5

Deepin OS Kurulumu

Paylaş
Deepin OS Kurulumu

Deepin Os’un yeni sürümü çıktı. Yeni sürüm ile kurulum arayüzü de değişti. Yeni arayüzde nasıl kurulum yapabileceğinizi ayrıntılı olarak anlatmak istedim. Konuyu uzatmadan Deepin OS Kurulumu na geçelim.

A- İndirme: İlk olarak dağıtımı kurmak için İso dosyasını indirmeniz gerekli. Deepin Os’un son sürümünü deepin.org adresinden indirebilirsiniz.

B- İso Dosyasını Usb Belleğe Yazdırma: Günümüzde Cd/Dvd ile kurulum pek kalmadığı için usb belleğe yazdırma dedim. İso dosyanızı usb belleğe yazdırmak için İso Dosyasını Usb Belleğe Yazdırma adlı yazımdan yararlanabilirsiniz. Yazıda bir Windows iso dosyası kullansam da değişen bir şey yok tek fark siz indirdiğiniz Deepin Os İso dosyasını seçeceksiniz.

C- Hadi geçelim kuruluma;

1- İlk olarak bilgisayarımızı kapatıyoruz. Açma tuşuna basınca bilgisayarımızın boot tuşuna sürekli basıp çekiyoruz (Boot tuşunuz değişkenlik gösterir ecs, f1, f11, f12, delete gib ibir çok tuş olabilir. Bilgisayarınızın kullanım kılavuzundan veya internetten araştırarak öğrenebilirsiniz. Marka ve model bilgisini yorumlarda belirtirseniz bende size bildirebilirim). Daha sonra açılan pencereden usb belleğimizi seçiyoruz.

2- Aşağıdaki gibi bir ekran geliyor burada sadece bekliyoruz.

3- Daha sonra Dil seçim penceresi geliyor. Burada öncelikle kurmak istediğimiz dili seçiyoruz. Daha sonra gizlilik politikası, kullanım şartları vb dosyaları okuyup bunları kabul ettiğimizi gösterir tikleri atıyoruz ve sonraki diyoruz.

4- Kurulumun tek zor aşamsı sayabileceğimiz aşaması disk seçme aşaması. Burada biz tek bir işletim sistemi kuracağımız için “Tüm Disk” seçeneğini seçiyoruz. Daha sonra ekranımıza gelen disklerden (bende bir tane olduğu için bir tane görünüyor) hangisine kurmak istiyorsak onu seçiyoruz. Deepin bizim için gerekli bölümlemeyi yapıyor ve yine sonrakine tıklıyoruz.

Eğer Deepin os’un yanına farklı bir işletim sistemi kuracaksak veya bilgisayarımızda hali hazırda olan işletim sisteminin yanına Deepin Os’u kuracaksak gelişmiş bölümünden disk bölümlemesi yapmamız gerekmekte.

5- Bu aşamada kuruluma hazır ekranı geliyor ve bize olacak biteceklerden haber ediyor. Bu aşamada yapmamız gereken bir şey bulunmuyor sadece “Devam”ı seçiyoruz.

6- Kurulum başlıyor. Bu aşamada sadece bekliyoruz.

7- Kurulum bitiyor. Bu aşamadan sonra “Şimdi Yeniden Başlat” diyerek bilgisayarımızı yeniden başlatıyoruz.

8- Bu aşamada klavye dilimizi seçiyoruz. Genellikle seçili olarak geliyor zaten. Daha sonra “Sonraki”ne tıklıyoruz.

9- Bu aşamada saat dilimizi seçiyoruz. Daha sonra “Sonraki”ye tıklıyoruz.

10- Bu aşamada bilgisayarımız için bir kullanıcı oluşturuyoruz. Kullanıcı adı, profil resmi, bilgisayar adı ve şifre seçip “Sonraki”ye tıklıyoruz.

11- Bu aşamada ağ yapılandırması geliyor. Eğer kablolu bir bağlantı kullanıyorsanız aşağıdaki gibi bir pencere görüyorsunuz bu durumda direk sonraki demeniz yeterli. Wifi ile bağlanıyorsanız ağızınızı seçip şifrenizi girdikten sonra sonraki diyorsunuz. En alt kısımda isterseniz dns ayarlamalarını da yapabilirsiniz.

12- Bu aşamada yine sadece bekliyoruz.

13- Bu aşamada iki mod çıkıyor karşımıza. Bilgisayarımızın özellikleri iyi ve görsel olarak da düzgün bir işletim sistemi kullanmak istiyorsak verimliyi, daha perfomanslı bir sistem istiyorsak veya sistem özelliklerim düşük ise normali seçiyoruz.

14- Vee kurulum bitti. Karşınıza gelen tanıtım filmini izledikten sonra sisteminizi kullanmaya başlayabilirsiniz.