Deepin OS 20 Yenilikleri - Ali Yatarkalkmaz

Deepin OS 20 Yenilikleri

Deepin OS 20 Yenilikleri

Deepin Os 20 geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Yazıya başlamadan önce bu yazının bir inceleme değil sadece yeniliklere bakış yazısı olduğunu hatırlatayım. Deepin 20’nin incelemesini Beta sürümünde yapmıştım. İnceleme için onu okuyabilir ve asıl sürümdeki yenilikleri görmek için de ek olarak bu yazımı okuyabilirsiniz 🙂 Son olarak konuya geçmeden siz de Deepin OS’un yeni sürümünü indirmek isterseniz Deepin Os sitesini kullanabilirsiniz. Şimdi biz gelelim asıl konumuza, Deepin Os 20 yeniliklerine.

1- Yeni DDE (Deepin Os’un masaüstü arayüzüne verdiği isim) Yenilikleri.

2- Bildirim ayarlarında ve bildirim gösteriminde yenilikler.

3- Linux Çekirdeğinin 5.4 sürümünden 5.7 sürümüne güncellenmesi.

Tabii ki bu konuda fazla yorum yapılacak bir şey yok. Yeni çıkan dağıtımın daha güncel bir çekirdek sürümü kullanması kadar doğal bir durum yok 🙂

4- Kurulum arayüzünün değiştirilmesi.

Bence yeni arayüz çok sade ve çok daha anlaşılır olmuş. Hatta bir adım daha öteye giderek tüm işletim sistemleri içindeki en basit kuruluma sahip sistemlerden biri olmuş demem mümkün. Hiç bilmeyen birisi bile rahatlıkla kurulum yapabilir. Kurulumunun nasıl yapılacağını anlattığım Deepin Os Kurulumu adlı yazımı da isterseniz okuyabilirsiniz. Daha önce kurulum yapmadıysanız bir ön bilgi edinmiş olursunuz.

Deepin OS 20 Yenilikleri

5- Mağazadaki uygulama Yönetiminin Kolaylaştırılması.

Ekstra filtreleme ve sıralama seçenekleri ile uygulama yönetiminin kolaylaştırıldığı bildirilmiş

6- Parmak İzi Desteği Geliştirilmiş.

Maalesef bunu parmak izi destekleyen bir cihazım olmadığı için deneyimleyemedim.

Bunlar dışında da hata giderilmeleri, bugların çözülmesi, performans iyileştirilmesi gibi bir çok ekstra yenilik de yapılmış. Bunların tamamını tek tek yazarak sizi sıkmayacağım. Eğer bunları uzun uzun okumak isterseniz Deepin’in sitesine (İngilizce) göz atabilirsiniz. Temel olarak 6 büyük yenilik gelmiş ve genel olarak da görsel açıdan büyük iyileştirilmeler sağlanmış. Önceden beri blogumu takip edenlerin bileceği gibi Deepin en sevdiğim dağıtımlardan birisi idi. Son gelen sürümü ile de bu yerini iyice sağlamlaştırmayı başardı. Özellikle benim gibi sadeliği sevenler için biçilmiş bir kaftan olmuş.

Sonuç:

Sonuç olarak Deepin os yeni sürümünde ufak tefek görsel iyileştirmeler ve bunun yanında standart olarak performans iyileştirmeleri ve hata düzeltmeleri yapmış. Deepin os özellikle görsellik arayan, farklı bir işletim sistemi kullanmak isteyen kullanıcılar için kesinlikle en iyi alternatiflerden biri olmaya devam ediyor.

Share

Benzer Yazılarım...

16 Yorum

 1. Özgün dedi ki:

  Bilinen güvenlik açığı devam ediyor sanırım. Geliştiricilerin bu kadar geç cevap vermesi muamma! https://wiki.archlinux.org/index.php/Deepin_Desktop_Environment#Known_issues

  Çok fazla kaynak kullanıyor, aslında bildiğimiz Kwin’e bir kaç yama yapılmış. Aynı görselliği bir kaç düzenleme ile KDE’de elde etmek oldukça kolay.

