0

Coilover Nedir?

Paylaş

Coilover süspansiyon ile yayın birleşmiş halidir desek yanlı şbir tanım olmaz. Süspansiyonun etrafını saran yay bütünlüğüne coilover diyoruz.

Coilover ile Standart Süspansiyonun  Farkı Ne?

Burada en temel fark standart süspansiyon sisteminde yay ve amortisör ayrı parçalarken coilover’de bunlar üst üste bulunur. Bunun yanında coilover yayları çok daha küçüktür. Sertlik / yumuşaklık ayarı vardır.

Coilover Neden Kullanılır?

Coilover genellikle kullanım amacı aracı yere yaklaştırmaktır. Bunun yanında daha sert bir yay seçerek yol tutuşunu artırmak için de kullanılabilir. Tabii ki burada seçeceğiniz coiloverin aracınıza uygun olması önemlidir. Aracınıza ve aracınızın ağırlığına uygun olmayan bir parçanın kullanılması büyük problemlere ve güvenlik risklerine yol açacaktır.

Coilover Muayeneden Geçer Mi?

Tabii ki aklımıza ilk gelen sorulardan biri de Coilover Tüv-Türk muayenesinden geçer mi oluyor. Burada aracınıza uygun bir coilover almanız durumunda Tüv’ün belirlediği alçaklık / yükseklik ölçülerine uygun olacağından sorunsuz olarak geçer.

Coilover’in Olumlu ve Olumsuz Yönleri Nelerdir?

Önce olumlulardan başlayacak olursak yol tutuşu artırması, aracın yüksekliğini alçaltması ve daha da önemlisi hareketli parçalardaki ağırlığı azaltması olarak sıralayabiliriz. Olumsuz yanları ise konforu azaltması ve fiyatı olarak söylenebilir. Kaliteli bir ürün almak istediğinizde çok yüksek fiyatlar karşınıza çıkmaktadır. Bunun yanında hava koşullarının (kar, çamur ve özellikle kışın yollara dökülen tuzlar) coilovere standart yay ve amortisörden daha fazla zarar verdiği de bir gerçektir. Bu nedenle de bakımı iyi yapılmalı ve iyi korunmalıdır.