1

Deprem Çantası Nedir? Nasıl Hazırlanır?

Paylaş

Deprem maalesef hayatımızın bir gerçeği ve her an bu gerçekle yüz yüze kalıyoruz. Ülkemizin de geçmişte de yaşadığı acı tecrübelere bakınca her an deprem gerçeğine hazırlıklı olarak beklememiz gerekiyor. Bu nedenle deprem sırasında bize en çok lazım olacak ürünleri bir çantaya koymalı ve bu çantayı da en ulaşabileceğimiz noktaya bırakmalıyız. Bunu yaparken dikkat etmemiz gerekenlerden biri de her zaman en kötüyü düşünerek, hatta evimizin tamamen yıkıldığını ve bir daha ulaşılmaz olduğunu düşünerek bunu hazırlamamız olacaktır. Girişi de uzatmadan konuya geçeyim; Deprem Çantası Nedir? Nasıl Hazırlanır?

Deprem Çantası Nedir? Nasıl Hazırlanır?

Deprem çantası deprem sırasında hayati ihtiyaçlarımızı karşılayacak malzemeleri bulunduran bir çantadır. Deprem çantası mutlaka hazırlanmalı ve acil bir duruma karşı ulaşılabilir bir yerde bekletilmelidir.

Deprem Çantasının Önemi ne?

Deprem genellikle kısa sürelerde gerçekleşen bir afet. Fakat bu kısa sürelerde büyük yıkıntılar bıraktığı da bir gerçek. Bu nedenle deprem başladığında evden her şeyi alıp kaçmaya çalışmanız imkansız. Bu nedenle önceden bir çanta hazırlayıp deprem anında sadece bu çantayı alıp kaçmak işinizi çok kolaylaştıracaktır. Bu da umarım hiç karşılaşmazsınız ama evinizin tamamen yıkıldığı, yardımın bir kaç gün boyunca size ulaşamadığı durumlarda hayati önem arz eden bir durum oluyor. Bu nedenle evimizin ulaşılabilir bir köşesinde, deprem sırasında hemen alıp kaçabileceğimiz bir yerde böyle bir çanta bulundurmakta fayda var.  

Depremde Ne Yapmalı?
Deprem Çantası Nedir? Nasıl Hazırlanır?

Deprem Çantasını Hazırladıktan Sonra Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Burada dikkat etmemiz gereken en önemli husus deprem çantasının içinde son kullanma tarihi olan ürünlerin de olduğunu unutmamak ve belli periyotlarda bunları değiştirmek. Yine aynı şekilde mevsim geçişlerinde de bu çantanın içeriğini yenilemek. Hepsinden daha önemlisi ise çantanın içine koyduklarımızı hiç bir durumda oradan almamak. Bu nedenle çantanın içine koyduğumuz şarj kablosu gibi normal yaşamımızda da sıkça kullandığımız ürünlerin mutlaka yedeğini bulundurup işimiz olduğunu onu kullanıp çantanın içindekine asla dokunmamak. Çantanın içinden sadece son kullanma tarihi yaklaşan veya geçen ürünleri alıp bunları yenileri ile değiştirmek. Bunlar ilk okuduğunuzda biraz fazla gelebilir, bunlarla mı uğraşacağım? da diyebilirsiniz fakat hiç birimiz istemeyiz ama bir deprem durumunda belki de bu çanta sizin hayatınızı kurtaracak. Bu nedenle her zaman hazırlıklı beklemekte büyük fayda var. Umarım kullanmanız hiç bir zaman gerekmez ama bir gün kullanmanız gerekir de çantanız olmazsa sonrasının çok daha zor olacağını unutmamalıyız.   Çantanın üstüne bir kağıtta içinde neler olduğunu ve bunların son kullanma tarihlerini yazmak da işinizi fazlası ile kolaylaştıracaktır. Bu sayede kolaylıkla içinde ne olup olmadığını ve hangi ürünü ne zaman yenilemeniz gerektiğini kontrol edebilirsiniz.  

Çantanın İçinde Neler Olmalı?

