0

Bu Süreçte LGS’ye Nasıl Çalışmalı?

Paylaş
Bu Süreçte LGS’ye Nasıl Çalışmalı?

Uzun süredir yazmadığım eğitim kategorisinde yeniden içerik üretmeye karar verdim. Bu kategorideki devam yazımı da Bu Süreçte LGS’ye Nasıl Çalışmalı? konusunda yazdım.

Tüm dünyada olduğu gibi pandemi süreci ülkemizde de birçok alanı etkiledi. Etkilediği alanların başında da eğitim alanı geliyor. Okullar şu anda açılmış olsa da gerek ikili eğitim sistemi gerek ders vakitleri tartışmaları gerekse de öğrencilerin içinde bulundukları psikolojik durum eğitsel açıdan öğrenciler için olumsuz bir etki yaratıyor. Özellikle sınav döneminde olan öğrenciler için bu durum ekstra sorun yaratıyor. Peki bu süreçte LGS’ye nasıl çalışmalı?

Bu Süreçte LGS’ye Nasıl Çalışmalı?

İlk olarak bu sürecin herkes için zor bir süreç olduğu gerçek. Bu durumdan olumsuz olarak etkilenmeniz de gayet doğal. Bu süreçte bir yakınınızı kaybetmiş olabilir, çevrenizde veya sizde hastalık görülmüş ve bu sizi olumsuz olarak etkilemiş olabilir. Bunların kolay atlatılmayacak durumlar olduğu bir gerçek. Bu durumda ilk önerim bir psikolog veya psikiyatrdan profesyonel bir destek almanız olur. Çalıştıklarınızın, öğrendiklerinizin kalıcı olabilmesi için önce ruh sağlığınızın ve tabii ki fiziksel sağlığınızın yerinde olması gerekir.

Sağlık açısından bir sorununuz kalmadı ise artık LGS’yi düşünmeye başlamanız gerekiyor. Çok iddialı olan “bir sınav hayatınızı belirleyecek” gibi bir klişeye girmeyeceğim. Hiçbir sınav hayatınızın başlangıcı da sonu da olmayacak. Ama tabii ki bu gerek aileniz gerekse de sizin tarafınızdan olumsuz bir durum yaratacağı gerçeğini de değiştirmeyecek. Bu nedenle mutlaka çalışmalıyız, çalışmalarımıza ara vermeden devam etmeliyiz. Peki nasıl?

