28

DDos Nedir ? Nasıl Korunuruz ?

Paylaş
DDos Nedir?

Web sitesi açarken olsun, günlük yaşantımızda hack saldırılarını okurken olsun duyduğumuz terimlerden birisi de DDos oluyor. DDos Nedir, Nasıl Korunuruz? gelin bu soruların cevabına beraber bakalım.

DDos Nedir ? Nasıl Korunuruz ?

DDos bir sunucu veya hizmetin geçici süre devre dışı kalmasını veya zarar görmesini amaçlar. Bunun için sunucuların limitleri kullanılır ve bir sunucuya / internet sitesine / ağ kaynağına kapasitesi üzerinde istek gönderilir. Sunucu buna cevap vermeyeceği için kilitlenir ve isteklere cevap veremez duruma gelir. Bu da sitenize veya saldırı alan cihazınıza gerçek kullanıcıların erişememesine yol açar.

Zararları Nelerdir?

Saldırı devam ettiği sürece sunucumuz kullanım dışı kalacaktır. Bu da sitemize kullanıcılarımızın ulaşamaması anlamına gelecektir. Özellikle büyük bir E-ticaret sitesi işletiyorsak, büyük bir banka sitesi yönetiyorsak ya da sürekli müşterilerimizin girmeleri gereken bir web sitemiz varsa büyük sorunlara neden olabilir. Bu durumda sunucumuz ya çok yavaş cevap verecek ya da gelen tüm istekleri ret ederek hiç kimseye cevap (hizmet) veremeyecektir. Bunun yanında DDos ile farklı saldırılar da düzenleyerek daha büyük çaplı saldırılara da imza atılabilir. Bu nedenle DDos her zaman büyük bir sorun olmuştur.

Engellemenin Bir Yolu Var mı?

TTDDos ve Voxility gibi sunucularımızı kurabileceğimiz bazı yazılımlar olsa da DDos’dan korunmanın kesin bir çözümü var dememiz de yanlış olur. DDos karşısında yapabileceğimiz en iyi şey bir saldırıya uğradığımızı erkenden fark edip gerekli önlemleri almamız olacaktır.