 1. Çantanın içinde öncelikle mevsime göre temel giyecekleriniz olmalı. Örneğin şu anda kış aylarında olduğumuz için çantanızda kalın kıyafetler, kalın olmayan (çantada çok yer kaplamaması da önemli) ama sıcak tutacak bir mont, sıcak tutmaya yarayan ama çok da yer kaplamayan battaniyeler gibi ürünleri koymalıyız, mevsim yaz ise kısa kollu kıyafetler, akşamları soğuk olmasına karşın ufak bir hırka vb koymalısınız. Tabii bunları mevsim geçişlerinde de değiştirmeyi unutmamalısınız.
 2. Yine mevsime göre eğer yaz aylarında iseniz sinek ve haşere kovucu mutlaka çantanızda bulundurmanız gerekenler arasında.
 3. Bunların yanında Bıçak, Makas, Ufak bir tornavida da bulundurmanız gerekenler arasında. Hatta mümkün ise bir tane çekiç de bulundurmanız iyi olabilir. Sonuçta siz kurtulduktan sonra birilerine yardım etmek isteyebilirsiniz. Ya da kimseye yardım etmeden biran önce kaçmaya çalışsanız bile yollara düşen, yıkılan evlerden dolayı yollar kapanmış olabilir. Bu gibi durumlarda yolunuzu açmak, ufak tamiratlar yapmak, gece kalacağınız bir baraka yapmak vb için çekiç büyük önem arz edecektir. Bunun yanında İsveç çakısı dediğimiz her şeyi içinde barındıran bir ürün de bulundurabilirsiniz.
 4. Tabii ki en önemli noktalardan biri de sizin ve ailenizin kullandığı ilaçlardan bir paket bulundurmak ve bunların son kullanma tarihlerini kontrol etmek.
 5. Artık günümüzde bir çok teknolojik cihaz usb üzerinden şarj edilebiliyor bu nedenle büyük kapasiteli (10.000 veya 20.000mAh’lık) bir powerbank ve bunun yanında 3A ve 2A standartlarında bir çok pil de bulundurmak çok önemli.
 6. Telefonlarımız maalesef günümüzde olan ufak depremlerde bile çekmiyor ve hatlar kitleniyor. Büyük bir depremde maalesef bu cihazları uzun süre kullanmayacağımızı görüyoruz bu nedenle anlık olarak gelişmelerden haberdar olmak, toplanma yerlerini duymak için mutlaka 3A pil ile çalışan bir radyoyu çantanıza koyun.
 7. Powerbank ile kullanmak ve cihazlarınızı şarj etmek için Micro Usb ve Type-C kabloları da çantanıza koymayı unutmayın.
 8. Deprem sırasında telefonunuzu alsanız bile şarjının çok kısa sürede biteceği ve powerbank’deki enerjinin çoğunu hızla tüketeceği bir gerçek bu nedenle telefon hatları çalışmaya başladığında kullanabilmek için bir adet tuşlu telefonu da çantanıza atmanız iyi olacaktır.
 9. Mutlaka çantanıza bir miktar da para koyun. Para yerine kredi veya banka kartı gibi zımbırtıları koymayın çünkü büyük bir depremde bu kartların da çalışacağı bir yer bulmak zor olacaktır.
 10. Ufak tefek yaralanmlar, kesikler için bir ilk yardım çantası bunun yanında bolca sargı bezi, yara bandını da bu çantaya atmayı unutmayın.
 11. Tabii ki karnınızı tok tutacak yiyecekler koymayı da unutmayın. Yiyecekleri seçerken sizi susatmayacak ve uzun süre tok kalmanızı sağlayacak yiyecekler seçin. Yiyeceklerin son kullanma tarihini de düzenli aralıklarla kontrol edip değiştirmeyi unutmayın.
 12. Kış aylarında iseniz cep sobası diye tabir edilen ısınmanızı sağlayacak ürünlerden de çantanızda bulundurabilirsiniz.
 13. Tabii ki bolca su bulundurun. Deprem sonrasında suya ulaşmanız zor olabilir, ulaştığınız sular da içilebilecek durumda olmayabilir.
 14. Maalesef gerçekleri de unutmamak gerekiyor. Deprem sonrasında yağma, insanların birbirlerini yaralaması gibi durumlarda olacaktır. Bu nedenle çantanıza ufak bir bıçak da koymanız faydalı olacaktır. Bu hem kendinizi korumanız hem de gerektiğinde kullanmanız için faydalı olacaktır.
 15. Yine 3A veya 2A boyutlarında pil ile çalışan ışığının gücü ayarlanabilen bir hatta bozulmasına, kırılmasına karşı iki adet feneri de çantanıza koymayı unutmayın.
 16. Kişisel temizlik ürünlerini de çantanıza koymayı unutmayın. Diş fırçası, macunu, sabun gibi ürünlerden de çantanızda bulundurun.
 17. Islak mendil
 18. Kuru mendil
 19. Tuvalet kağıdı
 20. Kolonya
 21. Bir adet düdük de yanınızda bulundurun. Bu olur da bir yere sıkışırsanız ama çantaya da ulaşabilirseniz yardım çağırmanızı kolaylaştıracaktır.  Yine depremden kurtulduktan sonra da işinize yarayacaktır.
 22. Çakmak ve kibrit de bulundurmanız faydalı olacaktır. Ateş en temel ihtiyaçlardan biri olduğu gerek mümkün olduğunda yemek pişirmek gerekse de ısınmak için ihtiyacınız olacak bu nedenle çakmak ve onun gazının bitmesi veya bozulmasına karşı bolca da kibrit bulundurmalısınız.
 23. Yaz aylarında iseniz sinek kovucu bir ilaç, kendinizi korumak için güneş kremi vb bulundurmalı ve bunların son kullanma tarihlerini kontrol etmelisiniz.
 24. Yine yanınızda farklı boyutlarda poşetler bulundurmalısınız.
 25. Bunların yanında önemli kişilerin ve numaralarının yazılı olduğu bir kağıt, önemli evraklarınızın birer fotokopisi, boş kağıt ve kalem de çantada bulundurulması gerekenler arasında.
 26. Bir adet ayakkabı da yine çantada olması gereken bir diğer önemli eşya.
Deprem Çantası Nedir? Nasıl Hazırlanır?

