0

Condres Os İnceleme

Paylaş

Uzun bir aradan sonra yeniden Linux dağıtımlarını incelemeye devam etme kararı aldım. Bugün inceleyeceğim dağıtım ise Arch Linux tabanlı Condres Os olacak. Condres Os Cinnamon,Condres Os İnceleme GNOME, KDE Plasma, MATE, Xfce gibi bir çok masaüstü ortamını destekliyor ben bugün incelememde en çok kullanılan masaüstü ortamlarının başında gelen Gnome versiyonu ile incelememi yapacağım.

İlk İzlenim: 

İlk izlenimimin olumlu olduğunu söyleyebilirim. Gayet sade ve renkli bir arayüz ile bizi karşılayan Condres bize ihtiyacımızın olan her şeyi sunmasıyla da öne çıkıyor. Kafa karıştırmayan sade yapısı onu ilk bakışta sevmenize olanak tanıyor.  Yine özellikle daha önce Gnome masaüstünü kullanmış olanlara alışılagelmiş bir ortam sunuyor. Hatta Gnome’nin de çok sadeleştirildiğini görüyoruz.  Bu nedenle yeni başlayacaklar için de kolay bir arayüz olmuş.

Kurulum:


Kurulumunun da daha önce herhangi bir işletim sistemi kurmuş biri için asla zor olmayacağını söyleyebilirim. Arch tabanlı olması sizi kurulum için asla korkutmasın gayet basit ve sade bir arayüz ile kurulumu kolaylıkla tamamlayabiliyorsunuz. Daha önce hiç kurulum yapmamış olsanız bile kolaylıkla kurulum yapacağınızı söyleyebilirim.

Yüklü Gelen Uygulamalar:

Bu konuda da Condres’in bir övgüyü hak ettiğini söylememiz lazım. Brave brovser’den Chrome’ye, Libre Office’den Vlc’ye kadar ihtiyacınızın olabileceği her şey size kurulu olarak sunuluyor. Eğer bunlar bana yetmez derseniz “Cedy” adındaki uygulama yöneticisi ile istediğiniz uygulamaları tek tıkla kurabilir veya yine tek tıkla kaldırabilirsiniz. Bu da özellikle ilk defa Linux kullanacak kullanıcılar için büyük bir kolaylık sağlıyor ve telefonumuza bir uygulama yükler edası ile bilgisayarımıza istediğimiz uygulamaları kurma imkanını bize veriyor.

Performans:

Bu konuda da gerekli sistem sağlandığı sürece iyi iş çıkarıyor.  Gnome masaüstünü kullandığı için tabii ki sistem gereksinimleri Kde veya diğer alternatifleri kadar az değil fakat Windows çalıştıran bir bilgisayarda gayet akıcı bir şekilde Condres’de kullanacağınızı söyleyebilirim. Yine destekleyen oyunlarda da bir perfomans, donma, takılma vb sorun yaşamadan kolaylıkla oynayabiliyorsunuz.

Türkçe Desteği:

Bu konuda da ortalama seviyede bir dil desteği sunuyor. Kurulum aşamasında vb Türkçe’si çok iyi olsa da işletim sistemini kullanırken bazı yerlerde ufak çeviri sorunları olduğunu görebiliyorsunuz. Tabii yanında bu kadar uygulamanın yüklü olarak gelmesinin de bunda bir sebep olabileceğini düşünmeden geçmemek gerek. Fakat bu sorunlar asla kullanımınıza engel olmuyor. Özellikle daha önce bir Linux dağıtımı kullandıysanız hiç sorun yaşamadan Condres’i kullanabilirsiniz.

Özelleştirme Seçenekleri :

Bu konuda da Condres bize istediğimizden fazlasını sunuyor. Gerek Tweak yazılımı gerekse de kendi içinde gelen yazılımları ile size en ince ayrıntısına kadar özelleştirme seçeneği sunuyor. Tabii ki bunun yanında Gnome’nin size sunduğu özelleştirme seçeneklerini de dilediğinizce kullanabiliyorsunuz. İstediğiniz gibi bir ortam yaratmak için işinize yarayacak her şey Condres’in içinde yer alıyor.

Donanım Desteği:

Bu konuda da Condres bizi üzmüyor. Arch tabanlı olması ile de sürücülerimizin çoğunu sorunsuz bir şekilde yüklüyor. Kendi kullandığım cihazlardan hiç birinde sorun yaşamadan kullandım. Genel olarak da araştırmalarımda  özellikle sorun yaşanan bir cihaz görmedim.