0

Boş Zamanlarımızı Nasıl Değerlendirmeliyiz?

Paylaş

 Boş zamanlarımızın artık vazgeçilmez ürünleri telefon ve bilgisayarlar oldu. Saatlerce İnstagram’da fotoğraflara bakabilecek, Whatsapp’da sohbet edebilecek, Facebook’da dolaşabilecek insanlar olduk.  Tabii ki bir blog yazarı olup bunları sıklıkla kullanan birisi olarak bunlara asla girmeyin dersem kimse aldırış etmeyecektir. Fakat bunlara girdiğiniz vakti kısıtlayıp bu vakitten arda kalanı da kendinizi geliştirmek için harcayın dersem belki dikkatinizi çekebilir.

Bu kalan vakitte ne yapabiliriz?

Bilgisayar ve telefondan uzak kalmak istemiyorsanız yine bunlar üzerinden Udemy gibi sitelere üye olup, indirimler ile çok ucuz fiyatlara İngilizceden, bilgisayara bir çok alanda dersler alarak kendimizi geliştirebiliriz. Yine Mirosoft Açık Akademi gibi ücretsiz platformlar ile kodlamayı öğrenebiliriz.
Bunların yanı sıra çok standart olsa da kitap okuyabilir, ya da okumayı sevmiyorsanız kendiniz bir şeyler yazmaya çalışabilirsiniz. Böylelikle beyninizi de daha çok kullanmış ve geliştirmiş olursunuz.
Eğer yukarıdakilerin hiç birini yapmak istemiyor, yeni bilgiler edinmek istemiyor ya da ben bunların hepsini zaten yapıyorum diyorsanız kısa bir yürüyüş bile sizin için fazlasıyla faydalı olacaktır.

Neden Sürekli Bilgisayar kullanmayayım ki?

Boş vakitlerimde bilgisayar veya telefon ile uğraşıyorum, zaten boş zamanımı bunlarla değerlendirmiş oluyorum diye de sorabilirsiniz. Fakat işin her boyutunu geçsek bile bu tür cihazlar ile saatlerce uğraşmamız sağlığımızı bile etkileyebiliyor. Bu nedenle bu tür cihazların başında uzun süre kalmamalıyız. Bunların yanı sıra bunlar vaktimizi geçirmiş olsa da bize bir bilgi sunmadan veya bizi geliştirmeden bunu yapmış oluyor. Yani bunlara ayırdığımız vakit aslında vakit geçirmekten çok biraz da vakti boşa kullanmak oluyor.