7

Deepin 20 Beta İnceleme

Paylaş

İlk olarak şunu belirterek yazıma başlayayım bu yazı biraz daha Deepin’in 20 sürümündeki yeniliklere ve incelemesine  odaklanmış bir yazı olacak. Deepin’in ayrıtılı incelemesini ve önceki sürümlerinin yeniliklerine Deepin Os başlığından ulaşabilirsiniz 🙂Deepin 20 Beta İnceleme-3-

Deepin blogumu takip edenlerin bileceği gibi en sevdiğim dağıtımlardan ve özellikle ilk defa Linux kullanacaklara ilk 3 tavsiyemin içinde yer alan bir Linux dağıtımı. Yeni sürümü ile de özellikle görsel açıdan yine beni vurmayı başardı. İlk olarak hızlıca yeni gelen özelliklere bakarsak Yeni kernel sürümüne geçilmiş böylelikle daha iyi donanım desteği sunduğunu, görsel olarak ve uygulamalar olarak güncellemeler yapılmış. Bunun yanında yazılım deposu olarak da Debian 10’a geçilmiş. Son olarak incelememe geçmeden bunun bir beta sürüm olduğunu da hatırlatayım. Diğer hatırlatacağım nokta da siteme ait tam boyutlu görsellere yazı sonunda ulaşabilirsiniz.

Kurulum ve İndirme:

Bir kez daha bunun bir Beta sürüm olduğunu, hatalar içerebileceğini belirteyim. Bu nedenle asla tek işletim sistemi olarak kullanmanızı öğrenmem. Denemek isterseniz sanal makineye ya da dual boot olarak kurup deneyebilirsiniz. Deepin 20 Beta’yı indirmek için de Deepin’in kendi sitesi üzerinden iso dosyalarına ulaşabilirsiniz.

İlk İzlenim:

İlk olarak DDE arayüzünü zaten seven biri olarak görsel olarak Deepin’e bir kez daha vuruldum. İkonlardan, menülere, uygulama arayüzlerinden karanlık moduna kadar her şeyi ile beni çok etkileyen bir arayüze sahip. Gerek ilk kez Linux kullanacak gerekse de mevcut kullanıcıların da bu arayüzü seveceğini düşünüyorum. Arayüzün de “günümüz tasarım diline”de uyuyor. Ayarlar menüsü eskiden olduğu gibi artık sağ tarafta açılan bir panelde değil bir pencere içinde açılan ekran yapılıyor Bu da açıkçası kullanım kolaylığı sağlamış ve aradığımız uygulamalara biraz daha hızlı ulaşmamıza imkan tanımış.

Perfomans ve Donanım Desteği:

Bir beta versiyon olmasına rağmen gerek oyun denemelerimde, gerek sanal makinede yaptığım testlerde hiç bir donma, kasma, takılma ya da ani performans düşüşü gibi sorun ile karşılaşmadım. Donanım desteği olarak da iddiasının karşılığı veriyor ve Windows’un tanımadığı (daha doğrusu sürücü kurmamı gerektirdiği) yazıcımı bile sorunsuz olarak kablosunu taktığım an tanıdı ve kullanıma hazır halde geldi. Bu yüzden genel Linux dağıtımlarında da gördüğümüz gibi donanım desteği konusunda da eksi bir yanı olmadığını söyleyebilirim. Tabii ki bu aşamada piyasada ki tüm donanımları test etme şansım da yok 🙁  Bu nedenle çok eski, yeni veya sınırlı sayıda bulunan ürende sorun yaratma ihtimali de yok değil. Bu bağlam da üreticilerin Linux  için çoğunlukla sürücü yayınlamadığını da düşünürsek hangi dağıtım olursa olsun Linux’e geçerken donanımlarınızın destekleyip desteklemediğini kontrol etmenizde fayda var.

Özelleştirme Seçenekleri:

Bu konuda zaten çok bahsetmeye gerek yok sanırım. Deepin bize zaten “farklı” arayüzü ile tasarım konusunda yeni bir dünya açıyor. Bunun yanında Deepin bize büyük de bir özelleştirme seçeneği sunuyor. Renk düzeninden tutun da görev çubuğuna kadar neredeyse her alanı düzenleme imkanı sunuyor.

Yüklü Gelen Uygulamalar ve Mağaza:

Öncelikle belirteyim ki Deepin’in bir mağazası var ve bu mağazada bazı dağıtımlarda olmayan uygulamaları bile bulabiliyorsunuz. Bu nedenle bu kısımda Deepin’de şu var bu yok demeden tam puan vererek geçeceğim. Bu konuda en başarılı dağtıımların başında yer alıyor bence. Sadece yüklü gelen uygulamalara bakacak olursak internet tarayıcısı olarak Chromium kullanırken diğer multimedya işlemleri için kendi uygulamlarını kullanıyor.

Türkçe Dil Desteği:

Türkçe dil desteği bulunan Deepin’de bir iki ufak hata görmedim değil. Örneğin “Ayarlar” Türkçeye çevrilmemiş ve hala “Control Center” ismi ile duruyor. Ya da yine bir kaç yerde böyle ufak tefek hatalar göze çarpıyor. Fakat bu aşamada bunun beta bir sürüm olduğu ve bu hataların da muhtemelen giderileceğini hatırlamakta fayda var 🙂

Sonuç: 

Sonuç kısmında normalde önceki incelemelerimi okuyanlar bilir bir puan veriyordum. Fakat bu bir beta sürüm olduğu için puan vermeyi doğru bulmadım. Ama sonuç olarak rahatlıkla şunu söyleyebilirim ki beta bir sürüm olduğu halde gayet stabil ve performanslı çalışan bir sistem. Gerek arayüz, gerek görsel gerekse de performans olarak Deepin tercih edilesi dağıtımlar arasında üst sıralarda yer alıyor.

Görseller: 

Sisteme ait görsellere aşağıdan ulaşabilirsiniz. Resimlerin üzerine tıklayarak büyük boyutta görebilirsiniz.