6

CloudLinux Nedir?

Paylaş
Cloud Linux Nedir?

Özellikle yeni bir web hosting kiralarken karşımıza çıkan ifadelerden birisi Cloud Linux oluyor. Peki nedir bu CloudLinux? Bize neler kazandırır? Hosting kiraladığımız firmada olmasının bize faydası nedir?

CloudLinux Nedir?

Paylaşımlı sunucu dediğimiz web hosting ve benzeri paketlerde bir çok site barındırılmaktadır. Sunucunun gücüne göre bu rakam 1000’li rakamlara bile çıkabilmektedir. Bu durumda da bir sitede oluşan bir sorun (örneğin bir ddos saldırısı veya o anda sitede yaptığı büyük boyutlu bir güncelleme) sizin de sitenizin yavaşlamasına sebep olabilmektedir. CloudLinux tam bu aşamada devreye giren bir sistemdir. Bu gibi bir çok sitenin barındırıldığı sunucularda sitelerin birbirini etkilemesini, birbirlerini yavaşlatmasını engeller. Sunucu kaynaklarını çekirdek düzeyinde optimize ederek perfomansın kullanıcılar arasında sağlıklı bir şekilde paylaşılmasını sağlar.

Bunun yanında CloudLinux site güvenliği konusunda da size destek sunar. Tabii ki web hosting kiralıyorsanız bu durum sizi pek ilgilendirmese de yine de sitenizin güvende olduğunu bilmek de sizin için önemli olmalıdır.

CloudLinux’un Bize Faydası Ne?

Bunu aslında yukarıda da anlatmış oldum ama tek cümle ile özetleyecek olursak; CloudLinux sitemizin aynı sunucuyu paylaştığımız diğer sitelerden etkilenmeden perfomanslı bir şekilde çalışmasını ve kulalndığımız sunucuyu hem performans hemde güvenlik anlamında optimize etmesini sağlar.

CloudLinux Ücretli Midir?

Evet CloudLinux ücretli bir hizmettir. Fakat bu siz bir web hosting kiraladıysanız ve özellikleri arasında CloudLinux’de bulunuyorsa kiralama ücretinin içerisine bu da dahildir. Yani aldığınız sunucu da bu özellik varsa sizin ekstra bir alım yapmanıza gerek yoktur. Bir başka değişle CloudLinux ücretlidir ama ücretini hosting firmaları öder. Size sadece kullanmak düşer 🙂

Bu noktada şunu da belirtmeden geçmeyeyim aldığınız web hosting paketinde CloudLinux desteği yoksa, parası neyse vereyim de ben alayım diyemezsiniz. Firmanız bunu desteklemiyorsa maalesef CloudLinux sonradan alabileceğiniz bir şey değildir.