0

BTC Son Durum (29.09.2017)

Paylaş

bitcoin son durumBitcoin ile ilgili uzun süredir yeni bir yazı yazmıyordum. Bu yazıda genel bir değerlendirme ve güncelleme niteliğinde paylaşımlar yapacağım.
==> Bu bir borsa önerisi değil sadece fikir oluşturması için bir yazıdır. Bu yazı da dahil hiç bir yazıya güvenip BTC alıp-satmayın veya bu işe girmeyin. Oturup düşünüp en iyisine karar verin ve onu uygulayın <==

Bitcoinin Genel Durumu Ne?

Yazıyı yazdığım ana itibari ile 1 BTC 14.000-14500 ₺ arasında değişiyor. Yani fiyatının son günlere göre biraz düştüğünü söylemek yanlış olmayacaktır. Fakat bu ara dalgalanmanın da çok fazla olduğu da bir başka gerçek.  Burda size sunacağım öneri eğer 15000-16000 ₺ civarlarından aldıysanız panik yapmadan en uygunu adımı seçmek ve yükselmesini beklemek ya da daha fazla bu strese dayanamam ben bu riske giremem diyorsanız biraz yükselmesini bekleyip satmak olacaktır. Eğer yeni girmeyi düşünüyorsanız da düştüğü anlar sizin için en iyi anlardan birisidir.
Bundan sonra ne olacak gibi bir soruyu da sorduğunuzu duyar gibiyim fakat buna kimsenin veremeyeceği gibi bende bir cevap veremeyeceğim.

Bitcoin’e İlgi Azalıyor Mu?

Bu sorunun aslında net bir cevabı yok fakat eskisi kadar da gündemde olmadığı bir gerçek. Bunun yanında ise Bitcoin tamamen bitti artık umursanmıyor demek de tabii ki imkansız. Bu BTC’ye büyük haksızlık olur. Fakat genel olarak bakacak olursak özellikle madencilerin ilgisinin azaldığını söylemek de yanlış olmaz.

 

Bitcoine Güvenmek İçin Erken Mi?

Bitcoin ilk başta hızla batacağı ve piyasadan silineceği konuşuluyordu fakat artık büyük bir kesimin güvenini kazanmış durumda. Bu hiç bir zaman tam güvenilir olduğu veya güvensiz olduğu anlamına gelmez. Her gün onlarca uzman çıkıp bazıları bitcoin çok güvenlidir, bazıları bitcoinin ömrü dolmak üzere gibi açıklamalar yapıyor. Tabii kimse bitcoinin sonunu net olarak bilemez. Bu nedenle girmek yada girmemek, güvenmek yada güvenmemek tamamen size kalıyor.

Bitcoin Borsasına Girmeden Neler Yapılmalı Girmek İçin Çok Mu Geç?

İlk olarak şunu söylemeliyim hiç bir iş için geç değildir. Fakat girerken dikkat etmemiz gereken noktalar vardır bunlar;

 

 1. Bu işin uzmanlarının yazılarını okumalıyız.
 2. Her okuduğumuz yazıya, her borsa önerisine inanmamalıyız.
 3. Kimsenin dediğine inanmayın her şeyi kendiniz gözlemleyip, kendiniz karar verin.
 4. BTC’nin iniş – çıkış grafiklerine bakın. Değişimleri gözlemleyin.
 5. BTC ile ilgili haberleri sürekli takip edin. Hangi haberde BTC’nin durumunun ne olduğu iyi gözlemleyin.
 6. Bu günlerde olduğu gibi aşırı düşüşte hemen panik yapmayın. Acele etmeden bekleyin daha fazla mı düşüyor, yoksa çıkmaya mı başlıyor değerlendirin ve en iyi kararı verin. 
 7. Asla acil ihtiyacınız olan para ile borsaya girmeyin. Her zaman uzun vadeyi düşünün.
 8. Yeterince bilgi sahibi olmadan, sadece bir kaç kişinin zengin olduğu haberleri ile evinizi, arabanızı satıp ya da yüklü miktarlarda kredi çekip bu işe girmeyin.
 9. Fırsatları iyi değerlendirin. Özellikle büyük düşüşlerde alıp, yükselince satmaya çalışın. 
 10. Asla panik yapmayın BTC’nin fiyatının aşırı hızlı düşüp – yükseleceğini unutmayın.
 11. 1 Ağustosta olacak segwit olayı nedeni ile bir kaç hafta öncesinde 7500-8000 Tlleri bile görmüştük şu anda yazıyı hazırlarken ise (sizin okuduğunuz tarihte yazmıyorum hatta yayınladığım tarihte bile yazmıyorum bu nedenle değişmiş olabilir.) 9500 tl seviyesinde yani panik yapmayıp eğer o düştüğünde elinizdekileri satmak yerine almış olsaydınız şu anda her btc başı 2000tl kazanmıştınız.
 12. Bende dahil kimseye güvenmeyin. Kendiniz bakın , değerlendirin ona göre kararlar verin.
 13. Yeterince uzman değilsek, acil durumlarda ne yapmamız gerektiğini bilmiyorsak şu anda olduğu gibi büyük olaylardan önce (Segwit’den bahsediyorum 🙂 ) Borsaya girmemeniz yararınıza olacaktır. Her ne kadar bu zamanlarda çok hızlı düşüp yükselip büyük karlar yapılabilecek olsa da en ufak hatanız da elinizdeki tüm paranızı kaybedeceğinizi unutmayın.
 14. Bu yazıda dahil hiç bir yazıyı okuyup bir işe girmeyin. Bir çok yerden okuyun karşılaştırın kendiniz duruma bakın ve en doğru olanı seçin.