0

BTC Borsasına Girmeden Yapılacaklar

Paylaş

aliytrklkmz resimBTC’yi uzaktan takip eden kişilerde günümüzde maalesef “oo btc borasına giren zengin oluyor” izlenimi oluşmaya başladı. Kimse olumsuz yönleri, batanları, bir sürü kredi çekip bir ton borçla ortada kalanları görmüyor, görmek istemiyor. BTC borsası normal borsalara göre çok daha zor ve karmaşıktır. Normal kurlar 0.1, 0.2 tl gibi oynarken BTC 100,200 tl hatta 1000, 2000 tl civarlarında oynama bile yaşayabiliyor. Bu ortamda en ufak bir yanlışımızda ciddi bir zarar gireceğimizi asla unutmamalıyız. Borsaya girmeden önce ise;

 1. Bu işin uzmanlarının yazılarını okumalıyız.
 2. Her okuduğumuz yazıya, her borsa önerisine inanmamalıyız.
 3. Kimsenin dediğine inanmayın her şeyi kendiniz gözlemleyip, kendiniz karar verin.
 4. BTC’nin iniş – çıkış grafiklerine bakın. Değişimleri gözlemleyin.
 5. BTC ile ilgili haberleri sürekli takip edin. Hangi haberde BTC’nin durumunun ne olduğu iyi gözlemleyin.
 6. Bu günlerde olduğu gibi aşırı düşüşte hemen panik yapmayın. Acele etmeden bekleyin daha fazla mı düşüyor, yoksa çıkmaya mı başlıyor değerlendirin ve en iyi kararı verin.
 7. Asla acil ihtiyacınız olan para ile borsaya girmeyin. Her zaman uzun vadeyi düşünün.
 8. Yeterince bilgi sahibi olmadan, sadece bir kaç kişinin zengin olduğu haberleri ile evinizi, arabanızı satıp ya da yüklü miktarlarda kredi çekip bu işe girmeyin.
 9. Fırsatları iyi değerlendirin. Özellikle büyük düşüşlerde alıp, yükselince satmaya çalışın.
 10. Asla panik yapmayın BTC’nin fiyatının aşırı hızlı düşüp – yükseleceğini unutmayın.
 11. 1 Ağustosta olacak segwit olayı nedeni ile bir kaç hafta öncesinde 7500-8000 Tlleri bile görmüştük şu anda yazıyı hazırlarken ise (sizin okuduğunuz tarihte yazmıyorum hatta yayınladığım tarihte bile yazmıyorum bu nedenle değişmiş olabilir.) 9500 tl seviyesinde yani panik yapmayıp eğer o düştüğünde elinizdekileri satmak yerine almış olsaydınız şu anda her btc başı 2000tl kazanmıştınız.
 12. Bende dahil kimseye güvenmeyin. Kendiniz bakın , değerlendirin ona göre kararlar verin.
 13. Yeterince uzman değilsek, acil durumlarda ne yapmamız gerektiğini bilmiyorsak şu anda olduğu gibi büyük olaylardan önce (Segwit’den bahsediyorum 🙂 ) Borsaya girmemeniz yararınıza olacaktır. Her ne kadar bu zamanlarda çok hızlı düşüp yükselip büyük karlar yapılabilecek olsa da en ufak hatanız da elinizdeki tüm paranızı kaybedeceğinizi unutmayın.
 14. Bu yazıda dahil hiç bir yazıyı okuyup bir işe girmeyin. Bir çok yerden okuyun karşılaştırın kendiniz duruma bakın ve en doğru olanı seçin.
Ben bu işin uzmanı değilim. Ya da uzun yıllardır borsa işleri ile uğraşan biri de değilim. Sadece çok araştıran, çok okuyan bir insanım ve öğrendiklerimi sizlerle paylaşmaya çalışıyorum. O yüzden asla şimdi alın, bekleyin şu zamanda satın vb öneriler asla yapmadım yapmayacağım da. Bu nedenle sizde benim, onun, bunun yazdığı ile BTC işine girmeyin, BTC alıp-satmayın, Mining işine girmeyin. Okuyun, uzmanların neler dediğine bakın, bulduğunuz yazılara kulak verin ve en önemlisi gözlemler yapıp neyin ne olduğunu anlamaya çalışın daha sonra BTC almaya, satmaya, üretmeye karar verin ve bu işe öyle girin. Ve size en büyük önerim asla gidip de elinizdeki tüm para ile bu işlere uzman olmadan girmeyin.