0

Çocuklar ve Bilgisayar

Paylaş

  Günümüzde bilgisayar kullanımının hızla yaygınlaşması, her alanda hayatımıza çıkması artık küçük yaşta olan çocukların da ona kolay bir şekilde ulaşmasına imkan vermeye başladı. Fakat bu durum çocukları bir çok alanda etkiliyor. En başta sağlık sorunları oluşturabileceği söylense de bu alanda bir bilgim, bir uzmanlığım olmadığı için ben işin bu kısmına hiç girmeyeceğim benim bugün ele alacağım konu daha çok çocuklar bilgisayarda vakit geçirirken neler yapabileceğimiz ile ilgili.

Her ne kadar çocukları bilgisayardan uzak tutmaya çalışsak da bilgisayar, internet , telefon gibi araçlarla mutlaka günlük yaşantılarında karşılaşıyorlar. Onların bu karşılaşması sırasında;

  1. Girdikleri siteleri onlara çok de belli etmeden kontrol etmeliyiz.
  2. Ebeveyn yazılımları ile girdikleri içerikleri sınırlamalı, onların gelişimine, sosyal yaşantısına zarar verebilecek İnternet siteleri ve uygulamaları engellemeliyiz.
  3. Olabildiğince cihazlarda konuk oturumu veya ikinci bir oturum oluşturup buraya ekstra program kurulmasını engelleyip, girilebilecek site sayısını da sınırlamalıyız. Bu oturumu da çocuklar bilgisayara veya telefona geçeceği zaman aktif hale getirip onların bu oturumda cihazı kullanmasını sağlamalıyız.
  4. Çok uzun vakitler boyunca bilgisayarda kalmamasını sağlamalı, bilgisayar kullanacağı vakiti belirlemeliyiz. Tabii sadece 2 saat oynayacaksın deyip iki saat sonra bilgisayardan kaldırıp yerine farklı aktiviteler sunmazsak çok da başarılı olamacağımızı unutmamalı mümkün olduğunca onları farklı aktivitelere itmeliyiz.
  5. Özellikle küçük yaştaki çocukları tek başlarına bilgisayar başında fala bırakmamalıyız. Bunu sadece zararlı içeriklere gireceğinden değil oyunlar gibi uygulamalardan sizin haberiniz olmadan saçma sapan ürünler alarak kredi kartı ekstrenizi artıracağı için de dikkat etmeliyiz. Hatta ona verdiğimiz cihazda mümkün ise kredi kartı / banka kartı bilgilerinin tanımlı olmamasına dikkat etmeliyiz.
Kısaca bilgisayarda geçirdikleri vakti doğru belirlemeli ve bu vakitte de neler yaptığını iyi denetlemeliyiz. Bunu yaparken çocuklara çok belli etmeden yapmalıyız (aksi halde gireceği yoksa da istemediğiniz yerlere girmeye çalışabilir).