Deepin 15.8 Yenilikler - Ali Yatarkalkmaz

Deepin 15.8 Yenilikler

Deepin Os’un yeni sürümünün yeniliklerine bakacağız. Çok fazla yenilik olmadığı için uzun bir inceleme yerine kısa kısa yeniliklerden bahsedeceğiz. Bu sürede yeniliklere madde madde Deepin 15.8 Yeniliklerdeğinirken yeniliklerin görsellerini de yazı boyunca sağ tarafta göreceksiniz.

1) Dockdaki Yenilikler: Dockda (yani alt kısımda yer alan menüde) bir çok yenilik gelmiş bunlardan başlıca ikisi simgeleri gruplama ve dockun en sonunda yer alan masaüstüne dön işareti (Windows kullananların bileceği bir tuş. Artık Deepin’de de var.)

 

2) Denetim Masası (Ayarlar) Kısmı: Ayarlar kısmı da özelleştirilmiş ve görsel açıdan bir çok iyileştirme yapılmış. 

 
3) Siyah (Dark) Tema: Bir çok işletim sisteminde yer alan ve kullanıcıların da genellikle hoşuna giden “koyu tema” Deepin Os’a getirilmiş. Bir çok işletim sisteminden de daha güzel göründüğünü renk kombinlerinin çok iyi yapıldığını da söylemem mümkün.
 
 
4) Yenilenmiş Boot Ekranı: Görsel açıdan çok daha iyileştirilmiş bir boot ekranı bizi karşılıyor. Bu da özellikle ilk kez Linux kullanacak kullanıcıları cezbedecek bir özellik olarak karşımıza çıkıyor.
5) Kurulumdaki Yenilikler: Kurulum ile birlikte artık “tam disk şifreleme” seçeneği bize sunuluyor. Bu da güvenliğin artmasında önemli bir yenilik olarak karşımıza çıkıyor.
Temel yenilikler olarak bunları sıralayabiliriz bunlar dışında;
 • HiDPI desteği artırıldı.
 • Office belgelerini tanılama geliştirildi.
 • Bir çok hata düzeltmesi ve performans iyileştirmesi sisteme dahil edildi.
 • Dock, İmage Viewer, Deepin Graphics Driver Manager gibi Deepin’e özel araçlarda iyileştirmeler ve hata düzeltmeleri yapıldı. Karşılaşılan bazı sorunlara çözümler getirildi.
 • Nvidia Prime desteği getirildi.
Deepin’in yeni sürümü hoşunuza gitti ise Deepin’in kendi sitesinden kolaylıkla indirip kurabilirsiniz 🙂
Share

Benzer Yazılarım...

İlk yorumu yapın

 1. Unknown dedi ki:

  Üstadım türkçeleştirme sıkıntısı var mı peki?

 2. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Genel anlamda yok ama her yerinde kusursuz bir Türkçeye sahip değil. Özellikle ekstra sunduğu yazılımlarda bazen ingilizce olduğu görülüyor. Ama genel olarak kullanımı engelleyecek bir sorun yok. 🙂

 3. Unknown dedi ki:

  Üstadım son bir sorum daha olacak indirme bölümünde tr için 15.7 var eng için 15.8 sen bunu eng 15.8 i eng bölümünden mi indirdin? Eğer öyle ise 15.8 için türkçe desteği tam vermediler sanırım doğru mu anlıyorum?

 4. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  15.8'in de Türkçe desteği var fakat neden ise hala Türkiye sitesine indirme linkleri eklenmedi. 15.8'i indirip kurarken Türkçe olarak kurabiliyorsunuz 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir