DDos Nedir?

Web sitesi açarken olsun, günlük yaşantımızda hack saldırılarını okurken olsun duyduğumuz terimlerden birisi de DDos oluyor. DDos Nedir, Nasıl Korunuruz? gelin bu soruların cevabına beraber bakalım.

DDos Nedir ? Nasıl Korunuruz ?

DDos bir sunucu veya hizmetin geçici süre devre dışı kalmasını veya zarar görmesini amaçlar. Bunun için sunucuların limitleri kullanılır ve bir sunucuya / internet sitesine / ağ kaynağına kapasitesi üzerinde istek gönderilir. Sunucu buna cevap vermeyeceği için kilitlenir ve isteklere cevap veremez duruma gelir. Bu da sitenize veya saldırı alan cihazınıza gerçek kullanıcıların erişememesine yol açar.

Zararları Nelerdir?

Saldırı devam ettiği sürece sunucumuz kullanım dışı kalacaktır. Bu da sitemize kullanıcılarımızın ulaşamaması anlamına gelecektir. Özellikle büyük bir E-ticaret sitesi işletiyorsak, büyük bir banka sitesi yönetiyorsak ya da sürekli müşterilerimizin girmeleri gereken bir web sitemiz varsa büyük sorunlara neden olabilir. Bu durumda sunucumuz ya çok yavaş cevap verecek ya da gelen tüm istekleri ret ederek hiç kimseye cevap (hizmet) veremeyecektir. Bunun yanında DDos ile farklı saldırılar da düzenleyerek daha büyük çaplı saldırılara da imza atılabilir. Bu nedenle DDos her zaman büyük bir sorun olmuştur.

Engellemenin Bir Yolu Var mı?

TTDDos ve Voxility gibi sunucularımızı kurabileceğimiz bazı yazılımlar olsa da DDos’dan korunmanın kesin bir çözümü var dememiz de yanlış olur. DDos karşısında yapabileceğimiz en iyi şey bir saldırıya uğradığımızı erkenden fark edip gerekli önlemleri almamız olacaktır.


Ali Yatarkalkmaz

01.01.2016 tarihinde açtığım bu blogumda internet, bilgisayar, Linux, otomobiller ve daha bir çok konuda içerik üretiyorum. Sürekli yeni bilgiler edinip bunları da sizlerle paylaşıyorum. Hakkımda daha fazlası...

28 yorum

hakan aydın · 31 Ekim 2020 16:52 tarihinde

Blogger kullanıyorum o yüzden kafam rahat ddos felan atamazlar bloguma . 🙂

  Ali Yatarkalkmaz · 31 Ekim 2020 21:36 tarihinde

  Tabii Google Sunucularında olmanın en iyi taraflarından birisi o 🙂

Anime izle · 31 Ekim 2020 18:25 tarihinde

Yeni teknoloji ile telefondan bile ddos atılabiliyor insan ister istemez tedirgin oluyor heleki bütçesi sağlam olmayan biriyseniz saglam bir hosting firmasi tercih edemiyorsunuz buda isin kotu tarafı.

  Ali Yatarkalkmaz · 31 Ekim 2020 21:34 tarihinde

  Maalesef öyle. Bizde kullanıcılar olarak tedbirimizi almalıyız. Elimizden de fazlası gelmiyor.

Kişisel blog · 31 Ekim 2020 22:17 tarihinde

Sunucu güvenliğinden anlamayanların korkulu rüyası. İyi ki cloud sunucular var da bir nebze olsun faydalanabiliyoruz.

Kabasakal Online · 1 Kasım 2020 11:29 tarihinde

DDOS gibi çözümlere bizim gibi e ticaret firmaları genellikle cloudflare gibi korumalar ve düzgün sunucularda barındırdığında günümüz teklonojisinde bile saldırılardan en minimalize seviyelerde çıkış yapıyor. Sizde sunucularınızı ve korumanızı iyi seçin biraz fazla olsun güvenli olsun. Emeğiniz çöp olmasın.

Tolga sert · 2 Kasım 2020 23:43 tarihinde

cloudlare bende kullanıyorum zamanında çok faydası var ddos için milyarlar harcayıp ufak çaplı sitelere bile saldırıyolar buda şaşırtıcı gerçekten 🙂

Mehmet Can Dolu · 3 Kasım 2020 07:50 tarihinde

Sonunda bu konu hakkında düzgün, amaca yönelik bir yazı bulabildim. İnternette nerede bu konuyu araştırsam karşıma konu ile alakasız sayfalarca büyük makaleler çıkıyor. Aradığım şeyi buldum sonunda. Teşekkür ederim. 😀

  Ali Yatarkalkmaz · 3 Kasım 2020 19:37 tarihinde

  İşinize yaradı ise ne mutlu bana. yorumunuz için ben teşekkür ederim.

Ersin · 3 Kasım 2020 14:23 tarihinde

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Bu tür saldırılardan web sitelerimizi korumak için verdiğiniz tavsiyeleri uygulayacağım. İşe yarayacağını düşünüyorum.

İzmir Seo Danışmanlığı · 3 Kasım 2020 14:49 tarihinde

DDOS saldırısı için mutlaka güvenli ve kaliteli bir hosting firması tercih etmek gerekiyor. Aksi halde emeklerimiz heba olabilir.

Tablet Servisi · 9 Kasım 2020 14:05 tarihinde

Konunuz Çok Detaylı Ve Açıklayıcı Olmuş Yolunuz Açık Olsun Başarılar

sohbet · 6 Aralık 2020 20:46 tarihinde

Ddos birçok web kullanıcısının ortak sorunu malesef. Site ipsini gizlemek yararlı olucaktır.

haberler · 6 Aralık 2020 20:48 tarihinde

Bu konuda hizmet veren bazı firmalar var ddosa karşı güvenlik vaad ediyolar onları araştırmalısınız.

hack forum · 6 Aralık 2020 20:50 tarihinde

Merhaba ddos saldırısından korunmak için fizikler bazı önlemler var bunlara dikkat etmeliyiz mesela hosting sağlayıcımız sunucu önünde donanımsal firewall bulunduruyorsa bu bazı ddos saldırılarını süzecektir.

Evissa · 4 Şubat 2021 09:13 tarihinde

En güzel yöntem site ipsini engellemek.Ddos sıkıntılı bi durum.Yazı için teşekkür ederim.

sporcu · 23 Şubat 2021 13:26 tarihinde

işe yarar güzel bir konu olmuş devamını bekliyoruz 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir