0

BTC Son Durum (Ve Sık Sorulanlar) (16.10.2017)

Paylaş

Bitcoin ile ilgili son bir kaç haftadır yeni bir güncelleme yazısı yazmıyordum. Bu iki hafta boyunca oturdum ve bitcoini biraz inceledim, daha sonra forum sitelerinde, bloglarda ve Facebook gruplarında bitcoin hakkında en çok konuşulan ve en çok sorulan sorulara göz attım bunların da hepsini derleyip bu yazıda toplamaya karar verdim.

1) Bitcoinde Güncel Durum Ne?

Btc yazıyı yazdığım an itibari ile 20.000₺’yi geçmiş bulunmakta. Bir dönem düşünce bu düşüş durmaz artık hızla düşer diyenlere de bir cevap niteliğinde olan bu rakam btc’nin çok daha ileriye gidebileceğiniz bir göstergesi durumunda.
 

2) Ne yapmalıyız?

Ne yapacağınıza tüm yazılarımda söylediğim gibi yine söylüyorum siz karar vereceksiniz. Bitcoinin nasıl yükseldiği ortada, ne zamandır güvenli ve sorunsuz bir biçimde işlediği de ortada artık bunlara ve olan olumsuz durumlara bakıp siz karar vereceksiniz.

3) Bitcoin’e Girmek İçin Çok Mu Geç?

Bu soruya çok basit bir şekilde cevap verebilirim ki cevabım da “hayır” olur. Hepimizin bildiği bir söz olan “geç olsun da güç olmasın” bence burada da geçerli. Bitcoin gittikçe yükseliyor bu nedenle doğru zamanda alım-satım yaparsanız kesinlikle kazanırsınız. Asla 16.000 tl yada 10.000 tl iken almadım şimdi 21.000 oldu alsam da kazanamam diye düşünmeyin. Evet belki onların sizden daha çok kazandığı bir gerçek fakat bu sizin kazanamayacağınız anlamına gelmiyor.

4) Bitcoin’e Güvenilir Mi?

İlk olarak şunu söyleye bilirim ki bu sorunun net bir cevabı yok. Tüm coinlerce olduğu gibi bitcoinde de ne olacağını kimse net olarak bilemez. Fakat btc’nin doğduğu günden bugüne bakacak olursak görüyoruz ki büyük bir istikrarlı bir şekilde ilerlediği ve artık güven sorununun da büyük ölçüde azaldığını görmek mümkün. Fakat başta da dediğim gibi kimse hiç bir şeyin sonunu tam olarak bilemez.

5) Madencilik Mi Borsa Mı?

Eğer kendinize uzun bir uğraş arıyor ve birikmiş de paranız varsa madenciliğe girebilirsiniz. (Madencilikl ilgili genel bilgiler) Fakat hem para anlamında hem de zaman anlamında sıkıntınız varsa ayrıca mining cihazlarının ne olduğu hakkında hiç bir fikriniz yoksa, bilgisayarlardan vb çok anlamıyorsanız madenciliğe başlamanızı pek de önermem. Sizin için daha iyi olan tabii ki borsa olacaktır. Borsayı öğrenmek madenciliği öğrenmeye göre çok daha kolay bir iş ve tabiiki ister borsa başında bir gününüzü haracayabilir isterseniz de bir kaç dakika uğraşa bilirsiniz bu da büyük bir esneklik.

6)Bitcoin Borsasının Olumlu ve Olumsuz Yanları Nelerdir?

 

 • Olumlu Yanları:

 

 • Sürekli uğraşmanız gereken cihazlar olmaz.
 • Büyük meblağlarda paraları cihazlara bağlamak zorunda kalmazsınız.
 • Elektrik vb tüketimi ve yüksek gürültü gibi derdiniz olmaz.

 

 • Olumsuz Yanları:

 

 • Borsanın birden düşmesi ile aldığınız BTC’ler hızla değer kaybede bilir.
 • İşlem yaptığınız borsa batabilir.
 • BTC’leriniz çalınabilir.
 • Yanlış adımlar atmanız sonucunda veya panik yapmanız sonucunda paranızı kaybedebilirsiniz.

 

7)Bitcoin Borsasına Girmeden Bilinmesi Gerekenler ve Yapılacaklar Nelerdir?

 

 • Borsa iyi araştırılmalı, terimleri borsanın aşağı-yukarı yönde hareketleri iyi incelenmeli.
 • BTC’nin fiyatı düştüğünde alıp, yükseldiğinde satmaya çalışılmalı.
 • BTC’nin fiyatı düştüğünde panik yapılmamalı. Sakince gidişat izlenip en doğru karar verilmeli.
 • Bir gün içinde 300-400 ₺ artıp-azalabileceği unutulmamalı.
 • Elimizde olmayan, kredi çekilerek alınan, borç ile alınan, ev araba vb eşyaların satarak gelen, acil ihtiyacımız olan paralar ile işlem yapılmamalı.
 • Borsaya girmeden önce hangi durumlarda nasıl bir tepki alındığı hangi durumlarda BTC’nin yükselip düştüğü iyi gözlenmeli.
 • İlk başta 50-100₺ gibi gitse de sizi çok etkilemeyecek çok üzmeyecek meblağlar ile bu işe girilmeli.
 • Yeterince bilgi sahibi olunmadan bu işlere girilmemeli.
 • Çevrenizden gelen olumlu-olumsuz tepkilere aldırış edilmemeli.
 • Konu ile ilgili yazılar takip edilmeli fakat orada söylenen direk yapılmamalı.
 • Bu yazıda dahil hiç bir yazıyı okuyup bir işe girilmemeli. Bir çok yerden okuyup karşılaştırıp kendiniz için en iyi olan seçilmeli.

 

Borsaya girmeden önce iyice araştırma yapılmalı. Bir kişinin yazdığı ile alım-satım yapılmamalı. İnsanların ne dediğinde çok kendi gözlem ve önceki deneyimler ile hareket edilmeli. Uzmanların ne yazdığı bu konularda çok önemli onların yazılarını düzenli okuyup AKLINIZA YATANLARI deneyebilirsiniz. Fakat gördüğünüz her yazıya da (benim yazdıklarım ve bu yazı da dahil) hemen inanıp hiç düşünmeden söylenenler yapılmamalı.
 

NOT:  Bu iki haftalık gözlemim sürecinde gördüğüm en büyük sorunlardan biriside birilerinin birilerine güvenip bitcoine girmesi, btc alması veya elindeki btcyi satmasıdır. Böyle yazıları okuyup kendi hiç düşünmeden adım atıp büyük zararlara uğrayan onlarca kişi gördüm. Bu nedenle asla birisinin sözü ile borsaya veya madenciliğe girmeyin. Veya elinizdeki btc’yi satmayın. Oturun, düşünün, btc ile ilgili yazıları farklı yerlerden okuyun, kendiniz aklınızdakileri yazın sonra hepsini değerlendirip en doğru adımı atmaya çalışın.
 Bu konuda size önerebileceğim en önemli nokta BEN DE DAHİL kimseye güvenmeyin. Kimsenin demesi ile btc alıp-satmayın, madenciliğe girmeyin. Kendiniz değerlendirin, okuyun, yazın, düşünün ve en doğru kararı verin.