Clear Os İnceleme - Ali Yatarkalkmaz

Clear Os İnceleme

Son günlerde ismini sıkça duyduğumuz Clear Os’u inceleme zamanı geldi diye düşündüm ve listemde onu inceleme sırasında öne aldım. Clear Os İntel sayesinde adı hızla duyulan ve yayılan bir işletim sistemi oldu.

İlk İzlenim ve Kurulum:

İlk izlenim olarak tabii ki Gnome arayüzü ile bizi karşıladığı için gayet alışması kolay oluyor. Bir çok dağıtımında kullandığı gibi Clear’de Gnome arayüzünü tercih etmiş. Diğer uygulamalarda alışık olduğumuz uygulamalar olduğu için tabii ki ilk izlenim olarak gayet sade, alışması kolay bir işletim sistemi bizi karşılıyor.  Bu nedenle ilk izlenimimin olumlu olduğunu söyleyebilirim.

Kurulum kısmında ise özellikle sanal makineye kuracaklara bir uyarıda bulunayım sanal makineye kurmak için kendi sitesinden gerekli kalıbı indirmeniz gerekiyor. Aksi halde iso dosyası ile kurulum yapmaya çalışırsanız hata ile karşılaşabiliyorsunuz. Kurulumu ise gayet kolay onu da ekleyeyim.  🙂

Türkçe Dil Desteği:

Bu başlığı öne alma kararı aldım çünkü kurulum sırasında Türkçe yok!. Yani bu konuda maalesef sınıfta kalıyor. Bu nedenle ilk kez bir Linux dağıtımı kullanacaklar için bu büyük bir eksi olarak yazılıyor.

Özelleştirme Seçenekleri:

Özeleştirme seçenekleri olarak Gnome’nin bize sunduklarını sunuyor. Bunun yanında özelleştirmeye dair bir çok program da yer alıyor. Bu nedenel bu konuda sıkıntı yaşamdan isteğinize uygun bir ortamı hazırlayabileceğinizi söyleyebilirim.  Yani bu konuda zaten Linux özgür bir ortam sunarken Clear’de bu özelleştirmeleri kolaylaştırmış.

Yüklü Gelen Uygulamalar:

Yüklü gelen uygulamalar konusunda da Clear bizi üzmüyor. Bir çok program dahili olarak kurulumuş vaziyette bizi karşılıyor. Bu da özellikle Linux’de acemi olanlar için büyük bir kolaylık sağlıyor. İnternet tarayıcısı olarak Mozilla Firefox kullanıyor. Bunun yanında bir şifre yöneticisini de içinde bulunduruyor. Bunu da daha önce pek görmemiştim o yüzden benden + puan almayı başardı.

Sonuç: 3.5/5 

Sonuç olarak Clear Os sade ve düşük donanımlı sistemler için de fena sayılmayacak bir işletim sistemi olarak karşımıza çıksa da özellikle dil eksiği olması ile yeni başlayacak kullanıcılar tarafından pek de tercih edilesi bir dağıtım olmuyor. Türkçe dil desteği iyi olsa çok daha iyi bir puan almayı başarabilirdi. Bunun dışında dil bilen veya daha önce de Linux kullanmış kulanıcılar için ise kesinlikle tercih edilebilir.
Share

Benzer Yazılarım...

İlk yorumu yapın

 1. Programcı Deha dedi ki:

  Olumlu olmayan bir sisteme gore iyi puan almış.

 2. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Aslında iyi sistem de geliştirilmesi lazım. Dil sorunu dışında da büyük bir eksik görmedim. İlk 3 vermiştim ama sonra haksızlık ettiğimi düşündüm ve 3.5'a çıkardım 🙂

 3. Yoldaki Yazar dedi ki:

  Merhaba Ali. Tabiri caiz ise az buçuk linux sistemlere aşinayım. Gnome masaüstü ortamı için bu aralar pek olumlu yorumlar yapılmıyor. Sistem gereksinimlerini fazla tüketiyor-muş. Sen bunu hissettin mi?

  Bir de Clear Os Debian tabanlı mı?

 4. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Clear os Debian tabanlı değil. Gnome Windows 10 dan daha az sistem tüketiyor ama kde vb ye göre daha fazla tüketiyor o yüzden neye göre kiyasladigimiza bağlı. Ama eskiye göre daha çok tukketigi kesin özellikle ram konusunda gözle görülür bir artış var. Ama bu kullanımı etkiliyor mu derseniz açıkçası ben Gnome ortamını kullanan neredeyse hiç bir dağıtıma donma kasma vb yaşamadım. (virtualbox da yaptığım testlerde de donma görmedim. Sadece bilgisayarda test yapmıyorum bilerek düşük donanım da ne yapacaklarını görmek için virtualboxda da test yapıyorum)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir