2

Deepin Os İnceleme

Paylaş

Deepin Os son günlerde popülaritesi gittikçe artan dağıtımlardan biri. Gerek görselliği, gerek kullanışlılığı ile olsun diğer dağıtımlardan kendini kolaylıkla sıyrılıyor. Bende bu işletim sistemin bir incelemesini daha doğrusu biraz kullanıcı deneyimlerimi aktarmak için bir yazı yazmaya karar verdim.

 

Görsellik:

Görsellik belki de Deepin Os’u diğer dağıtımlardan ayıran en başlıca özelliklerden biri. Gayet şık teması ile, kullanımı kolay arayüzü ile kendini belli etmeyi başarıyor.  Farklı bir işletim sisteminden ilk defa Deepin’e geçen bir kullanıcı bile bir kaç gün içinde akıcı olarak Deepin’i kullanmaya başlayabiliyor. Bunda Deepin ile beraber gelen programların katkısı da büyük.
Yine klasörler, düzeni ve aradığınızı bulma konusunda da sizi hiç üzmüyor. Gayet renkli ve akıcı arayüzü sayesinde keyifli bir şekilde kullanabiliyorsunuz.

 

Yüklü Gelen Uygulamalar:

Bu konuya ayrı bir başlık ile değinmek istedim çünkü Deepin’i diğer dağıtımlardan ayıran en büyük farklardan biri de yanında gelen uygulamalar. Spotify’den, Steam’e Ekran görüntüsü alma aracından Google Chrome tüm uygulamalar kurulu olarak geliyor. Bu da Linux’ün en büyük problemi olan uygulama eksikliğini büyük ölçüde çözüyor. Sadece yüklü olarak gelen uygulamlar ile değil mağazası ile de fark yaratmaya devame diyor ve çoğu Linux dağıtımında olmayan hatta kurmak isteniz dahi ömrünüzü çürütecek olan uygulamları da mağazasından tek tıkla yükleyebiliyorsunuz. Bu da özellikle farklı bir işletim sisteminden gelen kullanıcılar için büyük bir artı. Tüm bildikleri uygulamaları eski işletim sistemlerinden bile daha kolay kuracakları için asla kendilerini yabancı hissetmeyeceklerdir.

 

 Kullanışlılık:

Yukarıda belirtiğim gibi kısa sürede alışacağınız bir tasarıma sahip. Ekranın sağ alt köşesine tıklayınca veya ayarlar butonuna basınca sağ taraftan açılan bir pencere ile karşılaşıyorsunuz. Bu pencereden bilgisayarınız a’dan z’ye tüm ayarlarını yapabiliyor hatta Windows’un yanına Deepin’i kurduysanız kolaylıkla Grub ekranını da buradan düzenleyebiliyorsunuz.

Yine bu ekrandan bir çok kişileştirme ve özelleştirme ayarlarını yapabiliyor, farklı kullanıcılar da ekleyebiliyorsunuz.

Performans:

Deepin Os’u 2 hafta süreyle bilgisayarıma kurup, 1 hafta süreyle de sanal makine üzerinde kullandım.  sonuç olarak sanal makinede bile kusursuz bir performansla çalıştı.  Steamde Linux destekli oyunlarda kusursuz şekilde çalışıyor. Arayüzünde asla donma kasma yapmıyor. Kısaca size gayet akıcı bir deneyim sunuyor.

Sürücü Desteği:

Sürüc desteği tüm Linüxlerde olduğu gibi. Kolaylıkla tüm sürücülerinizi kurabiliyorsunuz. Sürücünüzün üreticisinin yayınladığı bir driver yoksa bile kolaylıkla açık kaynaklı sürümlerini bulabiliyorsunuz. Çok özel bir donanım olmadıkça sürücü sorunu yaşayacağınızı sanmıyorum. Yine beraberinde gelen Bumblebee adlı uygulama sayesinde de İntel ve Nvidia ekran kartları arasında kolaylıkla geçiş yapabiliyor böylelikle bu konuda da bir sorun yaşamıyorsunuz.

Olumlu ve Olumsuz Tarafları:

Olumlu:

  1. Arayüzünün göze hitap etmesi ve kullanımının kolay olaması.
  2. Linuxde olmayan bir çok programı kendi mağazasından indirebiliyor olmanız.
  3. Kolay kuruluma sahip olması.
  4. Akıcı ve hızlı olması.
  5. Kullanıcı odaklı olması, kolaylıkla alışılabilmesi.
  6. Diğer işletim sistemlerinden gelen kullanıcılara yabancılık çektirmemesi.

Olumsuz:

  1. Tüm Linux sürümlerinde olduğu gibi belli başlı uygulama ve oyunların desteklenmemesi.
  2. Son çıkan güncelleme ile Türkçe’de pek bir sorun kalmamış olsa da özellikle eski sürümlerinde Türkçe çeviride hatalar olması.
  3. Desteğinin çok bilinen dağıtımlara göre nispeten az olması.
  4. Her ne kadar Debian tabanlı olsa da ekstra sunduğu programlar bir hata verdiğinde çözümü biraz zor bulmanız.