Deepin Os 15.6 İnceleme - Ali Yatarkalkmaz

Deepin Os 15.6 İnceleme

Deepin Os’un yeni sürümü 15.6 bir kaç gün önce yayınlandı. Ben de 15.5 yazımın çok okunması ve Deepin Os’un popülaritesinin gittikçe artmasından dolayı yeni sürümü de inceleme kararı Deepin Os 15.6 İncelemealdım. Yeni sürüm bir çok yeni özellikle beraber gelmiş ve eksiklikleri büyük ölçüde gidermiş hadi bunlara beraber bakalım;

 

1- Yeni Karşılama Ekranı:

Yepyeni bir karşılama ekranı bizlere sunulmuş. Bu karşılama ekranı ile ilk başta özelleştirmelerimizi hızlıca yapabiliyor ve almak istediğimiz temel bilgileri hızlıca edinebiliyoruz. Özellikle ilk defa Deepin Os kullanacaklar için büyük bir yenilik ve kolaylık sağlamış. Sistemi ilk kurduğunuzda da size hangi masaüstü kipini kullanmak isteidğinizden hangi simge paketini kullanmak istediğinize kadar sorarak ilk kullanıma hazırlıyor.

2- Yüklü Gelen Uygulamalar ve Mağaza:

Deepin Os yüklü gelen uygulamalar konusunda bizleri sevindirmeye ve mağazasındaki onlarca yararlı uygulama ile bizleri sevindirmeye devam ediyor. Tarayıcı olarak Chrome, Office olarak Wps, kullanılmaya devam ediyor. Bunların yanında Deepin’e özel disk yazma, ekran görüntüsü alma, çizim, müzik vb uygulamaları da hala bulunuyor. Bunlar da diğer dağıtımlara göre kullanımı oldukça kolaylaştırıyor. Özellikle acemi kullanıcılar ve işletim sistemi ile çok uğraşmak istemeyen kullanıcılar için biçilmiş bir kaftan haline getiriyor Deepin’i. Bunların yanında Spotify, Skype vb uygulamalarda tabii ki hala bulunuyor.

3- Ayarlar Bölümünün Güncellenmesi:

Ayarlar bölümü elden geçirilmiş ve çok daha kullanışlı bir hale getirilmiş. Eskisinin kullanım kolaylığı korunurken bu görsel olarak da, işlevsel olarak da artırılmış. Ayarlardaki menüler arasında daha kolay geçiş sağlanmış böylelikle ulaşmak istediğinize çok daha az çaba ile ulaşa biliyorsunuz.

4- Yepyeni Bir Menü:

Kullanması oldukça basit, gözümüzün aşina olduğu, görsel olarak insanı mutlu eden yepyeni bir menüye geçilmiş. Bu menü sayesinde özellikle yeni kullanıcılar kendilerini daha rahat hissedecek ve yabancılıkları daha kısa sürede geçecektir. Tabii ki eski hali ile kullanmak isteyenler de unutulmamış ve hangi hali ile kullanmak istediğinizin seçimi size bırakılmış.
Yeni menü ile kolaylıkla arama yapabilir, tüm programlarınızı görüntüleyebilir, klasörlerinize kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Burada beğenmeyeceğiniz tek yanın tarihin de burada olması olabilir. Tarihi görüntülemek için kimse bir menüye girmek istemez.

5- Genel Özellikleri:

Bunların yanında tabii ki Deepin’in önceki sürümlerinden beri bulunan özelliklerine de değinmezsek olmaz. Deepin diğer dağıtımlardan çok farklı duran bir teması ile, son kullanıcıyı en kolay şekilde kulalanabileceği ortamı bize sunuyor. Rahat kullanımı, kolay alışılması, bir çok uygulamanın kurulu olarak gelip bize sorun yaratmaması, mağazasının çok gelişmiş olması da onu özel kılıyor. Deepin özellikle Linux’e yeni başlamak isteyenler için en iyi tetcihlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Debian tabanlı olması da program ve sürücü konusunda sorun yaşamayacağımızı gösteriyor.

6- Sürücü Uyumluluğu:

Sürücü uyumluluğu konusunda Debian tabanlı olması nedeni ile bir sorun yaşamaycağınızı söyleyebilirim. Bunun yanında kendi sürücü yöneticisi ile en büyük sorun olan ekran kartına da Bumblebee’yi tek tıkla kurma imkanı vererek sizi en büyük zahmetten kurtarıyor. Tek tıkla Bumblebee kurarak Nvidia Optimus teknolojisine benzer bir yapıda çalışıyor.

7- Kullanım Kılavuzu:

Özellikle Deepin’i ilk defa kullancaklar için muhteşem hazırlanmış Türkçe destekleyen kullanım kılavuzu sayesinde yapmak istediğiniz her şeyin nasıl yapılacağını öğrenebilir ve sisteme kolaylıkla adapte olabilirsiniz.

 

 

Share

Benzer Yazılarım...

İlk yorumu yapın

 1. Zeus dedi ki:

  Ben 15.5 sürümünü kullanıyordum. Kararlılık sorunları vardı laptop donuyor ve tuştan kapatmak zorunda kalıyordum. Bu sürüm acaba nasıl bu tarz sorunlar devam ediyor mu. Şu anda mint kullanıyorum hiç problem yaşamadım ama deepin özletiyor kendini.

 2. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  15.6'yı yaklaşık 2 hafta kullandım bir sorun yaşamadım. Ama farklı dağıtımlar incelemek için sürekli sürüm değiştirdiğimden uzun bir kullanım deneyimim de olmadı o yüzden de net bir cevap vermem imkansız 🙂

 3. Unknown dedi ki:

  şuan deepin 15.6 dan yazıyorum bu yazıyı. 15.5 te mağazaya erişebiliyorken şimdi 15.6da mağaza sadece beyaz ekran olarak kalıyor. Az önce endless os yazınızı okudum ve birazdan endless os indirip kullanmaya başlayacağım. Ubuntu/Elementary/Zorin gibi dağıtımları da bilgisayarıma kurmuştu mama veri kök hatası alıyordum. Yabancı kaynaklardan bunu nasıl aşacağımı da öğrendim belki onları da kullanırım.

 4. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Deepin'in mağazasnda böyle sorunlar olabiliyor ara ara :(. Endless ilk başta biraz tablet izlenimi uyandırabiliyor. Ama kullandıkça alışıyor insan.

 5. Unknown dedi ki:

  15.6 deepin mağaza güncellemesi geldi ve mağaza düzeldi. Ama şimdi bu sistemden sıkıldım çok aşırı sade geldi bana. Ubuntu Budgie kurmayı deneyeceğim şimdi.

 6. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Arch tabanlı bir şeyler düşünürseniz Manjaro Gnome da önerebilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir