4

Bu Günlerde Sıkça Duyduğumuz Eğitim Türü Olan Montessori Nedir?

Paylaş

Geleneksel olarak tabir ettiğimiz; öğretmenin baskı kurduğu, sorgulama ve problem çözme fırsatı pek sunmadığı ve tek taraflı akışta ilerleyen eğitim tarzına karşı olarak doğduğunu söyleyebileceğimiz montessori eğitimi, çocuğunun geleceği konusunda sorumluluk duyan bilinçli ailelerin bir numaralı gündem konusu. Fakat son yıllarda artan montessori tarzı eğitim veren kuruluşlar, bu türün geniş kitleler tarafından da bilinmesinde önemli rol oynadı. Artık çoğu aile bu eğitim tarzını araştırıyor, montessori etkinliklerine göz atıyor ve çocuklarına montessori oyuncakları almayı ihmal etmiyor. Hal böyle olunca içinde montessori kelimesi geçen her şeye de gizliden gizliye zam geliyor 🙂 Ama şu da bir gerçektir ki tam gelişim dönemlerinde montessori tarzı eğitim almış çocuklar, gelecekte de psikolojisi düzgün bireyler haline geliyorlar ve başarılı işler gerçekleştiriyorlar.

Peki montessori nedir? Nasıl uygulanır? Gelin sizlere açıklayalım.


Montessori, 19 yüzyılda İtalya’da yaşamış ve ülkenin ilk kadın doktorlarından biri olmuş olan Maria Montessori tarafından keşfediliyor. Eğitim modelinin adı da aslında buradan geliyor. Araştırmalarında “eğitimde çocuktan hareket” akımını benimseyen Montessori, bu araştırmasıyla çok kısa sürede popüler doktorlardan biri haline gelmiş ve bu felsefeyi günümüze kadar taşımış.

Montessori’nin savunduğu en önemli konu, öğretmenlerin öğrenciler üzerinde sadece bir rehber olmasıdır. Yani onları baskıyla yönlendirmemeleri ve özgür bırakmaları gerektiğini söylüyor. 

Geleneksel eğitimdeki öğrencinin sadece dinleyici modda olması, çok fazla söz hakkı olmaması, sorgulamasının engellenmesi gibi durumlar, montessori modelinde tamamen aşılıyor. Montessori’de öğrenciler daima soru sorar, merak eder, araştırır ve keşfeder. Düzenlenen çocuk etkinliklerinde de bu method izlenir. Çocuklar asla “hadi kalk bakalım şimdi oyun oyna” cümlelerine maruz kalmaz.

Montessori methodunu aslında hayatımızın her alanında görmek ve uygulamak mümkün. Ama genel olarak baktığımızda montessori, daha yaygın olarak eğitim kuruluşlarında ve oyuncaklarda karşımıza çıkıyor. 

Artık günümüzde montessori felsefesini özümseyerek eğitim veren çok sayıda eğitim kuruluşları ortaya çıkmaya başladı. Çocuklarınızın bu eğitim kuruluşlarında eğitim almasını sağlayarak onların geleceğine önemli katkılarda bulunabilirsiniz.

Montessori eğitimine ek olarak, artık çoğu oyuncak mağazasında bulabileceğiniz montessori methoduyla çocukları etkileyen oyuncakları da tercih edebilirsiniz. Bu oyuncaklar da tıpkı eğitimlerde olduğu gibi çocuğun kendisini sorgulamasını, keşfetmesini ve üretmesini sağlıyor.