2

Deepin Os 20.2.1 İnceleme

Paylaş
Deepin Os 20.2.1 İnceleme

Deepin Os’un son sürümü olan 20.2.1 sürümünü inceleme kararı aldım. Böylelikle uzun süredir ara verdiğim Linux dağıtım incelemeleri serime de devam etme kararı aldım. Deepin Os 20.2.1 inceleme yazısı ile sizlerleyim.

İndirme ve Kurulum:

İndirmek için Deepin Os’un sitesini kullanabilirsiniz. Kurulum için de Deepin Os Kurulum rehberimi inceleyebilirsiniz. Kurulum aşamasında söyleyebileceğim bir husus var ki oda şimdiye kadar kurduğum işletim sistemleri içerisinde en sade ve kolay kuruluşlu olanı idi. Yenilenen ara yüzü sayesinde neredeyse sadece ileri, ileri yaparak sistemi kurabiliyorsunuz. Kurulum ara yüzünün de eksiksiz olarak Türkçe’ye çevirilmiş olması da bu aşamada işinizi büyük ölçüde kolaylaştırıyor.

İlk Karşılaşma:

Sizi kurulum bittikten sonra ilk karşılayan ara yüz çok sade ve görsel bir ara yüz. Windows’dan geçiş yaptıysanız biraz farklı gelecek olsa da kısa sürede alışabileceğiniz, hatta seveceğiniz bir ara yüz sizi karşılıyor. Mac Os’dan alışık olduğumuz şekilde aşağıdaki bir çubukta uygulamlarımızı görebiliyoruz, alışık olmadığımız şekilde ise sistem ile ilgili ses kontrolü vb. gibi butonlar da yine burada yer alıyor. Bu çubuktan en başta yer alan menüye tıkladığımıza istersek bizi Windows benzeri bir menü karşılıyor, istersek de aşağıdaki gibi tüm uygulamaları görebileceğimiz, tüm uygulamaların aynı ekranda yer aldığı bir menü bizi karşılıyor. Kısaca ilk karşılaşmamızın olumlu olduğunu ve daha önceki sürümlerinde olduğu gibi bunda da ilk karşılaşmamızın beni etkilediğini söyleye bilirim 🙂

Görsellik ve Özelleştirme:

Görsellik kişiden kişiye değişecek olsa bile Deepin os gerçekten sade ve şık bir ara yüze sahip. Bunun yanında bize sunduğu menüden, çubuğa kadar bir çok kısmı özelleştirme seçeneği ile de zevkimize daha da uygun hale getirmemizi sağlıyor. Başta da dediğim gibi görsellik kişiden kişiye değişse de büyük bir çoğunluğun Deepin Os’la ilk karşılaştıklarında ondan hoşlanacağından eminim diyebilirim.

Bunun dışında özelleştirme seçenekleri tabi ki bununla sınırlı kalmıyor. Sistemin genel renk düzeninden tutun da yazı tipine hatta kullandığınız temaya kadar bir çok kısımda değişikliğe gidebiliyorsunuz. Deepin os’un bu yeni sürümünde karşımıza çıkan bir diğer yeniliklerde gece modu veya dark mod olarak adlandırdığımız siyah tema. Bu da gelen güzel yeniliklerden birisi olmuş. Saate göre otomatik temalar arası geçiş sunması da ayrı bir güzellik olmuş.

Yüklü Gelen Uygulamalar ve Mağaza

Deepin’in muhteşem de bir mağazası var. Buradan kolaylıkla istediğiniz her uygulamayı kurabiliyorsunuz. Bu nedenle yüklü gelen uygulamların da pek bir önemi kalmıyor. Yine de merak ederseniz internet tarayıcısı olarak kendi tarayıcısı geliyor, office programı olarak ise Libre Office karşımıza çıkıyor. Bunun dışında multimedya yazılımları, günlük hayatta işimize yarayacak fotoğraf düzenleme vb. uygulamaları da sistemle beraber kurulu olarak geliyor. Buradan da Deepin tam puan almayı başarıyor.

Türkçe Dil Desteği:

Evet geldik benim en çok takıntılı olduğum ve dağıtımlarda genelde en çok puanı kırdığım yer olan Türkçe desteğine. Tabii ki Türkçe dil desteği var. Ama şimdiye kadar bir Linux dağıtımında gördüğüm en güzel Türkçe var. Şimdiye kadar her dağıtımda puan kırsam da bunda buradan puan kırmıyorum. Deepin Os’u kullandığım süre boyunca bir iki ufak yerde çeviri hatası veya çevrilmemiş alan görsem de bunlar çok çok detay yerler ve dikkatle hata var mı diye aramazsanız bulamayacağınız yerlerde. Bu bağlamda Deepin Os’un Türkçe çeviri ekibini de proje yöneticilerini de tebrik edip, hakkını vermem lazım. Hepsinin eline sağlık.

Program Desteği ve Sürücü Desteği:

Program desteği tabii ki Linux programları ile sınırlı bunun yanında Deepin’e özel ve gerçekten işlevsel, diğer dağıtımlarda yer alamayan araçlar da bize sunuluyor. Sürücü desteği konusunda ise bilgisayarın temel donanımları (işlemci, ekran kartı vb) ile bir sorun yaşamadım. Bunun dışında RGB ışıklı ve yönetim yazılımı vb. olan bir mouse’niz vb varsa bu yazılımın tüm dağıtımlarda olduğu gibi Deepin’de de çalışmadığını söylemem lazım. Tabii ki burada puanı Deepin Os’dan değil Linux’u desteklemeyen donanım ve yazılım üreticilerinden kırıyoruz.

Performans:

Deepin Os’un normal kipinde kullanırken de verimli kipte kullanırken de bilgisayar gayet akıcı çalışıyor. Özellikle düşük donanımlı bir bilgisyarda verimli kip gayet iyi iş çıkarıyor. Deepin os ile geçirdiğim süre boyunca hiç bir takılma, donma, oyundan veya programdan atma sorunu ile karşılaşmadım. Bunun yanında oyun testlerinde de gayet ideal FPS’leri aldım. Anlık olarak FPS düşüşü gibi sorunlar yaşamadım. Windows’da aldığım deneyimi aynen Deepin Os’da da yaşadım.

Sonuç 5/5:

İlk olarak şunu söylemek istiyorum gerçekten bu yazı bir inceleme reklam değil 🙂 Yazıyı dönüp okuduğumda her maddede övdüğümü gördüm ve bunu belirtmeden geçmek istemedim. Ama Deepin’in de bu övgüyü sonuna kadar hak ettiğini, en ufak bir sorunla karşılaşmadan muhteşem bir ara yüzle kullandığımı, diğer dağıtımlara ayırdığım süreden çok daha fazlasını ayırdığımı hatta bu sürede Windows’a geçme ihtiyacımın bile fazlası ile azaldığını söyleyebilirim. Deepin Os ilk 5 puan verdiğim dağıtım oluyor. Gerek ara yüzü, gerek kendine özgü sunduğu araçlar, gerek performansı gerek özelleştirme seçenekleri ile bu puanı fazlası ile hak ediyor.

Galeri:

Resimlerin üzerine sağ tıklayıp yeni sekmede aç diyerek tam boyutlu görebilirsiniz 🙂