1

Coin Yatırımı Yaparken Dikkat Edilecekler

Paylaş

Bitcoin şu anda 75.000₺ civarlarında. Bundan bir kaç
hafta önce 60.000’li rakamlarda idi. Yani geçen hafta alan biri bu hafta satsa coin başı 15.000₺ kar etmiş olacaktı. Fakat aynı şekilde bazı haftalarda da büyük düşüşler olabiliyor ve geceden sabaha bir kaç bin ₺ zarara uğramış olabiliyoruz. Bu yazımda bunlara nasıl dikkat ederiz bunlara değinmeye çalışacağım.

 

Coin Alım-Satımı Sırasında Dikkat Edilecekler:

  1. Bitcoin anlık olarak yükselip düştüğü için asla anlık olarak alım satım yapmayın bunun yerine örneğin x ₺’den almak istiyorsanız x ₺’ye alım, y ₺’den satmak istiyorsanız y ₺’ye satım emri koyun. Böylelikle istemediğiniz bir rakamdan alım-satım yapmamış olursunuz.
  2. Bitcoin düştüğünde birden “anamm zarar ettim gitti bütün param” deyip hemen satım yapmayın yada yükseldiğini gördüğünüz an hemen almayın çünkü bunlar anlık düşüş ve yükselişler olabilir. Alım yapmak için fiyatın normal seyrin (ki bunun için haftalık ortalama kaç ₺ olduğuna bakabilirsiniz.) altındayken, satım yaparken de üstündeyken olmasına özen gösterin.
  3. Uzun vadeli yatırım yapacaksanız bile Coin’i alıp onu aldığınız borsada unutmayın. Ara ara kontrol edip, düşüş ve yükselişleri takip edin. Unutmayın ki aldığınız Coin’in bir sabah kalktığınızda artık olmama ihtimali bile var.

Coin Seçme Konusunda Dikkat Edilecekler:

  1.  Günümüzde coinlere olan ilginin artması ile her gün onlarca yeni coin çıkmakta. Yeni çıkan coinler eğer tutarsa ve siz ilk zamanında yatırım yaptıysanız size çok büyük paralar kazandırabilir. Fakat yeni çıkmış olan çoğu coin kısa sürede ölmektedir. Bu nedenle yeni çıkan coinleri gözlem yapmadan direk alım-satım yapmak büyük bir zarara yol açabilir.
  2. Uzun dönemli bir yatırım için herkesin bildiği, artık belli bir düzen tutturmuş ve düzenli olarak fiyatı artan coinleri tercih etmenizde fayda var.
  3. Birilerinin önerileri ile coinlere güvenmeyin. Çoğu kişi coinin değerini yükseltip kendine kar ettirmek ve borsada hacmini genişletmek için sizi bir coine çekmeye çalışabilir. Sizin bildiğinizden şaşmamanızda sürekli araştırma yaptığınız coin ile işlemlere devam etmenizde fayda var.

 

Genel Olarak Dikkat Edilecekler:

Coin işi bir anda çok hızlı büyüdü. Buraya olan ilgi ve yatırımda bu oranda artış gösterdi. Bu nedenle coin işine girerken de, alım-satım yaparken de, üretirkende çok dikkatli davranmalı asla birilerinin lafları ile işlere kalkışmamalısınız. Bu iş bu kadar büyüyünce tabii ki bu işte de kötü niyetli insanlar hemen üredi. Siz yatırımınızı yaparken bu nedenle o böyle demiş, bu şöyle yapmış diye değil de aklınıza yatığı için yapın.
Asla bir yerlerde gördüğünüze inanmayın bir yerde gördüğünüzü araştırın başka yerlerde de aynı bilgi var mı bunu kontrol edin daha sonra oturup kendiniz  grafikleri, istatistikleri inceleyin.  Bu veriler okuduğunuz yazı ile çelişiyor mu yoksa onu doğruluyor mu karşılaştırın. Eğer bunlarla uyuşuyor, bir ka yerde aynı bilgi paylaşılmış ve en önemlisi sizin de aklınıza yatıyorsa verilen öneriyi uygulayın.