0

Deepin Os 15.7 İnceleme

Paylaş

İlk olarak incelemeye geçmeden şunu söylemeliyim ki bu tam bir inceleme yazısı olmayıp daha çok yeniliklere bakış olacak. Bu nedenle eğer ayrıntılı bir inceleme yazısı istiyorsanız önce Deepin Deepin Os 15.7 İncelemeOs İnceleme ve Deepin Os 15.6 adlı yazılarıma öz gezdirip daha sonra bu yazımı okumanızı tavsiye ederim. Aksi halde bu yazı size hiç ayrıntıya girilmemiş tabiri caiz ise “boş” bir yazı gibi gelebilir. Girişi de daha fazla uzatmadan yeniliklere geçelim.

Deepin Os önceki yazılarımı da okuyanların bilebileceği gibi aktif olarak kullandığım ve çok sevdiğim dağıtımlardan birisi. Bu nedenle de sürekli yeniliklerini takip etme fırsatım oluyor. Bu yeni sürümle de en başta performans artışları ve dizüstü bilgisayarlar için güç iyileştirmeleri yapılmış. Bunlar çok devasa yenilikler olmasa da kullanım sırasında hissedilebildiğini söyleyebilirim. Bunun yanında en büyük yeniliklerden biride Deepin Os İso dosyasının büyük ölçüde küçültülmüş olması. İso dosyasının boyutu neredeyse 2.5 Gb (2.34 gb) ki bu önceki sürüme ve diğer işletim sistemlerine göre oldukça iyi bir değer.

Dizüstü İçin Güç Optimizasyonu:

En büyük yeniliklerden birisi bu.  Bu sayede dizüstünüzü pil ile kullanırken çok daha uzun süre kullanabileceksiniz. Bunu yapmak için kontrol merkezinden güç tasarruf modunu açmanız yeterli.

Bellek kullanımı:

Yeniliklerden birisi de bellek kullanımın optimize edildiği ve önceki sürümlere göre daha az kullanıldığı olarak görülüyor. Fakat önceki sürümünü de aktif olarak kullandığım için gördüm ki çok da devasa bir iyileştirme benim bilgisayarımda olmadı. Yaklaşık olarak 100 mb gibi bir tasarruf sağlıyor. Tabii bu ilk açılışta biraz daha fazla oluyor ve yaklaşık 230 mb tasaruf yapıyor (benim bilgisayarımdaki sonuçlarda. Farklı bilgisayarlarda farklı sonuçlar doğurabilir.)

Rıhtımdaki Yenilikler ve Menü:

Rıhtımda çok büyük bir yenilik yok. Sadece bir kaç animasyon ve yeni uyarılar eklenmiş fakat menüde bundan fazlası yapılmış artık diğer dağıtımlarda olduğu gibi kurulu olan uygulamaları kategoriler hallinde gösterme eklenmiş.

Nvidia Prime:

Deepin her zaman sürücüler konusunda bence en önde giden dağıtımlardan birisi olmuştur. Bu sürümünde de yine bu liderliğini konuşturmuş ve Nvidia-Prime desteğini de bizlere getirmiş.
Bunlar dışında tabii ki kurulu olarak gelen Chrome, ofis yazılımları, Deepin’in kendi yazılımları yeni sürümüne güncellenmiş, eski sürümde yer alan hatalar giderilmiş, performans iyileştirmeleri ve güvenlik geliştirmeleri yapılmış. Fakat bunlar gözle net olarak görülemeyecek yenilikler olduğu için bunlara uzun uzun değinmiyorum. Son kullanıcı için en kolay dağıtımlardan biri olan Deepin bu yenilikleri ile de çok daha kullanışlı bir hal almış.