Çantayı Hazırlarken Nelere Dikkat Etmeli?

 1. İçindeki ürünleri düzenli olarak kontrol etmeli ve bozulan, son kullanma tarihi yaklaşan ürünleri değiştirmelisiniz.
 2. Pille çalışan ürünlerin içinde pilin akması tehlikesine karşı pil bulundurmamalısınız.
 3. Koyacağınız eşyaların boyutlarının ufak olmasına. Az yer kaplayarak çok iş yapmasına (çakı gibi) dikkat etmelisiniz.
 4. Çok büyük, dikkat çekecek, taşıyamayacağınız çantalar hazırlamamalısınız. Sonuçta gerçekten büyük bir afet durumunda yardım size hemen ulaşamayabilir ve o çanta ile saatlerce belki de günlerce yaşamak zorunda kalabilirsiniz.
 5. Çantanın içine koyduğunuz kıyafet ve ayakkabılarınızı normal zamanda kullanmamalısınız. Çantanın içindeki kıyafet, ayakkabı, kablolar, piller ve diğer tüm eşyalar çantaya özel olmalı ve çantadan hiç bir zaman çıkmamalı.
 6. Koyduğunuz yiyeceklerin ve sular en az size 3-4 gün yetebilecek kadar olmalı.
 7. Şartlarınızı düşünüp örneğin arabanız varsa onun bagajına da biraz su koyabilirsiniz. Fakat tüm sularınızı da sadece arabaya koymayın ve deprem sırasında onun da zarar görebileceğini unutmayın.
 8. Çantanıza evinizin yedek anahtarını varsa arabanızın yedek anahtarını da koyun.
 9. Evinize bir daha dönüp dönemeyeceğinizin kesin olmadığını unutmayın. Yine deprem sırasında panik yapacağınızı da unutmayın ve örneğin neyse çantaya powerbank koymayayım onu deprem sırasında alır öyle çıkarım gibi düşüncelere kapılmayın. Panikle bunların hepsini unutacağınızı aklınızda bulundurun. Size lazım olabileceğini düşündüğünüz ürünleri mutlaka çantada bulundurun.
 10. Çantayı mutlaka taşımayı deneyin taşıyamayacağınız ağırlıkta yapmayın.
 11. Bu hazırlıkların çoğunun bir kişi için olduğunu unutmayın yemek, su, ilk yardım malzemeleri gibi ürünlerde aileniz kaç kişi ise onlara da yetecek miktarda koymayı unutmayın. Uzmanlar size 72 saat yetecek kadar ürün olmasını öneriyor bu çantada. Eğer siz 3 kişilik bir aile iseniz 3 kişiye 72 saat yetecek kadar ürün koyun. Hatta mümkün ise herkes için bir çanta hazırlayın.
 12. Yine mümkün ise sadece evinizde değil işyerinizde de bulunması için bir çanta hazırlayın. Depremin sizi nerede yakalayacağı belli değil ki iş yerimizde geçirdiğimiz zamanın uzunluğu da su götürmez bir gerçek.

Umarım hiç bir zaman deprem olmaz , bu çantayı hiç bir zaman kullanmak zorunda kalmazsınız demeyi çok isterim ama maalesef ki depremlerin bizi beklediği bir gerçek. Bu nedenle elimizden geldiğince hazırlıklı olmalıyız ve aman çanta mı bi ara hazırlarım dememeli hazırladıktan sonra da düzenli kontroller yaparak çantayı bir köşede unutmamalıyız.