarına (düğmelerine) dokunulmamalıdır.
 6. Üstünüze düşebilecek, cam gibi kesici malzemelerden oluşan eşyalardan uzak durulmalıdır.
 7. Açık alandaysanız üstünüze devrilebilecek yapılardan, elektrik ve telefon direklerinden, üstünüze düşebilecek taş ve topraktan uzak durulmalıdır.
 8. Yer altında boşluk olduğu bilinene (kanalizasyon, elektrik ve su hatlarının geçtiği yerler) uzak durulmalıdır.
 9. Araç kullanıyorsanız olabildiğince üstünüze bir şey düşmeyecek bir yerde trafiği kapatmayacak şekilde durun. Olabildiğince açık bir alanda durun, ani hızlanma ve yavaşlamalardan kaçının.
 10. Eğer aracınız güvenli bir yere çekebileceğiniz bir yerde değilse, üstüne düşebilecek bir şey varsa araçtan inerek uzaklaşmalısınız.
 11. Eğer üstünüze düşebilecek bir şey varsa ama sizde kaçamayacak durumdaysanız aracın yanına yatarak olabildiğince kendinizi korumaya çalışın.

Deprem Sonrasında Yapılacaklar:

 1. Olabildiğince hızlı bir şekilde açık bir alana çıkmaya çalışın.
 2. Önce kendi güvenliğinizden emin olduktan sonra çevrenizdekilere olabildiğince yardım etmeye çalışın.
 3. Olası artçı sarsıntılara karşı üstünüze düşebilecek, size zarar verebilecek yerlerden uzak durup Etrafı açık üstünden olabildiğince elektrik kablosu vb geçmeyen bir yere gitmeye çalışın.
 4. Eğer binanız yıkılmadıysa veya gaz vanalarınız hala açıktaysa olabilecek yangın tehlikelerine karşı vanaları kapatın.
 5. Evinizde beklemeye veya kısa bir süre sonra yeniden evinize girmeye çalışmayın. Artçı depremlerin de geçmesini bekleyin. Eviniz hasar aldıysa hiç bir şekilde evinize tekrar dönmeyin.
 6. Eğer binanız yıkıldı ve sizde altında kaldıysanız kendinize zarar verebilecek hareketlerden kaçının, olabildiğince kendinizi kontrol edin, eğer üstünüzü temizleyerek çıkabilme ihtimaliniz varsa dikkatli şekilde enkaz altından çıkmaya çalışın.
 7. Muhtemelen telefonunuz çekmeyeceği için sevdiklerinizi aramaya çalışmayın. Bu hatların daha da çok kitlenmesine neden olacaktır.
 8. Aynı evde yaşadığınız insanlara ulaşmaya çalışın. Bunu yaparken önce kendi güvenliğinizi düşünmeyi de ihmal etmeyin.
 9. Etrafınızda gördüğünüz özellikle bebek, yaşlı, engelli gibi yardıma ihtiyaç duyan bireylere yardım etmeye çalışın.