0

Blogunuzda Okuyuculara Karşı Dikkat Etmeniz Gerekenler

Paylaş

  Daha önce Blogda ne yazılır?Blog Açacaklara 7 Tavsiye, Düzenli yazı yazmak bize ne kazandırır?, Özgünlük neden bu kadar önemli, Blog yazmada dikkat edilecekler gibi bir çok teknik konuda yazı yazdım. Fakat okuyucularınıza karşı nelere dikkat etmeli, onlara karşı neler yapmalısınız bu konu da hiç yazım olmadığını fark ettim. Bu yazıda da bu konuya girmeye karar verdim.

Her zaman aklınızda olması gereken bir şey var ki o da okuyucularınız olmazsa siz de olmazsınız. Bir blogunuz varsa ve hala hayatta kalmayı başarıyorsa bunda sizden çok okuyucularınız payı vardır. Bu bağlamda asla onları yok saymamalı tam aksine onların istediği yönde (benliğinizi de kaybetmeden) değişmelisiniz. Okuyucularınız için en basitçe yapabilecekleriniz;

  1. Yorumlarına cevap verin. Yorumlarda sordukları soruları elinizden geldiğince yanıtlamaya çalışın.
  2. Okuyucunuz eğer bir blog yazarı ise siz de onun blogunu takip edin, ona yorumlar yapın, yazılarını okuyun.
  3. Eğer okuyucularınızın istediği bir yazı veya konu varsa bu konuda yazı yazmaya çaba harcayın.
  4. Siteniz hakkındaki yorumlarını dikkate alın. Temanız beğenilmiyorsa onu değiştirin, yazılarınız hakkında bir eksiklik bildiriyorlarsa bunları düzeltmeye çalışın.
  5. Yanlış bilgi vermeyin. Unutmayın ki okuyucular size güvenip yazınızı okuyor ve burada yazılanlara inanıyor. Bu nedenle onlara her zaman en doğru bilgiyi sunun.
  6. Sitenizi reklamlara boğmayın. Okuyucularınızın her şeyden önce geleceğini unutmayın.
  7. Yazım kurallarına, noktalama işaretlerine dikkat edin.
Tüm bunlara dikkat etmeniz okuyucularınıza kendilerini özel ve değerli hissettirecektir. “Bu blogun yazarı bizi önemsiyor” izlenimini onlarda uyandıracaktır. Tabii bunun da size de bir çok getirisi olacaktır bunlardan bazılarına da değinmek gerekirse;
  • Kendilerini değerli hissettikleri için bir bilgi araştırırken sizin blogunuza da bakarlar.
  • Size güven duyarlar yazdıklarınıza inanırlar.
  • Yorumlarına cevap verirseniz onlar da bir kez daha gelip en azından “cevabınıza teşekkür ederim” yazarlar. Bu da sürekli sitenize kullanıcı gelmesini sağlar. Gelen kullanıcıları da sitede tutar.
Yani kısaca özetlemek gerekirse siz onların istediğinizi yaparsanız onlarda sizin sitenizi sürekli takip eder ve daimi okuyucuları olurlar. Böylelikle hem yazılarınızı birilerinin okuduğunu gerçekten görmüş olursunuz hem de belli bir kullanıcı kitlesine ulaşmış olursunuz.