CDN Nedir? - Ali Yatarkalkmaz

CDN Nedir?

Content Delivery Network ya da Türkçe olarak İçerik Dağıtım Ağı en basit tanımı ile sitenizde yer alan statik verilerin depolanmasını ve bu verilere ulaşmak isteyen kullanıcılara en yakın CDN Nedir?sunucudan verileri ileterek hızlı bir şekilde web sitesinin açılmasını sağlayan hizmettir.

Daha da açıklamak gerekirse yazılar, resimler, video ve ses gibi içerikleriniz anlaştığınız CDN firmasının sunucularına da kopyalanır. Kopyalanan bu veriler CDN firmanızın tüm sunucularına dağıtılır ve sitenize erişmek isteyen bir kullanıcıya en yakın sunucudan bu veriler çekilir. Böylelikle bu veriler kullanıcıya oldukça hızlı aktarılmış olur ve web sitenizin açılış hızı bu bağlamda atar.

Cdn Hizmeti Alırken Dikkat Edilecekler

Bu bağlamda sitenizi ziyaret eden kullanıcılar en çok hangi ülkelerden giriş yapıyorsa CDN hizmeti alacağınız firmanın da bu ülkelerde sunucu olmasına dikkat etmelisiniz.  Bunun yanında  bazı CDN firmaları iletilecek bu statik verileri sıkıştırarak çok daha hızlı iletmek gibi teknolojilerde kullanmakta. Siz de firmanızı seçerken bu tür teknolojileri kullanan firmalar seçerek çok daha hızlı bir web sitesine kavuşabilirsiniz.

Cdn firmasının daha önce hizmet verdiği sitelere ve mümkün ise bu sitelerin sahipleri ile de iletişime geçerek verilen hizmetin kalitesini ve kullanıcıların memnuniyet düzeylerini de öğrenebilirsiniz.

Son olarak dikkat etmeniz gereken konu ise tabii ki fiyattır. Bu hizmeti veren onlarca hatta yüzlerce firma olduğu için çok değişken bir fiyat bandı ortaya çıkmakta. Bu nedenle neye ihtiyacınız olduğunu doğru şekilde analiz etmeli, size gerekli olan teknolojileri belirlemeli ve en uygun firmayı seçmelisiniz. Aksi halde işinize hiç yaramayacak teknolojilere fazladan yüzlerce hatta binlerce lira harcayabilirsiniz.

Share

Benzer Yazılarım...

İlk yorumu yapın

 1. ReHiTu dedi ki:

  Allah'tan Blogger var yoksa nasıl uğraşırdık bu CDN ile falan. 🙂

 2. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  🙂 Aynen abi. Blogger sağolsun alabileceğimiz en iyi hosting'den bile iyi çalışıyor 🙂 Ufak tefek eksikleri olsa da kafamız rahat en azından.

 3. bencede iyi firmalarla çalışmak gerek ondan sık sık sitenize erişilemiyor diye sıkıntı yaşıyorsunuz çok teşekkürler Ali bey bilgilendirme için

 4. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Yorumunuz için ben teşekkür ederim.

 5. Bloğunuzu yeni keşfettim. Konu dağılımınız çok çeşitli.

 6. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Öncelikle hoş geldiniz diyeyim o zaman 🙂 Evet kendi sevdiğim, merak ettiğim tüm konularda yazılarım mevcut. Her ne kadar seo açısından doğru bir hareket olmasa da yine de yazmaya devam ediyorum 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir