0

Bodhi Linux İnceleme

Paylaş

Bodhi Linux Ubunu üzerine kurulmuş bir dağıtım. Moksha adında kendi masaüstünü kullanıyor. İncelememde de Bodhi 5.0.0 AppPack sürümünü kullandım. Girişi daha fazla uzatmadan hemen Bodhi Linux İncelemeincelemeye geçelim;

 

İlk İzlenim:

Biraz daha renkli ve modern görünümlü sistemleri sevdiğim için ilk izlenimim olarak bana “eski” bir işletim sistemi hissi verdi.  Fakat biraz kullandıktan sonra gerek hızı, gerek akıcılığı ile bu eksikliğini kapattı.

Sürücü ve Yazılım Desteği


Sürücü ve yazılım desteği konusunda hiç bir sorun yaşamadan kullanabiliyorsunuz. Zaten Debian tabanlı olması sebebi ile de sıkıntısız bir deneyim yaşatıyor. Bunun yanında kendi içinde yazılım marketi bulunuyor buradan da kolaylıkla istediğiniz uygulamayı kurabiliyorsunuz. Steam, Blender vb gibi çoğu dağıtımda görmediğimiz uygulamalar kurulu olarak geliyor. (*AppPack sürüm ile) Bunun yanında ofis programı olarak Libre Office, internet tarayıcısı olarak ise pek de göremeye alışkın olmadığınız Midori geliyor. Bunun yanında Chromium’da kurulu gelenler arasında.

Ayarlar ve Özelleştirme Seçenekleri:

Bodhi’nin en başarılı olduğu noktalardan biri de özelleştirme seçenekleri oluyor. Aklınıza gelebilecek bir çok ayarı yapabiliyor, özelleştirme seçeneklerinde de aklınıza gelebilecek her yeri değiştirme imkanını size sunuyor. En ince detaya kadar kendinize özel bir işletim sistemi oluşturma imkanına sahip oluyorsunuz.

Performans:

Moksha arayüzünün sadeliği ve hafiliği burada kendini gösteriyor ve gayet akıcı çalışan, donma kasma yapmayan bir sistemi size sunuyor. Kullanım sırasında asla arayüzün çökmesi vb gibi bir problem ile karşılaşmıyorsunuz. Sürekli akıcı çalışan sizi üzmeyen bir sisteme sahip oluyorsunuz.

Sonuç:

Sonuç olarak farklı bir işletim sistemi arıyor, özelleştirme seçeneklerinin çok olmasını istiyor, kasma donma yapmasını istemiyorsanız Bodhi tercih edebileceğiniz dağıtımlardan birisi. Çok kullanılmaması ve pek tanınmaması eksi yanlarından olsa da özellikle kullandığı dağıtımı kurcalamayı sevenler için iyi bir tercih.
Görsel olarak da ilk kurduğunuzda karşınıza çıkacak Arc-Dark teması biraz ruhunuzu karartıp biraz da acaba çok mu eski bir sürümünü kurdum yanlışlıkla gibi düşündürse de kullandıktan sonra kısa bir sürede buna alışabiliyorsunuz.