  1. Uzun süredir ders çalışmayı bıraktıysanız sevdiğiniz dersler ile yavaş yavaş çalışmaya başlayın. Sevdiğiniz dersler ile başladıktan sonra diğer derslere de odaklanmaya başlayın. Burada sevdiğiniz derste takılı kalmamaya diğer derslere de zaman ayırmaya özen gösterin.
  2. Ders çalışmaya başladıktan ve alıştıktan sonra eksiklerinizi tespit etmeye çalışın. Bunu yapmak için test kitaplarında veya çalışma kitaplarının sonunda yer alan konu değerlendirme testlerini kullanın. Eksiklerinizi tespit edip bunları not alın. Tespit ettiğiniz bu eksikleri gerek ek kaynaklardan gerek YouTube benzeri platformlar üzerinden video izleyerek gerekse de anlamadığınız konuları hocanıza sorarak bu eksikleri kapatın.
  3. Hafta sonları, o hafta içinde çalıştığınız konuların tekrar testlerini çözün. Sürekli yazılı kaynaklardan test çözmek zorunda olmadığınızı internet üzerinden ücretsiz olarak birçok teste erişebileceğinizi unutmayın.
  4. Çalışma düzeninizi bu şekilde oturttuktan sonra eski öğrendiğiniz konuları unutmamak için tekrar testlerine, konular bitmeye yaklaştıkça da denemelere ağırlık verin.
  5. Eğer son sınıfta değilseniz asla daha çok zaman var diye düşünmeyip bir an önce çalışmaya başlayın.
  6. Bu süreçte hiçbir yerde gördüğünüz ders programlarına inanmayın. Herkesin öğrenme kapasitesinin farklı olduğunu, her konuyu aynı zamanda öğrenemeyeceğini, her bireyin özel ve kendine göre öğrenme sitilleri olduğunu unutmayın. Kendi kendinize hazırlayabiliyorsanız bir ders programı hazırlayın. Eğer kendi kendinize hazırlayamıyorsanız rehberlik öğretmeninizden bu konuda yardım alın.
  7. Bir program hazırlarken asla uyamayacağınız programlar hazırlamayın. Tüm gün ders çalışmak veya test çözmek gibi ulaşılması zor hedefler koymayın. Özellikle ilk zamanlarda daha ulaşılabilir, kolay hedefler koyun. Zaman geçtikçe bu hedeflerinizi yükselterek devam edin.
  8. Bu süreçte elbet planınıza uyamayacağınız günler olacaktır veya hiçbir sebep yokken canınızın ders çalışmak istemeyeceği günler olabilir. Bu durum gayet doğaldır. Hepimizin birer insanız, hepimizin sorunları olabilir. Bu durumda planıma uyamadım diye kendinizi hemen suçlamayın. Bir an önce kendinizi toparlamaya bakın. Gerekiyorsa programı biraz hafifletin yeniden sevdiğiniz dersleri çalışmaya dönün. Moraliniz düzelince veya sorunlu günleriniz bitince de programı biraz sıkılaştırarak eksik kalan günlerinizi telafi edin.
  9. Ders çalışırken moral ve psikolojik durumunuz da çok önemli. Gerçekten dersin başına çalışmak isteyerek oturursanız o gün okuduklarınızı çok daha iyi anladığınızı görebilirsiniz. Bu nedenle tüm hayatınızı ders yapmayın. Farklı aktivitelere de zaman ayırın. Bu süreçte biraz zor olacak olsa da gerekli önlemleri alıp kütüphane vb. gibi farklı ortamlarda ders çalışın.

Bu Süreçte Ailelere Düşen Görevler

Bu sürecin zorluğunu mutlaka ailelerde görüyor. Çocuklarının iyi bir okula girmelerini iyi bir eğitim almalarını tabii ki istiyorlar. Fakat burada unutulmaması gereken her şeyden önemlisinin çocukların bedensel ve ruhsal sağlığı olduğudur. Özellikle son sınıflarda artık ergenliğin başlarında olan çocuklarınızın size söyleyemediği birçok derdi olabilir. Kendisinin “sevgili” diye tanımladığı kişiden ayrılmış olabilir, bir arkadaşı ile kavga etmiş olabilir. Üstüne bir de pandemi sürecinin verdiği stres her saniye omuzlarında. Bu nedenle bu süreçte onlara yapabileceğiniz en doğru hareket sürekli yanlarında olduğunuzu hissettirmek olacaktır. Sınavın öneminden bahsetseniz de mutlaka çocuğunuza, onun sınavdan çok daha değerli olduğunu, kazandığı okul ne olursa olsun başarılı bir öğrenci olabileceğini hatırlatın. Yaptığı bazı hataları görmezden gelin. Ders çalışmaları için onlara ödüller ve pekiştireçler sunun. Der çalışmak istemedikleri zamanlarda, birkaç günlüğüne izin verin.

Bu süreçte çocukların da çok zor zamanlar geçirdiğini asla unutmayın. Eğer çocuğunuzda büyük bir değişim görüyor, ders başarılarına büyük bir düşüş görüyor, tüm çabalarınıza rağmen ders çalışmak istemediğini veya ders çalıştığı halde başarıyı elde edemediğini görüyorsanız okulun rehberlik öğretmeni ile iletişime geçin. Çocuğunuzun durumunu ona anlatarak profesyonel bir yardım alın.