  Ayrıca Deepin artık sadece bir topluluk sürümü olarak lanse ediliyor. deepin-desktop-community-1002-amd64.iso

  Anlaşıldığı kadarıyla UOS ücretli olan ana sürüm, Deepin topluluk tarafından test dağıtımı olacak. Yaklaşım buyken kullanıcıların kobay olmasına gerek olmadığını düşünüyorum.

  Ek oalrak, çekirdek 5.7.x sürümün desteği de bitti. Ubuntu gibi bir çekirdek ekipleri de olmadığı için, olası güvenlik açıklarını gideremezler. Faydadan çok zarar yani..

 2. programcı deha dedi ki:

  Anlatımın ve yorumuna katılıyorum.Başarılar…

 3. Emre dedi ki:

  Bu yeni sürümü beğenmedim maalesef

 4. konigmann dedi ki:

  Şuan güncel bir şekilde 2 ci sistem olarak bende kurulu görsel olarak doyurucu lakin en iyi olmasada orta seğmentin üzerinde bir bilgisayarım var çalışma ve komutları eski deepine göre çok hantal,chromeyi kurayım dedim paket yüklemede kalıyor tam 7 tane farklı indirdim hatalıdır diye yine kalıyor öylece bana göre windowsun vista sürümü gibi makyajlı tofaş gibi uzun lafın kısası ben bu yazıyı yazarken usbye linux mint ulya bootable ediyorum maceraya gerek yok zannedersem.

  • Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

   Evet deepin diğer dağıtımlara göre biraz daha ağır bir dağıtım. Fakat Chrome’yi siz deneyeince hem mağazasından indirmeyi hem de Chrome’nin internet sitesinden .deb olarak indirip kurmayı denedim ikisinde de bir sorun yaşamadım.

 5. Arch, Mint yada Ubuntu kadar performansı olmasa da yine geliştirmeye açık görüyorum.

  • Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

   Haklısınız performans olarak diğerleri kadar iyi olmasa da görsellik olarak baya ileride 🙂 Deepin masaüstü ortamı hem kullanışlı hem de görsel olarak aya önde.

 6. ProgramcıDeha dedi ki:

  Deepin os 20 güzel bir dağıtım uzun süre kullanamadım.Tavsiye ederim.Deneyeek performansını sizde paylaşırsınız.
  Arch,Linux mint,Fedora,Ubuntu,Mageia,Archman,Slax,Mandriva,Suse,Debian,Pardus,Mx,Zorin…. bir çok sürümü kurmadan denemek isteyenler varsa işte adresi:
  https://distrotest.net/
  Bu adresten beğendiğiniz sürümü seçin systemstart tuşuna basın başlasın varsa giriş adı ve şifresi sayfada görünür.open vnc viewer tuşuna basın işletim sistemi sanalda açılır. İsterseniz.15 dk sonrada isterseniz extendet time tuşuna basarak serverde deneyebilirsiniz.Kolay gelsin.
  indirmek için ise şunu deneyin:
  https://distrowatch.com/

 7. demi dedi ki:

  Uygulama mağazasından uygulama indirilmiyor.Yarıda duraklatılıyor.Bu sorun nasıl düzelir.

 8. Abdullah dedi ki:

  Hocam uzun bir süre ubuntu kullandım.şuan yeni bilgisayar aldım.daha çok programlama ve tasarım yapıyorum.sizce ubuntu mu yoksa deepin mi tercih etmeliyim?

  • Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

   Deepin açıkçası bana görsel olarak daha güzel geliyor. Ubuntu arayüzü artık o kadar alıştım ki sıkıyor. Ama performans ve yapacağınız işler bakımından ikisi de fazlası ile yeterli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir