1

Deepin Os 20.2 Kurulumu

Paylaş

Görselliği ile önce çıkan Deepin Os’un kurulumunu detaylı olarak anlatmaya çalıştım. Bir öneri olarak kuruluma başlamadan önce yazının tamamını okumanızı öneririm. Böylelikle başta neler yapmanız gerektiğini az çok anlamış olursunuz ve kurulum sırasında bu kolaylık sağlar. Daha sonra da kurulum sırasında da aşama aşama takip edebilirsiniz 🙂 Deepin’in incelemesine de bu linkten ulaşabilirsiniz.

Deepin Os 20.2 kurulumu

1- İlk olarak Deepin OS’un sitesinden güncel sürümü indiriyoruz.

2- Daha sonra indirdiğimiz .iso dosyasını usb belleğe yazdırıyoruz. Bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız İso dosyası usb belleğe yazdırma adlı yazımdan faydalanabilirsiniz.

3- Usb belleği bilgisayarımıza takıyoruz ve bilgisayarımızı açıyoruz.

4- Bilgisayarımızın boot tuşunu öğreniyoruz (bilgisayarınızın marka ve modelini Google’ye yazıp sonuna boot yazarak tuşu öğrenebilirsiniz.) Daha sonra bilgisayar açılırken bu tuşa basılı tutuyoruz ve açılışta usb belleğimizi seçiyoruz.

5- Karşımıza Deepin’in ilk kurulum sayfası geliyor. Buradan kurmak istediğimiz dili seçiyoruz ve sözleşmeyi onaylıyoruz. Daha sonra sonraki tuşuna basıyoruz.

Deepin os 20.2 kurulumu

6- Daha sonra da belki de kurulumun tek zor kısmı ile karşılaşıyoruz burası biraz karışık olsa da şu anda yapacağımız gibi tek işletim sistemi kuracaksak yapacağımız çok bir şey yok. Sadece oradan “Tüm Disk”i seçiyoruz ve aşağıda çıkan /dev/sda’yı seçiyoruz. Eğer birden fazla disk bölümü varsa veya birden fazla disk varsa orada birden fazla seçenek çıkabilir, siz kurmak istediğiniz dizini seçin Daha sonra Sonraki’yi seçerek ilerleyin.

7- Sonraki aşamada bize kurulumda neler yapacağını söylüyor. Burada bir seçenek karşımıza çıkıyor o da “sistem geri yüklemesi için bir yedek oluşturun, ama zamanı uzatır” bu seçeneği seçerseniz ileride bilgisayarınızın kaba tabir ile çökmesi durumunda yeniden kurmaya gerek kalmadan kurtarılmasını sağlayabilirsiniz. Fakat bunu seçmeniz uyarıda da dediği gibi kurulum süresini biraz uzatacaktır. Ben yine de seçmenizi öneririm bunu seçtikten sonra Devam’ı seçerek ilerliyoruz.

8- Kurulum başlıyor bu aşamada sadece kurulmasını bekliyoruz. Kurulurken yukarıda yer alan tanıtım alanından sistemin özelliklerini okuyabilirsiniz. Zaten oradaki yazıları okuyana kadar kurulum tamamlanacaktır. (tabii bilgisayarınıza hızlı bir usb bellekle sistemi kuruyorsanız ve ssd ile kuruyorsanız aksi halde yüklenmesi uzun sürebilir.)

9- Burada sistemimizi yeniden başlatıyoruz. Kurulum aslında burada tamamlanıyor. Bu aşamada usb belleğinizi çıkarabilirsiniz. Bundan sonrasında özelleştirme seçenekleri ve hesap kurulumu ile devam edeceğiz.

10- Bu aşamada tekrar dilimizi seçiyoruz ve sözleşmeyi onaylayıp sonraki diyerek ilerliyoruz.

11- Daha sonra klavyemizin dilini ve düzenini seçiyoruz. Zaten otomatik olarak klavye düzenini kendi buluyor, bulamazsa kendimiz seçip sonraki diyerek ilerliyoruz.

12- Sonraki kısımda saat dilimimiz seçiyoruz. Hangi ülkede yaşıyorsak harita üzerinden tıklayarak kolaylıkla seçimimizi yapabiliriz. Daha sonra sonraki diyerek ilerliyoruz.

13- Son olarak bilgisayarımızda kullanmak üzere bir hesap oluşturuyoruz. Burada kullanıcı adımızı (ben kullanıcı adı kısmında “.”(nokta) vb’yi sadece göstermek için kullandım. Kullanıcı adı kısmında bu tür işaretleri kullanmayın) yazıyoruz, bilgisayar adımızı yazıyoruz ve şifre belirleyip ilerliyoruz. İstersek yukarıdaki kısımdan bir profil resmi de seçebiliriz. Seçtiğimiz bu profil resmini daha sonra da değiştirebiliyoruz 🙂

14- Ve kısa bir kurulum daha. Burada Deepin ayarları uygulayana kadar bir işlem yapmadan bekliyoruz.

15- Giriş ekranı bizi karşılıyor. Şifremizi girerek sistemimize giriş yapabiliriz. Şifremizi yazıp ok işaretine tıklıyoruz.

16- Daha sonra bize iki seçenek sunuyor buradan bilgisayarımızın özellikleri düşükse verimli kipi, bilgisayarımızın özellikleri iyiyse veya daha göze hitap eden bir işletim sistemi kullanmak istiyorsak normal kipi seçip ilerliyoruz.

17- Vee mutlu son. Sistemimiz başarı ile kuruldu. Artık istediğimiz gibi kullanabiliriz.