DDos Nedir ? Nasıl Korunuruz ? - Ali Yatarkalkmaz

DDos Nedir ? Nasıl Korunuruz ?

DDos Nedir?

Web sitesi açarken olsun, günlük yaşantımızda hack saldırılarını okurken olsun duyduğumuz terimlerden birisi de DDos oluyor. DDos Nedir, Nasıl Korunuruz? gelin bu soruların cevabına beraber bakalım.

DDos Nedir ? Nasıl Korunuruz ?

DDos bir sunucu veya hizmetin geçici süre devre dışı kalmasını veya zarar görmesini amaçlar. Bunun için sunucuların limitleri kullanılır ve bir sunucuya / internet sitesine / ağ kaynağına kapasitesi üzerinde istek gönderilir. Sunucu buna cevap vermeyeceği için kilitlenir ve isteklere cevap veremez duruma gelir. Bu da sitenize veya saldırı alan cihazınıza gerçek kullanıcıların erişememesine yol açar.

Zararları Nelerdir?

Saldırı devam ettiği sürece sunucumuz kullanım dışı kalacaktır. Bu da sitemize kullanıcılarımızın ulaşamaması anlamına gelecektir. Özellikle büyük bir E-ticaret sitesi işletiyorsak, büyük bir banka sitesi yönetiyorsak ya da sürekli müşterilerimizin girmeleri gereken bir web sitemiz varsa büyük sorunlara neden olabilir. Bu durumda sunucumuz ya çok yavaş cevap verecek ya da gelen tüm istekleri ret ederek hiç kimseye cevap (hizmet) veremeyecektir. Bunun yanında DDos ile farklı saldırılar da düzenleyerek daha büyük çaplı saldırılara da imza atılabilir. Bu nedenle DDos her zaman büyük bir sorun olmuştur.

Engellemenin Bir Yolu Var mı?

TTDDos ve Voxility gibi sunucularımızı kurabileceğimiz bazı yazılımlar olsa da DDos’dan korunmanın kesin bir çözümü var dememiz de yanlış olur. DDos karşısında yapabileceğimiz en iyi şey bir saldırıya uğradığımızı erkenden fark edip gerekli önlemleri almamız olacaktır.

Share

Benzer Yazılarım...

28 Yorum

 1. hakan aydın dedi ki:

  Blogger kullanıyorum o yüzden kafam rahat ddos felan atamazlar bloguma . 🙂

 2. Anime izle dedi ki:

  Yeni teknoloji ile telefondan bile ddos atılabiliyor insan ister istemez tedirgin oluyor heleki bütçesi sağlam olmayan biriyseniz saglam bir hosting firmasi tercih edemiyorsunuz buda isin kotu tarafı.

 3. Kişisel blog dedi ki:

  Sunucu güvenliğinden anlamayanların korkulu rüyası. İyi ki cloud sunucular var da bir nebze olsun faydalanabiliyoruz.

 4. Kabasakal Online dedi ki:

  DDOS gibi çözümlere bizim gibi e ticaret firmaları genellikle cloudflare gibi korumalar ve düzgün sunucularda barındırdığında günümüz teklonojisinde bile saldırılardan en minimalize seviyelerde çıkış yapıyor. Sizde sunucularınızı ve korumanızı iyi seçin biraz fazla olsun güvenli olsun. Emeğiniz çöp olmasın.

 5. Tolga sert dedi ki:

  cloudlare bende kullanıyorum zamanında çok faydası var ddos için milyarlar harcayıp ufak çaplı sitelere bile saldırıyolar buda şaşırtıcı gerçekten 🙂

 6. Mehmet Can Dolu dedi ki:

  Sonunda bu konu hakkında düzgün, amaca yönelik bir yazı bulabildim. İnternette nerede bu konuyu araştırsam karşıma konu ile alakasız sayfalarca büyük makaleler çıkıyor. Aradığım şeyi buldum sonunda. Teşekkür ederim. 😀

 7. Ersin dedi ki:

  Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Bu tür saldırılardan web sitelerimizi korumak için verdiğiniz tavsiyeleri uygulayacağım. İşe yarayacağını düşünüyorum.

 8. DDOS saldırısı için mutlaka güvenli ve kaliteli bir hosting firması tercih etmek gerekiyor. Aksi halde emeklerimiz heba olabilir.

 9. Tablet Servisi dedi ki:

  Konunuz Çok Detaylı Ve Açıklayıcı Olmuş Yolunuz Açık Olsun Başarılar

 10. sohbet dedi ki:

  Ddos birçok web kullanıcısının ortak sorunu malesef. Site ipsini gizlemek yararlı olucaktır.

 11. haberler dedi ki:

  Bu konuda hizmet veren bazı firmalar var ddosa karşı güvenlik vaad ediyolar onları araştırmalısınız.

 12. hack forum dedi ki:

  Merhaba ddos saldırısından korunmak için fizikler bazı önlemler var bunlara dikkat etmeliyiz mesela hosting sağlayıcımız sunucu önünde donanımsal firewall bulunduruyorsa bu bazı ddos saldırılarını süzecektir.

 13. Evissa dedi ki:

  En güzel yöntem site ipsini engellemek.Ddos sıkıntılı bi durum.Yazı için teşekkür ederim.

 14. sporcu dedi ki:

  işe yarar güzel bir konu olmuş devamını bekliyoruz 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir