2

Bulut Depolama Servisleri Ne Kadar Güvenli?

Paylaş
 

Hayatımıza teknolojinin hızla girmesi ile bulut depolama hizmetleri de girmeye başladılar. Aldığımız telefonlardan bilgisayarlara kadar her cihazda artık neredeyse bir bulut depolama hizmeti gelmeye başladı. Biz de bazen kolaylığı bazen zorunluluktan dolayı ister istemez bu hizmetleri  kullanmak zorunda kalabiliyoruz. Hatta bazen öyle ki en yakın arkadaşlarımızla bile paylaşmadığımız verilerimizi
fotoğraflarımızı hatta telefon rehberimizi bile bu hizmetlerle paylaşabiliyoruz.

Peki Bu Servisler Ne Kadar Güvenli?

Gerek büyük servisler olsun gerek küçük servisler olsun hepsi bir çok güvenlik önlemi aldığını, verilerimizin sorunsuz bir şekilde hiç bir kayıp olmadan saklanabileceğini belirtiyor. Fakat zaman zaman görüyoruz ki sektörün en büyükleri bile verilerimizi çaldıra biliyor. Bu nedenle bu servisler her ne kadar güvenli olduklarını söylese de tam olarak güvenmemiz mümkün değil. Hele de hayati önem taşıyan belgelerimizi, bizim için özel olan kimse ile paylaşamayacağımız fotoğraflarımızı bu servislere yüklerken defalarca düşünmemeli ve eğer çok zorunda değilsek klasik depolama birimlerinde (usb bellekler, harici diskler vb.) saklamalıyız.

Bu tür servisleri ise daha çok herkesle paylaşabileceğimiz oyunlarımız, müziklerimiz özel olmayan fotoğraflarımızı depolamak için kullanmalıyız. Bir diğer güvenlik yöntemi olarak da bu tür hizmetlere sakladığınzı dosyalarınızı şifreleyerek bu servislere yüklemek olabilir. Her ne kadar direk uygulama üzerinden tek tıkla açma özelliğini kaybedecek olup bir de şifre girmekle uğraşacak olsanız da en azından verilerinize ekstra bir güvenlik daha kazandırmış olursunuz.