16

Deepin OS 20 Yenilikleri

Paylaş
Deepin OS 20 Yenilikleri

Deepin Os 20 geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Yazıya başlamadan önce bu yazının bir inceleme değil sadece yeniliklere bakış yazısı olduğunu hatırlatayım. Deepin 20’nin incelemesini Beta sürümünde yapmıştım. İnceleme için onu okuyabilir ve asıl sürümdeki yenilikleri görmek için de ek olarak bu yazımı okuyabilirsiniz 🙂 Son olarak konuya geçmeden siz de Deepin OS’un yeni sürümünü indirmek isterseniz Deepin Os sitesini kullanabilirsiniz. Şimdi biz gelelim asıl konumuza, Deepin Os 20 yeniliklerine.

1- Yeni DDE (Deepin Os’un masaüstü arayüzüne verdiği isim) Yenilikleri.

2- Bildirim ayarlarında ve bildirim gösteriminde yenilikler.

3- Linux Çekirdeğinin 5.4 sürümünden 5.7 sürümüne güncellenmesi.

Tabii ki bu konuda fazla yorum yapılacak bir şey yok. Yeni çıkan dağıtımın daha güncel bir çekirdek sürümü kullanması kadar doğal bir durum yok 🙂

4- Kurulum arayüzünün değiştirilmesi.

Bence yeni arayüz çok sade ve çok daha anlaşılır olmuş. Hatta bir adım daha öteye giderek tüm işletim sistemleri içindeki en basit kuruluma sahip sistemlerden biri olmuş demem mümkün. Hiç bilmeyen birisi bile rahatlıkla kurulum yapabilir. Kurulumunun nasıl yapılacağını anlattığım Deepin Os Kurulumu adlı yazımı da isterseniz okuyabilirsiniz. Daha önce kurulum yapmadıysanız bir ön bilgi edinmiş olursunuz.

Deepin OS 20 Yenilikleri

5- Mağazadaki uygulama Yönetiminin Kolaylaştırılması.

Ekstra filtreleme ve sıralama seçenekleri ile uygulama yönetiminin kolaylaştırıldığı bildirilmiş

6- Parmak İzi Desteği Geliştirilmiş.

Maalesef bunu parmak izi destekleyen bir cihazım olmadığı için deneyimleyemedim.

Bunlar dışında da hata giderilmeleri, bugların çözülmesi, performans iyileştirilmesi gibi bir çok ekstra yenilik de yapılmış. Bunların tamamını tek tek yazarak sizi sıkmayacağım. Eğer bunları uzun uzun okumak isterseniz Deepin’in sitesine (İngilizce) göz atabilirsiniz. Temel olarak 6 büyük yenilik gelmiş ve genel olarak da görsel açıdan büyük iyileştirilmeler sağlanmış. Önceden beri blogumu takip edenlerin bileceği gibi Deepin en sevdiğim dağıtımlardan birisi idi. Son gelen sürümü ile de bu yerini iyice sağlamlaştırmayı başardı. Özellikle benim gibi sadeliği sevenler için biçilmiş bir kaftan olmuş.

Sonuç:

Sonuç olarak Deepin os yeni sürümünde ufak tefek görsel iyileştirmeler ve bunun yanında standart olarak performans iyileştirmeleri ve hata düzeltmeleri yapmış. Deepin os özellikle görsellik arayan, farklı bir işletim sistemi kullanmak isteyen kullanıcılar için kesinlikle en iyi alternatiflerden biri olmaya devam ediyor.