0

Deepin 15.8 Yenilikler

Paylaş

Deepin Os’un yeni sürümünün yeniliklerine bakacağız. Çok fazla yenilik olmadığı için uzun bir inceleme yerine kısa kısa yeniliklerden bahsedeceğiz. Bu sürede yeniliklere madde madde Deepin 15.8 Yeniliklerdeğinirken yeniliklerin görsellerini de yazı boyunca sağ tarafta göreceksiniz.

1) Dockdaki Yenilikler: Dockda (yani alt kısımda yer alan menüde) bir çok yenilik gelmiş bunlardan başlıca ikisi simgeleri gruplama ve dockun en sonunda yer alan masaüstüne dön işareti (Windows kullananların bileceği bir tuş. Artık Deepin’de de var.)

 

2) Denetim Masası (Ayarlar) Kısmı: Ayarlar kısmı da özelleştirilmiş ve görsel açıdan bir çok iyileştirme yapılmış. 

 
3) Siyah (Dark) Tema: Bir çok işletim sisteminde yer alan ve kullanıcıların da genellikle hoşuna giden “koyu tema” Deepin Os’a getirilmiş. Bir çok işletim sisteminden de daha güzel göründüğünü renk kombinlerinin çok iyi yapıldığını da söylemem mümkün.
 
 
4) Yenilenmiş Boot Ekranı: Görsel açıdan çok daha iyileştirilmiş bir boot ekranı bizi karşılıyor. Bu da özellikle ilk kez Linux kullanacak kullanıcıları cezbedecek bir özellik olarak karşımıza çıkıyor.
5) Kurulumdaki Yenilikler: Kurulum ile birlikte artık “tam disk şifreleme” seçeneği bize sunuluyor. Bu da güvenliğin artmasında önemli bir yenilik olarak karşımıza çıkıyor.
Temel yenilikler olarak bunları sıralayabiliriz bunlar dışında;
  • HiDPI desteği artırıldı.
  • Office belgelerini tanılama geliştirildi.
  • Bir çok hata düzeltmesi ve performans iyileştirmesi sisteme dahil edildi.
  • Dock, İmage Viewer, Deepin Graphics Driver Manager gibi Deepin’e özel araçlarda iyileştirmeler ve hata düzeltmeleri yapıldı. Karşılaşılan bazı sorunlara çözümler getirildi.
  • Nvidia Prime desteği getirildi.
Deepin’in yeni sürümü hoşunuza gitti ise Deepin’in kendi sitesinden kolaylıkla indirip kurabilirsiniz 🙂